Home Artykuły Jak automatycznie zmieniać tapetę na iPhonie przy przełączaniu z trybu jasnego na ciemny i odwrotnie
Jak automatycznie zmieniać tapetę na iPhonie przy przełączaniu z trybu jasnego na ciemny i odwrotnie

Jak automatycznie zmieniać tapetę na iPhonie przy przełączaniu z trybu jasnego na ciemny i odwrotnie

0

Od kiedy w iOS pojawiły się tryb ciemny, do zbioru tapet dodano tapety w dwóch wersjach: normalnej i dostosowanej do trybu ciemnego. Niestety takich podwójnych tapet jest bardzo bało, a w systemie iOS brak funkcji, która pozwoliłaby na taką samą zmianę w przypadku wybrania jakiejś tapety ze zbiorów użytkownika iPhone’a. Jednak te niedopatrzenie twórców systemu iOS można naprawić za pomocą aplikacji Skróty i automatyzacji.

Nie czekając na dodanie do systemu iOS  funkcji zmiany dowolnej tapety w zależności od trybu, w prosty sposób możemy stworzyć automatyzację, która sprawdza, jaki tryb jest w danym momencie włączony i uruchamia skrót informujący system iOS o zmianie tapety zarówno na ekranie początkowym jak i zablokowanym, w zależności od ustawienia. Automatyzacja może być wykonywana w dowolnym, wybranym przez ciebie momencie. Możesz nawet zmieniać tapety po wyjściu z domu. Do stworzenia takiej automatyzacji, użyjemy skrótu Light or Dark Wallpaper autorstwa @pollen, który jest dostępny na RoutineHub. Skrót ten pozwala na automatyczną zmianę tapety w zależności od włączonego trybu.

Co musisz wiedzieć przed zainstalowaniem skrótu

Upewnij się, że korzystasz z systemu iOS 13 lub nowszego. Musisz mieć także włączoną możliwość dodawania niezaufanych skrótów do aplikacji Skróty. Oraz włączony dostęp aplikacji Skróty do iCloud.

Nim przejdziesz do kolejnej części tego tekstu, upewnij się, że dobrze zrozumiesz czym są skróty i jakie konsekwencje mogą wiązać się z ich używaniem. Wszystko na temat niezaufanych skrótów znajdziesz we wpisie Jak włączyć na iPhonie pobieranie niezaufanych skrótów 
Autor tekstu ani redakcja AppleMobile.pl nie biorą odpowiedzialności za skutki oraz potencjalne szkody, jakie poniesie użytkownik iPhone’a używając niezaufanych skrótów. Użytkownik robi to wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Dodaj skrót Light or Dark Wallpaper do swojego iPhone’a

Skrót Light or Dark Wallpaper znajdziesz w repozytorium RoutineHub. Aby go pobrać na telefon zeskanuj iPhonem poniższy kod.

Gdy aplikacja Aparat rozpozna kod, u góry ekranu wyświetli się baner z powiadomieniem. Przesuń po powiadomieniu palcem w dół. W oknie Kod QR witryny kliknij w przycisk Pobierz skrót. Wyświetli się karta Dodaj skrót. Przewiń ją do samego dołu i kliknij przycisk Dodaj niezaufany skrót. Dodany skrót będzie widoczny na karcie Moje skróty aplikacji Skróty.

 

Zanim uruchomisz skrót Light or Dark Wallpaper, musisz wybrać zdjęcia, które pojawią się jako tapeta. Jedno, gdy tryb ciemny jest włączony i jedno, gdy jest wyłączony. W Internecie znajdziesz wiele gotowych grafik o różnych odcieniach, przygotowanych specjalnie dla trybów ciemnego / jasnego. Oczywiście możesz użyć dwóch zrobionych samodzielnie zdjęć. Oczywiście mogą to być dwa dowolne zupełnie różne zdjęcia. To już zależy od twojej fantazji.

Utwórz albumy w aplikacji Zdjęcia

Otwórz aplikację Zdjęcia i znajdź pierwsze ze swoich dwóch zdjęć. Stuknij przycisk Udostępnij, widoczny w lewym dolnym rogu ekranu, a następnie stuknij opcję Dodaj do albumu widoczną w arkuszu udostępniania. Aby utworzyć nowy album, dotknij przycisku Nowy album, który znajdziesz u góry i wprowadź nazwę albumu i dotknij Zachowaj. Albumy możesz nazwać w dowolny, ale najlepiej logiczny sposób. Jeśli jest to tapeta, która ma się pojawiać, gdy tryb nocny jest wyłączony, album nazwij np. jasna albo dzień. W przypadku tapety trybu ciemnego użyj nazwy ciemna lub noc. Procedurę musisz wykonać dla obu zdjęć, których zamierzasz używać jako tapet działających ze skrótem. Finalnie powinieneś mieć dwa albumy – jeden dla obrazów w trybie jasnym, a drugi dla obrazów w trybie ciemnym.

Skonfiguruj skrót Light or Dark Wallpaper

Uruchom aplikację Skróty. Na karcie Moje skróty dotknij ikony wielokropka (•••) widocznej na kafelku skrótu Light or Dark Wallpaper. Następnie przejdź do pierwszego pola akcji Zdjęcia, pod polem działania Tryb jasny jest włączony. Dotknij pola Szczegóły skrótu. Na karcie szczegóły przesuń przełącznik w prawo przy opcji Zdjęcia i zapisz zmiany przyciskiem OK. Następnie dotknij opcji Ostatnie. Z listy wybierz album, w którym znajduje się tapeta dla trybu jasnego i wybierz go.

Następnie przejdź do drugiego pola akcji Zdjęcia, pod polem działania Tryb ciemny jest włączony. Następnie dotknij opcji Ostatnie. Z listy wybierz album, w którym znajduje się tapeta dla trybu ciemnego i wybierz go.

Utwórz automatyzację, która będzie uruchamiać skrót Light or Dark Wallpaper

Niestety system iOS póki co nie pozwala na tworzenie skrótów, które uruchamiają się automatycznie. Aby skrót się uruchamiał sam, musisz utworzyć automatyzację, która będzie miała za zadnie uruchamiać skrót Light or Dark Wallpaper w tle.

Aby to zrobić uruchom aplikację Skróty i przejdź na kartę Automatyzacja. Jeśli masz już zapisane jakieś automatyzacje, aby dodać nową dotknij Znaku plus widocznego w prawym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz niebieski prostokąt z napisem Utwórz automatyzację osobistą. Jeśli nie miałeś zapisanych żadnych automatyzacji, niebieski prostokąt będzie od razu widoczny na ekranie.

Następnie wybierz wyzwalacz, który będzie uruchamiał skrót. W naszym przypadku będzie to Pora dnia. W sekcji kiedy znajdziesz trzy opcje do wyboru. Dwie dotyczą wschodu i zachodu słońca. Ty wybierz trzecią Pora dnia i wprowadź godzinę o której telefon ma zmienić tapetę z jasnej na ciemną i dotknij Dalej.

Na kracie Czynności dotknij pola Dodaj czynność. Z listy aplikacji wybierz Skróty, następnie Uruchom skrót i dotknij Dalej. Na karcie czynności dotknij niebieskiego słowa skrót.

Z listy skrótów wybierz Light or Dark Wallpaper. Na kolejnej karcie przesuń w lewo suwak przy opcji Pytaj przed uruchomieniem, a w oknie wyskakującym wybierz opcję Nie pytaj. Dotknij OK by zapisać automatyzację. Automatyzacje pojawi się na liście.

Teraz utwórz drugą, identyczną automatyzację, z tym, że wpisz godzinę, o której tapeta ma się zmienić z ciemnej na jasną. Od tego momentu, o wybranych przez ciebie godzinach będzie się uruchamiał skrót zmieniający tapety.

Uwaga: przy pierwszym uruchomieniu skrótu może pojawić się monit przyznanie dostępu do aplikacji Zdjęcia. Jest to normalne działanie systemu iOS i ma na celu ochronę twojej prywatności. Gdy udzielisz dostępu do zdjęć, kolejne zmiany tapet nie będą wymagały żadnych działań z twojej strony.

Jak automatycznie zmieniać tapetę na iPhonie przy przełączaniu z trybu jasnego na ciemny i odwrotnie

tags: