Home Newsy Zaznaczanie i edycja tekstu w iOS 13
Zaznaczanie i edycja tekstu w iOS 13
0

Zaznaczanie i edycja tekstu w iOS 13

0

W systemie iOS 13 wprowadzono kilka istotnych zmian w sposobie nawigacji podczas edytowania tekstu. Apple usprawniło system edycji tekstu, by ułatwić i przyspieszyć pisanie na iPhonie.

Zmianie uległy między innymi sposoby przesuwania kursora; zaznaczania, kopiowania i wklejania tekstu. Usunięto też lupę, która pojawiała się podczas przesuwania kursora, a także wprowadzone gesty, pozwalające na manipulowanie tekstem.

Jak przesuwać kursor?

Tapnięcie – kursor można przesunąć na początek lub koniec słowa, liczby czy emotikony. Pozwala szybko przemieszczać kursor w tekście, jednak jest mało precyzyjne. Za pomocą tapnięcia nie można umieścić kursora w środku słowa.

Tapnij i przytrzymaj w dowolnym miejscu tekstu– dzięki tej metodzie kursor można w założeniu w precyzyjny sposób umieścić w dowolnym miejscu słowa czy liczby. Jednak jest to dość powolny sposób na przemieszczanie kursora, w dodatku palec zasłania miejsce, w którym aktualnie znajduje się kursor. Zdecydowanie brakuje lupy obecnej w poprzednich wersjach systemu, która pozwalała na bardziej precyzyjne prowadzenie kursora.

Tapnij i przytrzymaj na klawiaturze – metoda podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że palec przesuwasz po klawiaturze, nie po tekście. Pozwala na precyzyjne umieszczenie kursora w dowolnym miejscu. Najprostszy i najszybszy sposób nawigacji. Aby go użyć, tapnij i przytrzymaj spację (1). Gdy na klawiaturze znikną symbole liter, przesuwaj po niej palcem, jak po gładziku (2).

Jak zaznaczać i przesuwać tekst?

Dwukrotne tapnięcie – dotknij dwukrotnie słowa lub liczby, a wyświetli się kontekstowe menu edycji, za pomocą którego możesz m.in. wyciąć, skopiować, zastąpić, sformatować słowo lub sprawdzić jego definicję w słowniku.

Tapnij i przytrzymaj – tapnij i przytrzymaj słowo, a wyświetli się menu kontekstowe, takie same jak przy metodzie dwukrotnego tapnięcia.

Długo naciśnij słowo i przesuń palec – Jeśli długo naciśniesz słowo i nie oderwiesz palca od ekranu, możesz zaznaczyć cały fragment tekstu. Wystarczy, że przesuniesz palcem w dowolnym kierunku.

Tapnij kursor – po tapnięciu kursora pojawia się suwak (2) oraz menu kontekstowe (1). Za pomocą suwaka możesz zaznaczyć fragment teksu, a menu kontekstowe pozwala na jego edycję, skopiowanie lub usunięcie.

Jak edytować tekst?

Tekst można edytować za pomocą kontekstowego menu lub gestów. Gesty znacznie przyspieszają wykonanie podstawowych operacji na tekście, więc warto poświęcić chwilę, by się ich nauczyć.

Menu do edycji tekstu:

– po zaznaczeniu słowa, menu składa się z następujących poleceń: wytnij, kopiuj, wklej, zastąp, formatuj (pogrubienie, kursywa, podkreślenie, przekreślenie, definicja ze słownika, wyślij (mail, komunikatory, AirDrop itp.), wcięcia.

– menu wywołane bez zaznaczenia słowa składa się z poleceń: zaznacz, zaznacz wszystko, wklej, wstaw rysunek, formatuj, wcięcia.

Gesty przy edycji tekstu:

  • ściśnij trzema palcami, aby skopiować
  • ściśnij trzeba palcami dwukrotnie, aby wyciąć
  • rozłóż trzy palce, aby wkleić
  • przesuń trzema palcami w lewo, aby cofnąć
  • przesuń trzema palcami w prawo, aby powtórzyć
  • stuknij trzema palcami, aby otworzyć menu edycji

 

 

 

tags: