Home Recenzje Aplikacje / Gry / Oprogramowanie Recipe Keeper dla macOS – od dziś gotowanie może być prostsze!
Recipe Keeper dla macOS – od dziś gotowanie może być prostsze!

Recipe Keeper dla macOS – od dziś gotowanie może być prostsze!

0

Jak maksymalnie uprosić sobie proces gotowania, który nie ukrywajmy – dla wielu z nas jest rzeczą nudną, denerwującą bądź trudną. Już wam mówię! Patrzcie co znalazłem za aplikację – oto i Recipe Keeper!

Gotowanie – najlepiej u mamusi?

Każdy z nas w życiu miał jakąś przygodę dotyczącą gotowania… jedni bardziej a drudzy mniej udaną. Pamiętajcie – umiejętność zrobienia kanapki z serem to też jakiś skill w gotowaniu 😉. A całkiem poważnie mówiąc – gotowanie nie jest rzeczą trudną. W większości opiera się ono na trzymaniu się przepisu stworzonego przez innego człowieka – jeżeli zachowamy odpowiednie proporcje i czas, to efekty powinny zaskoczyć nawet nas samych. Tylko skąd te przepisy brać, no a jak już je znajdę to co? Mam je przepisywać do zeszytu? A może drukować?! Co to, to nie!

Przepisy w jednym miejscu!

Nie będę kazał wam drukować tysiąca przepisów – szanujmy drzewa i wodę (oraz swój czas). Przygotowałem dla was dziś świetną aplikację o nazwie Recipe Keeper. Dobra Dominik, ale jak apka ma mi pomóc ugotować obiad dla dziewczyny? No właśnie do tego zmierzam! Jest ona zbawieniem dla osób, które mają niewielkie umiejętności kucharskie, ponieważ możemy znaleźć w niej wiele gotowych przepisów, które zostały wrzucone przez naprawdę obeznane z tematem osoby! A co z ludźmi zajmującymi się gotowaniem na wyższym poziomie? Kochani, dla was ta aplikacja również będzie niezwykle przydatna. Dlaczego? Najważniejszym powodem jest… organizacja i wasz czas! W jednym miejscu możecie trzymać wszystkie wasze (autorskie bądź pożyczone) przepisy i w dowolnym momencie do nich sięgnąć. Segregacja alfabetyczna? Proszę bardzo! A może będziesz układać przepisy kategoriami? Ależ oczywiście, możesz tak robić! Warto wspomnieć, że aplikacja synchronizuje się z iPhonem i apką na nim – dzięki czemu naprawdę będziesz miał przepisy ZAWSZE pod ręką.

Krótki wstęp i pierwsze uruchomienie

Na samym początku po pobraniu aplikacji (link niżej) musicie ją odpalić. Powita was ekran startowy (niestety w języku angielskim) na którym to zostaną pokrótce wytłumaczone najważniejsze możliwości i zalety Recipe Keeper.

Ostatnia z plansz przygotowana przez zespół Recipe Keeper poinformuje nas o tym, że możemy z wyprzedzeniem planować sobie posiłki na następny tydzień – co może ukazać się gigantycznym ułatwieniem dla osób będących na diecie bądź chcących zrzucić zbędne kalorie. Oczywiście przypominają nam, że nasza lista zakupów synchronizuje się z tą w telefonie.

Lista zakupów? Znajdziemy dla niej miejsce.

W aplikacji znajdziemy nie tylko miejsce dla naszych wybornych przepisów na ciasteczka bezglutenowe, ale także odpowiednią zakładkę do której wpisać możemy wszystkie składniki potrzebne do przygotowania dania, których to nie mamy w domu. Dzięki synchronizacji pomiędzy urządzeniami cała lista pojawi się w twoim iPhonie. Magia!

Ugotowałeś coś pysznego? Zapisz to!

Aplikacja oferuje nam możliwość dodania przepisów ze stron internetowych, książek kucharskich a także… naszych własnych, które sami wstukamy na klawiaturze. Jest to naprawdę fajna opcja dla osób, którym uda się zrobić coś dobrego i w miarę możliwości zapamietają składniki i ich proporcje.

Po utworzeniu nowego przepisu musimy wprowadzić

 • Nazwę dania
 • Rodzaj posiłku (obiad, śniadanie itp)
 • Kategorię (żeby łatwiej nam było go potem znaleźć)
 • Źródło
 • Czas przygotowania
 • Czas gotowania
 • Naszą ocenę w pięciogwiazdkowej punktacji

Następnie przechodzimy do wprowadzania niezbędnych składników oraz kroków przygotowania naszego dania. Na sam koniec możemy dodać notkę, przykładowo „użyj sosu marki X, ponieważ nadaje znacznie lepszy aromat daniu”.

Gotowy przepis znajdziemy w zakładce z naszymi wszystkimi przepisami w kategorii którą sobie wybraliśmy. Po wybraniu go pokażą nam się potrzebne składniki, instrukcja przygotowania, czas przygotowania i gotowania oraz nasza ocena. Po ugotowaniu możemy także dodać sobie zdjęcie potrawy, aby wszystko ładniej wyglądało.

Czy warto używać tej apki?

W mojej opinii jest ona świetnym narzędziem nie tylko dla początkujących kucharzy, ale także bardziej doświadczonych osób. Perspektywa trzymania wszystkich przepisów w jednym miejscu bez marnowania stosów kartek jest naprawdę przyjemna. Zadowoleni z niej powinni być wszyscy, gdyż podczas jej testów nie natrafiłem na jakieś błędy bądź minusy tej apki. No może poza jednym… brak języka polskiego trochę boli. Jeżeli nie jesteście w stanie obsłużyć aplikacji po angielsku, to niestety ale pozostaje wam posługiwanie się metodą „na ślepo”.

Niby twórcy proszą o kontakt w sprawie dodawania nowych języków, ale myślę że musiało by napisać naprawdę bardzo dużo Polaków aby dodali nasz rodzimy język – który nie ukrywajmy, do łatwych nie należy. Aplikacja jest produktem bardzo udanym i pomocnym w życiu codziennym, natomiast za brak wsparcia dla naszego języka dostaje 4/5 gwiazdek ode mnie 😉. Zachęcam was wszystkich do wypróbowania jej samemu!

Skąd pobrać Recipe Keeper?

Aplikację znajdziecie w AppStore klikając w ten link – *KLIK* bądź wyszukując frazę „Recipe Keeper”.

Recipe Keeper dla macOS – od dziś gotowanie może być prostsze!

Zalety Wady

Zalety

 • Darmowy
 • Ładny
 • Użyteczny
 • Ma dużo funkcji
 • Prosta obsługa

Wady

 • Brak języka polskiego
Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/