Home Artykuły iOS 14 – drobne funkcjonalności które warto znać
iOS 14 – drobne funkcjonalności które warto znać

iOS 14 – drobne funkcjonalności które warto znać

0

iOS 14 jest pełny drobnych ulepszeń i użytecznych funkcji. Niektóre można odnaleźć bez trudu, inne zostały głęboko zaszyte w systemie. Jednak wszystkie sprawiają, że używanie iOS 14 jest bardziej efektywne. W tym wpisie znajdziesz opis niektórych z mniej oczywistych funkcji systemu iOS 14.

Przypinanie rozmów w aplikacji Wiadomości

Przypinanie wiadomości w aplikacji Wiadomości to jeden z fajniejszych drobiazgów, o które się wzbogacił iOS 14. Wystarczy przesunąć palcem z prawo na rozmowie i wybrać opcję Przypnij. Rozmowa będzie widoczna w postaci ikony na górze ekranu.

A co jeśli chcesz przypiąć kilka konwersacji za jednym razem? Nic prostszego. Kliknij przyciska Edycja widoczny w lewym górnym rogu ekranu, wybierz edycja pinów i zaznacz rozmowy do przypięcia.

Filtry w aplikacji Wiadomości

Nowe menu Filtry w aplikacji Wiadomości pozwalają porządkować rozmowy według znanych i nieznanych nadawców. Po włączeniu filtrowania, wiadomości od nadawców, których nie ma w spisie kontaktów umieszczane są w osobnym folderze. Funkcja filtrowania jest domyślnie wyłączona. Aby włączyć filtrowanie wiadomości uruchom aplikację Ustawienia, przewiń ekran w dół i wybierz Wiadomości. Odszukaj sekcję Filtrowanie wiadomości i przy opcji Filtruj nieznanych nadawców przesuń przełącznik w prawo.

Tryb sen

W iOS 14 pojawił się nowy tryb „Sen”, który współpracuje z funkcjami Czas relaksu oraz Nie przeszkadzać. Pierwsza funkcja ma za zadanie pomóc się wyciszyć przed snem. Druga, podobnie jak w przypadku wcześniejszych wersji iOS wyłącza powiadomienia i wygasza ekran.

Wskaźnik aktywnych kamery i mikrofonu

No nowym iOS postawiono na zwiększenie prywatności użytkownika. System za pomocą zielonej diody lub zielone kropki poinformuje, gdy któraś z aplikacji korzysta z kamery. Jeśli któraś z aplikacji zacznie korzystać z mikrofonu, system poinformuje o tym użytkownika za pomocą pomarańczowej diody lub kropki na wyświetlaczu, w zależności od modelu iPhone’a.

Raport śledzenia w Safari

Podczas przeglądania stron internetowych przeglądarka Safari można wyświetlić raport na temat trackerów, śledzenia i profilowania. Aby wyświetlić taki raport wciśnij ikonkę menu widoczną po prawej stronie pola z adresem, następnie wybierz Raport ochrony prywatności.

Przełącznik dokładnej lokalizacji

Do tej pory aplikacje mogły mieć dostęp do GPS albo nie. IOS 14 nieco zmienił reguły gry. Aplikacje, którym użytkownik udzielił dostępu do GPS mogą otrzymywać informacje o dokładnym położeniu telefonu lub jedynie do przybliżonej lokalizacji. Aby zmienić ustawienia precyzji lokalizacji uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz aplikację, której uprawnienia chcesz zmienić. Kliknij w Położenie i za pomocą suwaka przy opcji Dokładne położenie wybierz tryb dostępu do GPS, który uznajesz za stosowny.

Stos historii menu

Ta funkcjonalność to prawdziwa niespodzianka. Wystarczy wcisnąć i przytrzymać przycisk Wstecz, żeby wyświetlił się stos historii menu. Mała rzecz, a bardzo pomaga nawigacji po wielopoziomowym menu na przykład w aplikacji Ustawienia.

Powiadomienie o odczycie danych ze schowka

Ze względu na udokumentowane przypadki szpiegowania użytkowników przez aplikacje, Apple w iOS 14 dodało dość ciekawą funkcjonalność – powiadomienia, gdy aplikacja lub widżet odczytują dane ze schowka. Dzięki temu użytkownik ma większą wiedzę o tym, jakie działania wykonują po cichu aplikacje. W powiadomieniu widoczna jest informacja nie tylko o tym, jaka aplikacja pobrała dane ze schowka, ale także o tym z jakiej aplikacji pochodzą dane obecna w schowku.

Powiadomienie o podłączeniu Bluetooth

Od teraz nie trzeba sprawdzać w Ustawieniach czy urządzenie Bluetooth zostało podłączone do telefonu. iOS 14 wyświetla mały baner na górze ekranu ilekroć do iPhone’a zostanie podłączone jakieś akcesorium.

Nowy interfejs do podawania czasu i daty

W nowym systemie przeprojektowano sposób wprowadzania czasu i daty. Zamiast znanych od lat pokręteł pojawiła się klawiatura numeryczna. Jednak nie wiele osób wie, że można wprowadzać dane w sposób podobny do starego – w tym celu wystarczy przesuwać palcem w górę lub w dół po prostokącie, w którym wyświetlona jest godzina. W podobny sposób można wprowadzić datę – w tym celu trzeba w widoku kalendarza kliknąć na nazwę miesiąca i wyświetlą się tradycyjne pokrętła.

iOS 14 – drobne funkcjonalności które warto znać

5/5 - (1 vote)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.