Recenzja Verbatim Store ‘n’ Go Secure Portable. Dysk przenośny ze sprzętowym szyfrowaniem i klawiaturą do wprowadzenia hasła na obudowie
Recenzja Verbatim Store ‘n’ Go Secure Portable. Dysk przenośny ze sprzętowym szyfrowaniem i klawiaturą do wprowadzenia hasła na obudowie

Recenzja Verbatim Store ‘n’ Go Secure Portable. Dysk przenośny ze sprzętowym szyfrowaniem i klawiaturą do wprowadzenia hasła na obudowie

0

W czasach, kiedy wszyscy z przerażeniem patrzymy na przepisy RODO, które zmuszają nas do szczególnego obchodzenia się z danymi osobowymi, bezpieczny nośnik danych jest wręcz obowiązkowy. Nowy przenośny dysk Verbatim to dobry wybór dla osób, które potrzebują mieć dane swoich klientów zawsze przy sobie, a w razie jego zgubienia nie mieć problemów z ich wyciekiem.

To jakie kary grożą nam za niedopilnowanie i wyciek cudzych danych sprawia, że nawet wysoka cena tego urządzenia nie wydaje się zbyt wygórowana. W końcu nie jest to mały, kieszonkowy dysk za duże 6 stówek. To jest 600 stówek za spokój i bezpieczeństwo zapisanych na nim danych na wypadek jego zgubienia. Przyznacie, że z tej perspektywy ten dysk wydaje się wręcz w atrakcyjnej cenie? 😉

W zestawie z dyskiem znajdziemy przewód z USB-C w który wyposażono dysk na standardowe USB-A. Jeżeli mamy komputer z już tylko USB-C lub chcemy korzystać z dysku podpinanego do teleofnu z USB-C, to w pudełku producent umieścił przejściówkę.

Nie zabrakło także krótkiej instrukcji obsługi. W tym wypadku ważne, ponieważ bez niej będziecie mieli problem z obsługą dysku.

Pierwsze wrażenie

Lekki (116 gramów), wykonany z plastiku i aluminium, bezgłośny, gdyż wewnątrz znajdziemy pamięci półprzewodnikowe flash i przy tym niewielki (wymiary 93 x 50 x 13mm). Pierwsze co rzuca się w oczy, to klawiatura znajdująca się na frontowej ścianie. Służy ona do uzyskania dostępu do plików.

Wszystkie dane na dysku są sprzętowo szyfrowane 256 bitowym kluczem AES. Możemy więc być w zasadzie spokojni o dane, tym bardziej, że wpisanie 20 razy błędnego kodu powoduje trwałe zablokowanie dostępu do danych i ich bezpowrotną utratę. Jeżeli dodamy do tego możliwość ustalenia hasła od 4 do 12 cyfr, można uznać, że taki dysk gwarantuje bezpieczeństwo zapisanych na nim plików.

Parametry

Pamięć komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu USB 3.1. Dzięki temu możemy wycisnąć z niej przyzwoite transfery plików, pomimo przecież sprzętowego szyfrowania danych. Parametry odczytacie ze zrzutu ekranu z programu Disk Speed Test, którym testowaliśmy dysk podpięty do USB 3.0 w Macbook Pro Retina 2015.

Stres 5GB

USB-C

Dysk można również podpiąć bezpośrednio do portu USB-C, w który wyposażane są najnowsze komputery Apple, ale także najnowszy iPad Pro. USB-C to także standard obowiązujący w wielu popularnych smartfonach.

Do podłączenia dysku do urządzeń z USB służy dołączona do zestawu przejściówka.

Podsumowując o Verbatim Store ‘n’ Go Secure Portable

Świetny dysk, oferujący świetne parametry odczytu i zapisu danych, a przy tym bardzo wysokim poziom bezpieczeństwa danych. Trochę szkoda, że kod zabezpieczający oferuje wyłącznie czterocyfrowy PIN, którego nie można wydłużyć co najmniej do 6 cyfr. 6 cyfrowe hasło byłoby zdecydowanie trudniejsze do odgadnięcia. Niestety dysk nie jest tani. Jego 256 gigabajtowy wariant SSD kosztuje ponad 600 złotych. Tanio nie jest, ale bezpieczeństwo kosztuje.

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *