Aktualizacja smartfona. Konieczność czy dodatek?

Aktualizacja smartfona. Konieczność czy dodatek?
0

Chyba nikt nie zaprzeczy, że obecne technologie wyróżniają się szybkim rozwojem i ciągłymi innowacjami. Ten dynamiczny rozwój dotyczy w szczególności urządzeń elektronicznych takich jak laptopy czy smartfony. Dlatego też, wśród wielu różnorodnych powiadomień, które pojawiają się na naszych na ekranach naszych smartfonów, znajdują się również te dotyczące aktualizacji systemu. Czy aktualizacje systemu są konieczne? Po co robić aktualizację oprogramowania? Przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz wiele cennych informacji na temat aktualizacji smartfona.

smartfon obok laptopa

Co daje aktualizacja oprogramowania telefonu?

Choć niektóre osoby niechętnie podchodzą do tej czynności, to należy podkreślić, że proces aktualizacji smartfona nie jest skomplikowany. Warto także pamiętać, że aktualizacje oprogramowania są istotnym elementem wydajnego użytkowania smartfonów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie dotyczące znaczenia i korzyści regularnych aktualizacji systemu smartfona.

  • Bezpieczeństwo użytkowania — dla sporego grona osób smartfon to urządzenie, które zastępuje prywatnego laptopa. Oprócz takich podstawowych funkcji jak wysyłanie wiadomości, wykonywanie połączeń czy robienie zdjęć, współczesne telefony służą także do logowania się do rozmaitych aplikacji, dokonywania płatności czy odbierania maili. W urządzeniach tych znajduje się masa prywatnych wiadomości i haseł, dlatego też niezwykle ważny jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Nowe systemy mają na celu aktualizację zabezpieczeń, likwidację ewentualnych luk w zabezpieczeniach oraz dostosowanie poziomu ochrony do najnowszych metod hakerskich. Jeśli więc nie chcesz stracić danych zawartych w swoim smartfonie, powinieneś skorzystać z nowych, dostępnych aktualizacji, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.
  • Nowe funkcje — nasze smartfony to obecnie urządzenia o wielu dodatkowych funkcjach, które na bieżąco są ulepszane, tak aby nadążać za rosnącymi wymaganiami użytkowników. Aktualizacja systemu umożliwia dostęp do nowych funkcji lub poprawia funkcjonalność już tych posiadanych. Nowe oprogramowanie często również odświeża wygląd interfejsu czy widgetów. Możemy więc cieszyć się najnowszymi rozwiązaniami bez konieczności kupna nowego smartfona.
  • Sprawne działanie — jednym z zadań aktualizacji jest również usuwanie błędów systemu, które zostały zauważone dopiero w trakcie użytkowania danego urządzenia. Przeprowadzając aktualizację, można więc szybko i łatwo pozbyć się uciążliwego problemu, który utrudniał wygodne korzystanie z telefonu.
  • Większa wydajność — być może niewiele osób wie, że nowe aktualizacje dzięki kolejnym poprawkom i ulepszeniom przyczyniają się do wzrostu wydajności telefonu. Regularne aktualizacje systemowe wpływają pozytywnie na żywotność sprzętu. Większa żywotność i funkcjonalność sprzętu uzyskane dzięki aktualizacjom sprawiają, że częstotliwość wymiany telefonu na nowy jest mniejsza, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.

ludzka ręka trzyma smartfon

O czym pamiętać przed aktualizacją telefonu?

Jeśli zamierzasz zaktualizować telefon, powinieneś wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. Dzięki temu zapewnisz sobie sprawne i skuteczne przeprowadzenie aktualizacji, unikając niepotrzebnego stresu.

Po pierwsze, na czas aktualizacji smartfona warto zadbać o dostęp do sieci wi-fi. Pobieranie aktualizacji (szczególnie jeśli są to duże aktualizacje) wiąże się z przesłaniem znacznej ilości danych, które mogłyby wykorzystać sporą część danych komórkowych z pakietu.

