Recenzja AOC Q27T1 – monitor stworzony we współpracy z Porsche. Tak, z tym od samochodów!

Recenzja AOC Q27T1 – monitor stworzony we współpracy z Porsche. Tak, z tym od samochodów!

Recenzja AOC Q27T1 – monitor stworzony we współpracy z Porsche. Tak, z tym od samochodów!

30
0

Niewiele jest produktów, w których możemy mówić o czymś naprawdę dziwnym i oryginalny. Słowem, „dziwne” chcę podkreślić fakt, że na codzień firmy motoryzacyjne nie współpracują przy tworzeniu monitorów, a już tym bardziej sami ich nie tworzą – a jeśli już by doszło do takiej sytuacji, to cena z pewnością zwaliłaby z nóg. Propozycja monitora od firmy AOC jest czymś zupełnie innym, niż mogłoby się początkowo wydawać. Zapraszam do recenzji „szybkiego” jak Porche 911, monitora AOC Q27T1.

W momencie otrzymania propozycji monitora od AOC, byłem bardzo podekscytowany, ponieważ prywatnie jestem użytkownikiem produktu właśnie ze stajni AOC, z którego jestem bardzo zadowolony. Jak się potem okazało, mój prywatny monitor ma wiele wspólnego z urządzeniem, które otrzymam na testy. Dzięki temu wiedziałem czego mogę się spodziewać po modelu testowym i na czym skupić uwagę podczas testowania.

Zawartość opakowania

Przygody z wieloma monitorami, które miałem okazje posiadać w swoim życiu przyzwyczaiły mnie, że opakowanie nigdy nie należy do najmniejszych, mimo iż sam ukryty wewnątrz sprzęt jest w porównaniu do kartonu mikroskopijny. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Duży karton od razu zdradza, że mamy do czynienia z modelem stworzonym we współpracy z firmą Porschce, a dokładniej z samym Studio F.A. Porsche. Sporych rozmiarów karton jest przede wszystkim zabezpieczeniem dla produktu, który schowany jest wewnątrz. Gruba warstwa styropianu, idealnie otula całą konstrukcję i sprawia, że nie musimy mieć żadnych obaw związanych z przetransportowaniem paczki, a jak powszechnie wiadomo, niektórzy kurierzy nie zwracają szczególnej uwagi na to, co jest w środku i jak gdyby nigdy nic potrafią rzucić tym jak workiem ziemniaków.

Po sporcie wyczynowym, czyli po wyjęciu grubej warstwy styropianu z ukrytym wewnątrz monitorem, w końcu możemy ujrzeć monitor, który od razu przykuwa uwagę swoim designem. W samym kartonie znajdziemy także instrukcję obsługi, kabel HDMI, kabel DP (display port) i oczywiście kabel zasilający. Szanuję firmę AOC właśnie za to, że zawsze dorzuca pełne okablowanie – jest to w pewien sposób szacunek do klienta, bowiem płaci on niemałem pieniądze za monitor, a wiele firm każe jeszcze dokupować osobno przewody.

Wykonanie i porty

Monitor stworzony został we współpracy ze studiem projektowym Porsche, Mimo, iż samochody tej marki kojarzymy przede wszystkim z agresywnościś i sportowym zacięciem, tak monitor jest wykonany minimalistycznie i jego wygląd nie zdradza, że został stworzony właśnie przez takiego producenta.

Modelowi nie można odmówić uroku, to bardzo ładny monitor, elegancki, minimalistyczny, jednak raczej każdy jak usłyszał, że testuje monitor stworzony we współpracy z Porsche to spodziewał się zupełnie odmiennego wzornictwa. Co innego, gdyby na pudełku, ani w informacjach o tym modelu nie pojawiła się wzmianka o tejże współpracy – wtedy byłby to po prostu bardzo elegancki monitor i nikt nie doszukiwałby się powiązań z Niemiecką marką.

Front monitora zwracają przede wszystkim wąskie ramki na bogach i górnej krawędzi – jedynie dolna krawędź jest grubsza, ale to na niej umieszczono klawisze funkcyjne. Moim zdaniem monitor nabrałby jeszcze bardziej charakteru, gdyby monitor był symetryczny i dolna ramka byłą również grubości pozostałych trzech.

Na tyle urządzenia umieszczono wszystkie dostępne porty, które przykrywa plastikowa klapka. Dostępne wejścia i wyjścia to:

 • DisplayPort x1
 • HDMI x2
 • Wyjście słuchawkowe

Elementem, który wyróżnia monitory AOC to stopka, która genialnie komponuje się z całą resztą i sprawia, że to właśnie dzięki niej całość wygląda tak ciekawie. Jest ona wykonana z metalu, dzięki czemu monitor stoi bardzo stabilnie. Regulować możemy natomiast jedynie kąt pochylenia.

via GIPHY

Niestety, ale po przygodach z podobną stopką w moim modelu monitora od AOC, stwierdzam, że owszem wygląda to bardzo ładnie, ale brakuje tu miejsc, gdzie moglibyśmy poprowadzić kable, tak, aby całość wyglądała schludnie – cable management i brak większej możliwości regulacji wysokości to największe wady tych monitorów.

Matryca

Zacznę od tego, że monitor w moim domu wykorzystywany jest do wielu celów – służy nie tylko do pracy, ale również do rozrywki i odpoczynku/relaksu – wiecie, co mam na myśli. Ważne więc, aby posiadał bardzo dobrą matrycę. W przypadku mojego prywatnego monitora, wybór padł na technologię IPS, która jest najbardziej optymalna do rzeczy, które wykonuję na monitorze. Zależało mi na jak najlepszych kolorach i odwzorowaniu barw, a także na tym, aby zwyczajnie cieszyła ona oko żywym obrazem. I jak najbardziej to otrzymałem. Nie zależało mi na wysokim odświeżania, ponieważ gram tylko i wyłącznie na konsoli PS4, która i tak wyświetla obraz w częstotliwości 60 Hz, także wybieranie monitora z większym odświeżaniem mijałoby się z celem, bo i tak bym tego nigdy nie wykorzystał.

AOC Q27T1 oferuje bardzo podobne właściwości, do tych, które posiada mój prywatny model. Przede wszystkim mamy tu ekran w rozmiarze 27 cali i rozdzielczości 2560 x 1440 (2K), jest to najbardziej optymalna rozdzielczość przypadku takiego rozmiaru – na rozdzielczości Full HD widać piksele, a na 4K na ekranie wszystko robi się zbyt małe i trzeba używać systemowego skalowania, aby miało to przysłowiowe ręce i nogi.

Czas reakcji w monitorze oscyluje na poziomie 5 ms, co jest wynikiem jak najbardziej optymalnym, patrząc przez pryzmat konsolowego grania. Częstotliwość odświeżanie wynosi natomiast 75 Hz, czyli trochę więcej niż standardowe 60 Hz – przekłada się to oczywiście na odrobinę płynniejszy obraz podczas chociażby przewijania stron internetowych.

Wbudowana matryca IPS to element, którego byłem bardzo ciekawy. Jestem wielkim zwolennikiem tej technologii matryc, ponieważ zależy mi na jak najlepszym obrazie, a do tej pory było mi to dostarczane w prywatnym monitorze. Warto po zakupie monitora zagłębić się w ustawienia, jakie przygotował dla nas producent, ponieważ w moim egzemplarzu obraz był tak skalibrowany, że musiałem dokonać parę poprawek, jednak widać, że nie jestem pierwszą osobą, u której jest ten monitor. Matryca wyświetla bardzo ładne i żywe kolory, które można nazwać wręcz pastelowymi, ale to oczywiście jest możliwe do skorygowania w ustawieniach. Przede wszystkim nie zauważyłem tu nagminnego smużenia lub „przerywania” obrazu, wszystko wyglądało tak, jak być powinno. Barwy są oddawane bardzo poprawnie i na testowym obrazie, który służy do kalibrowania ekranu, wszystkie przejścia pomiędzy różnymi kolorami są widoczne. Ważnym elementem dla naszego wzroku jest wbudowana funkcja flicker free, która ogranicza efekt migotania ekranu.

Warto skupić się na kwestii zwanej „backlight bleeding”, czyli nieodłącznemu zjawisku, które występują w matrycach IPS. Objawia się to nierównomiernym podświetleniem matrycy, które widoczne jest szczególnie przy zgaszonym świetle na ciemnym tle. Stopień występowania tego elementu jest zależny od danego egzemplarza, ponieważ efekt może być mniej lub bardziej widoczny. Dochodzi do tego również „IPS Glow”, które charakteryzuje się srebrzeniem podczas patrzenia pod kątem – jest to widoczne tylko i wyłącznie przy zgaszonym świetle i na ciemnym tle. W przypadku mojego egzemplarza wystąpiły obydwa defekty, jednak w stopniu nieprzeszkadzającym podczas codziennej pracy i rozrywki.

Podsumowanie

Monitor towarzyszy mi podczas codziennej pracy od ponad półtora miesiąca – to odpowiednia ilość czasu, aby stwierdzić czy dany produkt spełnia zamierzone oczekiwania. Według mnie jest to wysokiej klasy produkt przeznaczony do pracy biurowej, grafiki, filmów i grania na konsoli. Nie jest to produkt gamingowy, dlatego nie oceniam go przez pryzmat „hardcorowego gamera”. Model AOC Q27T1 oferuje wysokiej klasy matrycę IPS, która nie posiada większych wad i potrafi zachwycić swoimi barwami. Największą jego zaletą, która będzie decydująca przy wyborze jest designe – nie da się ukryć, że monitor wygląda bardzo elegancko i z pewnością wpisze się w wystrój nie jednego biurka.

Recenzja AOC Q27T1 – monitor stworzony we współpracy z Porsche. Tak, z tym od samochodów!

(30)

Zalety Wady

Zalety

 • Dołączone do zestawu akcesoria - producent daje nam wszystko co potrzebne
 • Dobra jakość wykonania - nie jest to Porsche wśród monitorów, ale wszystko jest należycie spasowane, a sama podstawka jest aluminiowa
 • Matryca IPS, która wyświetla bardzo ładne kolory - w moim egzemplarzu nie występowały żadne problemy
 • Czas reakcji na poziomie 75 Hz - zawsze to lepiej niż 60 Hz
 • Ogólny wygląd i prezentacja
 • Fabryczna kalibracja kolorów jest na bardzo wysokim poziomie
 • Cena

Wady

 • Mimo, iż miał styczność z Porsche, tak zupełnie nie widać tego po produkcie finalnym
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!