Apple iPhone 14 Emergency SOS przez satelitę ratuje osieroconego człowieka na Alasce
0

Apple iPhone 14 Emergency SOS przez satelitę ratuje osieroconego człowieka na Alasce

0

Wraz z wprowadzeniem systemu iOS 16.1 firma Apple wprowadziła funkcję Emergency SOS przez satelitę. Funkcja ma umożliwić właścicielom iPhone’a 14 kontakt ze służbami ratunkowymi za pomocą łączności satelitarnej. Zasięg lub Wi-Fi nie jest konieczne. Funkcję wystawiono na próbę na Alasce, kiedy mężczyzna utknął na wsi.

We wczesnych godzinach porannych 1 grudnia żołnierze stanowi Alaski otrzymali ostrzeżenie. Dotyczyło ono mężczyzny podróżującego maszyną śnieżną z Noorvik do Kotzebue, który utknął na mieliźnie. Mężczyzna znajdował się w zimnym, odległym miejscu bez łączności i aktywował funkcję Emergency SOS przez satelitę.

Apple współpracowało z lokalnymi zespołami poszukiwawczymi i ratowniczymi oraz koordynatorem ds. poszukiwań i ratownictwa Northwest Arctic Borough. Ochotników wysłano bezpośrednio do współrzędnych GPS, które zostały przekazane Apple za pomocą funkcji alarmowej.

Na szczęście mężczyznę udało się uratować, nie odniósł żadnych obrażeń. Obszar, w którym się znajdował, jest odległy i znajduje się na obrzeżach miejsc, w których dostępna jest łączność satelitarna. Apple twierdzi, że łączność satelitarna może nie działać w miejscach położonych powyżej 62° szerokości geograficznej. Dotyczy to północnej części Kanady i Alaski, a Noorvik i Kotzebue leżą blisko 69° szerokości geograficznej.

Żołnierze, którzy pomagali w akcji ratowniczej, byli pod wrażeniem dokładności i kompletności informacji zawartych we wstępnym ostrzeżeniu.

Emergency Satellite przez SOS jest dostępny dla wszystkich użytkowników iPhone’a 14 i można go aktywować w sytuacji awaryjnej, gdy nie ma dostępnego połączenia Wi-Fi ani komórkowego. Z funkcji można korzystać bezpłatnie przez dwa lata, a Apple nie podał jeszcze szczegółów, ile będzie kosztować w przyszłości.

Łączność satelitarna jest obecnie dostępna w Ameryce Północnej, a wkrótce zostanie rozszerzona na Francję, Niemcy, Irlandię i Wielką Brytanię.

źródło: macrumors.com

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.