Po drugie, nie rozpoczynaj aktualizacji, jeśli wiesz, że telefon będzie Ci potrzebny w najbliższym czasie. W niektórych przypadkach proces aktualizacji może potrwać 20-30 minut. W tym czasie Twój telefon będzie niedostępny.

Przed rozpoczęciem aktualizacji Androida czy innego smartfona warto także zadbać o odpowiedni poziom naładowania baterii. W przypadku zbyt niskiego poziomu baterii telefon może się rozładować, a cały proces aktualizacji zostanie przerwany.

Aktualizacje smartfonów

Najłatwiejszym i zarazem najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest aktualizacja OTA (ang. On The Air — w powietrzu), w której przesyłanie plików odbywa się bezprzewodowo. W niektórych przypadkach aktualizację Androida czy iPhone’a można także przeprowadzić, podłączając telefon do komputera za pomocą kabla USB. W takiej sytuacji niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie od producenta np. iTunes. Rozwiązanie to jest mniej wygodne i stosuje się je zazwyczaj do instalowania nietypowej wersji oprogramowania (np. Custom ROM).

Jak już wspomniano wcześniej, aktualizacje mogą pomóc w usunięciu niektórych usterek systemowych. Jeśli jednak zdarzy się, że po zaktualizowaniu systemu Twój telefon nadal nie działa poprawnie, warto skorzystać z fachowej pomocy specjalistów z Inncomm. Firma oprócz szerokiego asortymentu części do smartfonów, oferuje także bezpłatne konsultacje techniczne, dzięki którym możesz rozwiązać problem dotyczący działania Twojego telefonu.

Aktualizacja Androida — jak ją wykonać?

Aby zaktualizować androida, znajdź w swoim telefonie zakładkę Ustawienia. Wśród dostępnych funkcji znajdź tą dotyczącą aktualizacji. W zależności od marki telefonu może mieć ona różną nazwę np. Oprogramowanie, System, Aktualizacja oprogramowania.

Po kliknięciu prawidłowej ikony na ekranie smartfona pojawią się informacje dotyczące systemu telefonu. Możesz tutaj sprawdzić również dostępność aktualizacji. Jeśli obecnie jest dostępne nowe oprogramowanie, wystarczy wejść do zakładki Aktualizacja systemu, pobrać je i zainstalować.

W tym miejscu można z reguły także ustawić opcję umożliwiającą automatyczne sprawdzenie dostępnych aktualizacji. Dzięki temu rozwiązaniu smartfon wyświetli Ci odpowiednie powiadomienie, gdy tylko pojawi się nowa aktualizacja Androida.

Aktualizacja systemu iOS.

Aktualizację iPhona również można wykonać w kilku, prostych krokach. Tutaj również rozpoczynamy od wejścia w zakładkę Ustawienia. Następnie przechodzimy do zakładki Ogólne i Uaktualnienia. Po dotarciu do tej opcji wystarczy już tylko pobrać dostępne aktualizacje. Jeśli nie chcesz dokonywać aktualizacji w danym momencie, firma Apple umożliwia przeprowadzenie aktualizacji w innym, wybranym przez użytkownika momencie np. w nocy.

Tak jak w przypadku Androida, również tutaj można zaznaczyć opcję automatycznego informowania o dostępności aktualizacji. Dzięki niej smartfon sam będzie pytał się o zgodę na aktualizację, gdy tylko pojawią się nowe wersje systemu.osoba trzymająca iPhone 7
Czy warto aktualizować smartfony? – podsumowanie

Niezależnie do tego czy posiadasz iPhone’a, czy smartfon wyposażony w system Android, koniecznie pamiętaj o regularnej aktualizacji. Nowy system zapewnia wiele korzyści, zarówno dla użytkowników, jak i dla samych urządzeń. Aktualizacje telefonów podnoszą poziom bezpieczeństwa i ochrony danych zawartych w telefonie oraz poprawiają funkcjonalność i wydajność telefonu. To wszystko przekłada się na większy komfort użytkowania. W większości przypadków proces instalacji nie jest skomplikowany i przebiega dosyć szybko, dlatego nie warto odkładać go później. Można wykonać go zarówno bezpośrednio z telefonu, jak i z poziomu komputera. 

Oceń post

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *