Co to jest chatbot?
0

Co to jest chatbot?

0

Chatbot jest to program komputerowy, który służy do komunikacji z człowiekiem. Jego zadaniem jest prowadzenie rozmowy w taki sposób, aby rozmówca myślał, że rozmawia z żywą istotą, używa do tego  języka naturalnego, bądź interfejsu tekstowego, przez co mamy wrażenie kontaktu z inteligentnym rozmówcą.

Chatboty najczęściej używane na stronach internetowych występują pod postacią wirtualnych postaci o ludzkim wyglądzie, odpowiadając na wszelkie pytania rozmówcy, pomagając w procesach decyzyjnych, zakupowych, pełniąc funkcję informacyjną itp. Nazwa 'chatterbot’ została użyta po raz pierwszy w roku 1994 przez Michaela Mauldina, twórcę Verbota. Takiego typu chatboty najczęściej nie ukrywają faktu, iż nie są ludźmi, lecz dzięki temu, że „rozumieją” zadawane im pytania wykorzystywane są  jako inteligentne wyszukiwarki treści których poszukuje użytkownik. Wizualizacja postaci chatbota najczęściej przybiera postać człowieka, ale może on  też być dowolnym przedmiotem, maskotką, zwierzątkiem, czy bajkową postacią. To, jak wygląda, określa najczęściej animacja flash, grafika 3D, zdjęcia, rysunki, grafiki itp. Drugim podstawowym zadaniem chatbota jest pomoc użytkownikowi w nawigacji i odnajdywaniu informacji poszukiwanych przez klienta w serwisie. Pełni więc on rolę podobną do interaktywnej wyszukiwarki, oszczędzając klientowi czas i wskazując bezpośrednie miejsca, w których znajdzie on pożądane informacje.

Źródło:https://www.mysocialseller.com/

W przypadku, gdy pytanie zadane przez użytkownika jest niezrozumiałe dla chatbota (nie ma na nie odpowiedzi w swoim  zasobie wiedzy, bo np. jest jeszcze młodym chatbotem, który nie zebrał wystarczającego doświadczenia), chatbot stara się dopasować jedną z odpowiedzi awaryjnych, bądź próbuje nauczyć się odpowiedzi od rozmówcy, aby następnym razem przy takowym pytaniu umieć udzielić prawidłowej odpowiedzi.

Prace nad rozwojem sztucznej inteligencji trawą od lat, ich celem jest stworzenie takiego systemu, który przejawiałby oznaki inteligentnego myślenia. W 1950 roku Allan Turing opracował test, który określa zdolność maszyny do posługiwania się językiem naturalnym, opanowania przez nią umiejętności myślenia jak człowiek, prowadzenia dialogu tak, aby rozmówca myślał, iż prowadzi rozmowę z żywą istotą.

W zależności od stopnia zaawansowania chatbotów wykorzystuje się do ich stworzenia różnego rodzaje technologie.  Poza prostymi algorytmami umożliwiającymi porozumiewanie się z człowiekiem, jako standard wspomagający ich pracę pojawiła się sztuczna inteligencja (AI). Dzięki jej zastosowaniu, boty są wstanie zrozumieć kontekst rozmowy, ale również uczyć się odpowiedzi na zadawane pytania poprzez prowadzenie konwersacji. Czym więcej takich rozmów chatbot przeprowadzi, tym jego odpowiedzi będą trafniejsze.

Artykuł partnera
Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *