Home Newsy Czy iPhone potrzebuje antywirusa?
Czy iPhone potrzebuje antywirusa?
0

Czy iPhone potrzebuje antywirusa?

0

iPhone służy nam nie tylko do kontaktowania się z najbliższymi, ale przede wszystkim do korzystania z internetu. Czy ten sprzęt potrzebuje antywirusa? Sprawdź!

System iOS od Apple

Marka Apple tworzy swoje iPhone w oparciu o system iOS. Nie ma do nich w zasadzie antywirusów, ponieważ według producenta ten sprzęt jest niezwykle bezpieczny. Dlaczego? Ponieważ nie można manipulować plikami systemu operacyjnego, ponadto mamy pewne ograniczenia, gdyż jesteśmy w stanie jedynie instalować rekomendowane przez firmę Apple aplikacje.

Co więcej są one jeszcze poddawane dodatkowo oficjalnej analizie. To wszystko zmniejsza ryzyko pojawienia się ewentualnego zagrożenia w postaci szkodliwego oprogramowania. To właśnie z tego powodu nie uda się również instalacja klasycznego antywirusa.

iPhone`y od Apple według producenta są bezpieczne. Może nie są narażone na wirusy i szkodliwe oprogramowania, ale za to na innego typu cyberataki już tak. Jakie? Właścicieli tych modeli może dotknąć spam, pishing, jak i przechwycenia danych sieciowych, a nawet innego rodzaju zagrożenia dotyczące prywatności – kradzież haseł, danych osobistych, czy kont w social mediach. To są zdecydowanie bardziej kłopotliwe sytuacje niż pojawienie się groźnej infekcji w systemie.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo iPhone`a?

Dedykowany antywirus dla iPhone póki co nie istnieje, ale są inne pomocnicze aplikacje, które znacznie podniosą poziom naszego bezpieczeństwa iPhone`a. Warto je zainstalować i z nich korzystać, aby ograniczyć ataki hakerów.

Mimo wszystko iPhone potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli nie antywirus to co? Sklep App Store ma kilka propozycji dopasowanych do systemu iOS. Wszystkie z nich podnoszą poziom bezpieczeństwa głównie w trakcie korzystania z internetu. To właśnie użytkowanie stron www oraz poczty online jest najbardziej ryzykowne.

Co ważne aplikacje nie są tak skuteczne, jak klasyczne antywirusy, dlatego że posiadają one jedynie kilkanaście przydatnych funkcji ochronnych. W tych programach znajdziemy, między innymi menadżer haseł, narzędzie kontroli rodzicielskiej, programy blokujące reklamy i wiele innych pomocniczych rzeczy niezbędnych podczas serfowania w sieci.

Pomocna jest aplikacja Kaspersky Security Cloud. Dzięki niej mamy wbudowany VPN, czyli Virtual Private Network. Aktywuje się on, na przykład w sytuacji, gdy połączenie jest niebezpieczne. Do tego jest jeszcze Menadżer haseł oraz wersja dla osób mających dzieci, czyli zawierająca kontrolę rodzicielską – Kaspersky Safe Kids.

Instalacja Kaspersky Security Cloud i podobnych programów ze sklepu App Store dodatkowo zabezpieczy naszego iPhone`a. Tego rodzaju narzędzia zmniejszają potencjalne zagrożenie czyhające na nas w sieci. Do tego zapewniają ochronę podczas korzystania z internetu. Ponadto wzmacniają działanie systemu iOS od Apple. Te usługi bezpieczeństwa ograniczają w pewien sposób możliwości cyberprzestępców.

Artykuł przygotowany przez partnera zewnętrznego.
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.