Home Artykuły Ustawienia prywatności Safari, które powinieneś włączyć na swoim iPhonie
Ustawienia prywatności Safari, które powinieneś włączyć na swoim iPhonie

Ustawienia prywatności Safari, które powinieneś włączyć na swoim iPhonie

0

Od lat jesteśmy świadkami mniejszych lub większych naruszeń bezpieczeństwa związanych przeglądaniem internetu. Głośne skandale związanych z zbieraniem i niewłaściwym wykorzystywaniem danych osobowych wybuchają coraz częściej. Na Apple stawia prywatność swoich klientów na pierwszym miejscu, więc w Safari dla iOS istnieje wiele ustawień pozwalających zwiększyć prywatność podczas przeglądania internetu. Warto się im bliżej przyjrzeć.

Prawda jest taka, że pojęcia prywatność i internet wzajemnie się wykluczają. Podczas przeglądania sieci każdy twój ruch jest rejestrowany nie tylko przez twojego dostawcę usług internetowych, ale także aktualnie odwiedzaną witrynę, a nawet witryny, które odwiedziłeś w przeszłości. Jednak podjęcie odpowiednich środków ostrożności może pomóc w zmniejszeniu ilości danych zbieranych na twój temat podczas korzystania z Safari.

Apple w iOS zaimplementował mnóstwo funkcji związanych z prywatnością w Safari, z których wiele jest domyślnie włączonych, ale nadal istnieje wiele ustawień, które należy sprawdzić, aby upewnić się, że surfujesz po Internecie tak bezpiecznie, jak to możliwe.

Odłącz Safari od Siri i wyszukiwania

Mimo tego, że Siri nie obsługuje języka polskiego to Integracja Siri z Safari jest domyślnie włączona na iPhone’ach polskich użytkowników. Siri ma dostęp do historii przeglądanych stron i wyszukiwanych informacji, aby tworzyć sugestie dla przyszłego wyszukiwania.

Chociaż Siri używa „przetwarzania lokalnego na urządzeniu”, aby to wszystko zrobić, w niektórych przypadkach wysyła ​​uogólnione dane do Apple, aby te mogło doskonalić algorytmy. Apple twierdzi, że używa technik przyjaznych prywatności, ale i tak nie każdemu musi to pasować.

Aby zablokować Siri dostęp do Safari uruchom aplikację Ustawienia i wybierz kolejno Safari > Siri i wyszukiwanie. Znajdziesz tam dwie opcje, których wyłącznie powinieneś rozważyć.

Pokaż sugestie Siri w aplikacji – na potrzeby tej funkcji Siri zbiera dane o Twojej aktywności w aplikacji Safari i poza nią, a nawet z innych urządzeń korzystających z Twojego Apple ID. Aby dawać trafne sugestie Siri stara się dane z Safari danych z Wiadomości, Poczty, schowka i tak dalej.

Ucz się od tej aplikacji – Siri monitoruje Twoją aktywność w Safari, aby wyświetlać trafniejsze sugestie w innych aplikacjach. Na przykład na klawiaturze, gdzie podpowiadane słowa i wyrażenia mogą być dopasowane do tego, co właśnie czytałeś w Safari.

Wyłącz sugestie Safari

Nawet jeśli wyłączysz powyższe ustawienia Siri i wyszukiwania, nadal możesz widzieć sugestie podczas wpisywania zapytania w inteligentnym polu wyszukiwania w Safari. To z powodu aktywnej funkcji Sugestie Safari.

Mogą to być artykuły powiązane z tym, o czym pisałeś w aplikacji Wiadomości, lokalizacje w Mapach, warunki pogodowe i nie tylko.

Chociaż takie dostosowane do Ciebie informacje mogą być bardzo przydatne to aby je wyświetlić Safari musi zebrać o tobie bardzo dużo danych. Jeśli ci to przeszkadza, wyłącz funkcję Sugestie Safari. W tym celu uruchom aplikację Ustawienia, wybierz Safari, a następnie przesuń w lewo suwak przy opcji Sugestie Safari.

Ustaw DuckDuckGo jako domyślną wyszukiwarkę

To jasne, że Google podbił rynek wyszukiwarek, ale to nie znaczy, że musisz z niego korzystać. Google słynie z tego, jak mało etycznie zbiera dane o swoich użytkownikach, a to jest sprzeczne z Twoimi interesami związanymi z prywatnością.

Jeśli korzystanie z Google jako domyślnej wyszukiwarki sprawia, że ​​czujesz się nieswojo, wypróbuj zamiast tego DuckDuckGo. DuckDuckGo powstało w odpowiedzi na pozornie nieskończoną kontrolę Google nad Twoimi danymi. DuckDuckGo nie przechowuje Twoich wyszukiwań, nie wyświetla reklam na podstawie Twojej historii wyszukiwania i nie śledzi Cię między trybami przeglądania publicznego i prywatnego. Aby wybrać na domyślną przeglądarkę DuckDuckGo, uruchom aplikację Ustawienia i wybierz kolejno Safari -> Wyszukiwanie -> DuckDuckGo.

Ustaw uprawnienia lokalizacji dla każdej strony internetowej

Wiele witryn internetowych chce użyć danych o Twojej lokalizacji. W systemach iOS 13 i kolejnych znajdują się mechanizmy, które pozwalają sterować dostępem do twojej lokalizacji. Możesz zarządzać i włączać określone uprawnienia lokalizacji dla każdej odwiedzanej witryny bezpośrednio w Safari. Stuknij ikonę Widok (AA) widoczna na pasku wyszukiwania, a następnie Ustawienia witryny. Teraz dotknij Położenie i wybierz jedną z trzech opcji uprawnień:

Pytaj – zmusza witrynę do poproszenia o pozwolenie na dostęp do Twojej lokalizacji. Jeśli opuścisz stronę lub zamkniesz Safari i wrócisz na stronę, to będzie ona musiała uzyskać ponowną zgodę

Nie pozwalaj – natychmiast odmawia witrynie pozwolenia na korzystanie z Twojej lokalizacji. Nie będziesz już otrzymywać monitów z witryny z prośbą o dane lokalizacji, ponieważ dostęp został już na stałe zablokowany.

Pozwalaj – umożliwia witrynie korzystanie z Twojej lokalizacji zawsze. Nie będziesz już otrzymywać monitów z witryny z prośbą o dane lokalizacji, ponieważ ma ona już dostęp do lokalizacji na stałe.

Za każdym razem, gdy wybierasz ustawienie specyficzne dla witryny, wybór ten jest zapisywany w menu Położenie w ustawieniach Safari. Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał zarządzać lub zmieniać swoje preferencje, jest to bardzo łatwe. Ustawienia umożliwiają również zarządzanie uprawnieniami lokalizacji dla wszystkich innych witryn przy użyciu tych samych opcji Pytaj, Nie pozwalaj, Pozwalaj.

Pamiętaj: zablokowanie dostępu do danych o lokalizacji nie zawsze działa. Na przykład, jeśli Google jest Twoją domyślną wyszukiwarką, będzie mieć dostęp do Twojej lokalizacji, nawet jeśli odmówisz dostępu do google.com. Jako podstawowa wyszukiwarka używa Twojej ostatniej znanej lokalizacji do wyszukiwania opartego na lokalizacji, z pominięciem wszelkich ustawień specyficznych dla witryny. To samo dotyczy innych wyszukiwarek, które możesz wybrać. Jedynym sposobem, aby zapomnieć o ostatniej lokalizacji, jest wyczyszczenie historii i danych witryny.

Ogranicz dostęp do twojej lokalizacji przeglądarce Safari

Ustawienia specyficzne dla witryny, o których czytałeś wyżej, są świetne, jeśli chcesz zablokować dostęp do Twojej lokalizacji wybranym witrynom Jeśli naprawdę poważnie myślisz o wyłączeniu uprawnień do lokalizacji dla wszystkich witryn to ogranicz dostęp do twojej lokalizacji przeglądarce Safari. Wystarczy uruchomić aplikację Ustawienia i kolejno wybrać Prywatność > Usługi lokalizacji > Witryny Safari. Znajdziesz tam trzy opcje: Nigdy, Zapytaj następnym razem i Gdy używam aplikacji.

