
1Password potwierdziło, że zacznie obsługiwać klucze dostępu na początku 2023 roku. Umożliwili to użytkownikom logowanie się do obsługiwanych stron internetowych i aplikacji bez hasła. Zamiast tego uwierzytelnianie biometryczne na zaufanych urządzeniach służy do potwierdzania Twojej tożsamości, a usunięcie haseł oznacza, że nie można ich złamać ani wyłudzić.
Apple wprowadziło obsługę kluczy dostępu w systemach iOS 16, iPadOS 16, tvOS 16 i macOS Ventura. Używa się pęku kluczy iCloud do synchronizacji między urządzeniami w celu ułatwienia użytkowania. Apple współpracuje z członkami FIDO Alliance, w tym Google i Microsoft, aby zapewnić interoperacyjność kluczy dostępu. Natomiast implementacja kluczy dostępu Apple będzie mogła współpracować z urządzeniami innych firm, używając iPhone’a do zeskanowania kodu QR i uwierzytelnienia.
1Password twierdzi, że jego implementacja kluczy dostępu jest lepsza niż w przypadku pojedynczego ekosystemu, takiego jak Apple. Powodem jest to, że klucze dostępu 1Password mogą działać wszędzie tam, gdzie usługa nie musi polegać na obejściach. Przykładem jest skanowanie kodów QR.
Dla użytkowników 1Password, którzy chcą zobaczyć, jak działają klucze dostępu, firma przygotowała wersję demonstracyjną na swojej stronie internetowej. Wymaga ona konta 1Password i najnowszej wersji rozszerzenia dla Chrome lub Edge. Obsługa Safari i Firefox nie została jeszcze wdrożona. 1Password prowadzi również katalog stron internetowych i aplikacji, które już zaczęły obsługiwać klucze dostępu. Dotyczy to m.in. Google, Microsoft, Twitter, eBay, Best Buy, GitHub i inne.
1Password informuje, że pełna obsługa kluczy dostępu pojawi się w rozszerzeniach przeglądarki i aplikacjach komputerowych na początku 2023 r. Natomiast obsługa mobilna pojawi się później.
źródło: macrumors.com