Home Newsy Jak usunąć karty z portfela Apple Pay bez użycia iPhone’a
Jak usunąć karty z portfela Apple Pay bez użycia iPhone’a

Jak usunąć karty z portfela Apple Pay bez użycia iPhone’a

0

Utrata telefonu lub zegarka jest traumatycznym przeżyciem. Widomo kosztów zakupu nowego to nic w porównaniu ze świadomością, że w rękach obcej osoby jest urządzenie, które w swym wnętrzu skrywa Twoje największe tajemnice. Na szczęście firma Apple dość dobrze rozwiązała procedurę czyszczenia danych ze zgubionego telefonu. Dotyczy to także usługi Apple Pay. Karty z cyfrowego portfela możesz usunąć błyskawicznie nawet wtedy, gdy nie masz dostępu do swojego iUrządzenia.

Apple Pay jest usługą bardzo bezpieczną. Każda transakcja, bez względu na kwotę, wymaga potwierdzenia. W przypadku iPhone’a jest to zazwyczaj biometria, czyli Touch ID lub Face ID, które całkiem nieźle bronią dostępu do Twoich danych. Odcisk palca czy kształt twarzy jest dość trudny do podrobienia dla przeciętnego kieszonkowca. Szansa, że będzie do Ciebie na tyle podobny by oszukać Face ID też jest niewielka.

Niestety jest pewien kruczek. Dość łatwo na iPhone wymusić znacznie mniej bezpieczny sposób potwierdzenia płatności, nie biometrią a kodem zabezpieczającym urządzenie. Nie czarujmy się, ale wielu użytkowników traktuje kod jako zło konieczne i bardzo często ustawia jakąś prostą kombinację cyfr. Jeśli złodziej ją odgadnie to dostęp do Twojego cyfrowego portfela niestety stoi otworem.

Znacznie gorzej zabezpieczony jest Apple Watch. By nim zapłacić wystarczy podać kod, bo póki co urządzenie nie jest aż tak sprytne, by rozpoznać czy jest zapięte na nadgarstku właściciela czy obcej osoby.

Co robić jeśli zaginął tylko telefon lub zegarek, a portfel z fizycznymi kartami jest bezpieczny? Nie warto dzwonić do banku, by zastrzec plastikowe karty. Nie ma takiej potrzeby. Karty w portfelu Apple Pay działają niezależnie od kart plastikowych i w celu ich unieważnienia wystarczy je usunąć z cyfrowego portfela. I tu dobra wiadomość – można to zrobić przy pomocy dowolnej przeglądarki internetowej, która umożliwia zalogowanie do iCloud.

Aby usunąć kartę z Apple Pay bez użycia iPhone’a:

  1. Przy pomocy dowolnego urządzenia z przeglądarka internetową wejdź na stronę https://icloud.com i zaloguj się w iCloud swoim Apple ID.
  2. Po zalogowaniu na głównym ekranie serwisu iCloud.com kliknij na link Ustawienia konta widoczny pod Twoim zdjęciem.Opcjonalnie możesz też kliknąć w swoje imię widoczne w prawym górnym rogu ekranu i z menu wybrać Ustawienia konta.
  3. Na kolejnym ekranie odszukaj sekcję Moje urządzenia. Znajdziesz tam wszystkie iUrządzenia przypisane do Twojego Apple ID. Urządzenia obsługujące Apple Pay oznaczone są logo tej usługi. Kliknij na logo Apple Pay przy urządzeniu, które utraciłeś.
  4. Na kolejnym ekranie wyświetli się lista kart dodanych do cyfrowego portfela na tym urządzeniu. Pod listą znajdziesz link Usuń.
  5. Potwierdź chęć usunięcia kart.
  6. Po zakończeniu procesu kasowania, karty znikną z listy, a Ty otrzymasz dodatkowo e-mail z potwierdzeniem.
  7. Na zakończenie wyloguj się z usługi iCloud.com

O czym musisz pamiętać:

– Każde iUrządznie ma swój osobny portfel. Po usunięciu kart np. z Apple Watch, kartami w iPhonie można dalej płacić. Dlatego procedurę usuwania kart powtórz dla każdego utraconego iUrządzenia z osobna.

– Usunięcie kart wirtualnych z portfela Apple Pay nie skutkuje zastrzeżeniem kart fizycznych. Jeśli razem z telefonem czy zegarkiem straciłeś portfel z kartami fizycznymi bezzwłocznie skontaktuj się z ich wystawcą, by je unieważnić.

Jak usunąć karty z portfela Apple Pay bez użycia iPhone’a