Nigdy – gwarantuje, że żadna strona internetowa nie uzyska dostępu do Twojej lokalizacji ani nawet o to nie poprosi. Dotyczy również samego Safari, więc sugestie oparte na lokalizacji również mogą nie działać.

Gdy używam aplikacji – umożliwia witrynom dostęp do Twojej lokalizacji tylko wtedy, gdy korzystasz z Safari lub gdy Safari działa w tle. Oznacza to, że strony nie mogą uzyskać dostępu do Twojej lokalizacji, gdy używasz innej aplikacji. Twoje indywidualne ustawienia witryny będą nadal obowiązywać, więc jeśli masz „Zezwól” dla witryny, będzie ona miała dostęp, a „Zapytaj” poprosi Cię o pozwolenie. To dobry kompromis — nie utracisz funkcji opartych na lokalizacji, ale nie musisz się martwić, że witryny śledzą Twoją lokalizację, gdy nie korzystasz z Safari.

Zapytaj następnym razem – poprosi Cię o zezwolenie Safari na dostęp do Twojej lokalizacji, gdy jakakolwiek witryna będzie potrzebować takich danych

Blokuj wyskakujące okienka, aby zapobiec próbom phishingu

Wyskakujące okienka mogą pojawiać się w nowej lub bieżącej karcie i wyświetlać między innymi reklamy, oferty, powiadomienia i inne alerty. Chociaż może się to wydawać bardziej irytujące niż zagrażające bezpieczeństwu, te wyskakujące okienka mogą zawierać mechanizmy phishingu, które mają na celu nakłonienie użytkownika do udostępnienia danych osobowych, zainstalowania złośliwej aplikacji lub stukając w niebezpieczny link.

Aby wyłączyć wyskakujące okienka, uruchom aplikację Ustawienia, wybierz Safari, a następnie upewnij się, że włączona jest opcja Blokuj wyskakujące okienka.

Włącz alerty bezpieczeństwa o fałszywych witrynach

Jeśli chcesz być bezpieczny, nie możesz ufać żadnej witrynie internetowej. Po włączeniu opcji Alerty o fałszywej witrynie będziesz otrzymywać wyskakujące alerty za każdym razem, gdy Safari uzna, że ​​odwiedzasz witrynę ze złośliwymi zamiarami, zwykle z powodu podejrzenia o wyłudzanie informacji. Witryny te zazwyczaj próbują ukraść nazwy użytkownika, hasła i inne informacje umożliwiające identyfikację. Safari określa, czy witryna jest fałszywa, czy nie, korzystając z różnych źródeł zewnętrznych, w tym odwołując się do funkcji Bezpieczne przeglądanie Google i Bezpieczne przeglądanie Tencent.

Aby wyłączyć wyskakujące okienka, uruchom aplikację Ustawienia, wybierz Safari, a następnie upewnij się, że włączona jest opcja Alerty o fałszywych witrynach.

Blokuj śledzenie poza witryną

Śledzenie w wielu witrynach polega na tym, że jedna odwiedzana witryna może obserwować Twoją aktywność nawet po całkowitym opuszczeniu oryginalnej witryny. W ten sposób widzisz reklamy butów na onet.pl po obejrzeniu jednej pary na Allegro; opuszczasz tę stronę internetową z plikiem cookie, który umożliwia reklamodawcom podglądanie cię na innych witryny przez wiele tygodni.

Chociaż Safari nie zatrzyma całkowicie tej aktywności, włączenie opcji Blokuj śledzenie poza witryną spowoduje, że Safari będzie okresowo usuwać dane śledzenia, chyba że ponownie odwiedzisz witrynę, z której pochodzi moduł śledzący. Nie jest to doskonały system, ale pomoże ograniczyć osoby trzecie śledzące każdy Twój ruch.

Aby wyłączyć wyskakujące okienka, uruchom aplikację Ustawienia, wybierz Safari, a następnie upewnij się, że włączona jest opcja Blokuj śledzenie poza witryną.

Ustawienia prywatności Safari, które powinieneś włączyć na swoim iPhonie

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.