Home Newsy Przywitajcie system macOS 10.14 Mojave
Przywitajcie system macOS 10.14 Mojave
0

Przywitajcie system macOS 10.14 Mojave

0

Na wczorajszej konferencji nie mogło zabraknąć nowej wersji systemu stacjonarnego, czyli macOS 10.14. Platforma została ochrzczona mianem Mojave i przynosi z sobą kilka istotnych, nowych funkcji. Pojawiły się również wersje niektórych aplikacji znanych już z platformy mobilnej.

Przede wszystkim jednak nowy system zyskał tryb ciemny interfejsu, który swoim zasięgiem obejmuje już nie tylko pasek menu i Dock ale także inne elementy interfejsu takie jak choćby okna otwartych aplikacji. Oddano również do użytku aktywne tapety, które wraz z upływem dnia zmieniają swoją scenerię zgodnie z panującą porą.

Kolejną ważną nowością są inteligentne stosy biurka, które porządkują zawartość tego ostatniego katalogując pliki według ich typu.

Apple postanowiło zmienić również nieco aplikację Finder, w której dodano opcję widoku podglądu plików, w której wyświetlana jest ich zawartość wraz z podglądem przypisanych im metadanych. Dodatkowo z poziomu Findera można teraz dokonać szybkiej i prostej edycji dokumentów, czy zdjęć. Wraz z Finderem przebudowie uległ też Szybki Pogląd oferując również proste opcje edycji plików.

Inaczej niż w poprzedniej wersji systemu macOS zachowuje się teraz opcja wykonywania zrzutów ekranu. Po jego wykonaniu w prawym, dolnym rogu wyświetlacza pojawia się teraz jego miniaturka wraz z funkcjami prostej edycji. Nowa wersja tego narzędzia umożliwia również nagrywanie prostych screencastów. Apple poszerzyło też możliwości funkcji Continuity. Aktualnie z poziomu komputera Mac można aktywować niektóre funkcje na iPhonie takie jak choćby aktywacja aparatu.

W nowej wersji systemu użytkownicy znajdą aplikacje znane z platformy mobilnej takie jak News, Giełda, Dyktafon czy Dom.

Zgodnie z ostatnimi plotkami przebudowano również sklep Mac App Store na wzór mobilnego odpowiednika. Pojawiły się zatem zakładki z polecanymi aplikacjami z różnych kategorii. Apple dodało także w opisie konkretnego programu możliwość dołączenia filmu prezentującego jego działanie.

Przy okazji konferencji potwierdzono, że uniwersalne aplikacje działające zarówno w środowisku iOS jak i macOS pojawią się w użytku dopiero w przyszłym roku. Apple obecnie testuje to rozwiązanie.

System macOS Mojave pojawi się w ofercie dopiero jesienią tego roku. Obecnie mogą go testować deweloperzy posiadający płatne konta. Pod koniec czerwca z opcji testowania będą mogły również skorzystać osoby uczestniczące w programie publicznych testów.

Źródło: Apple

 

Przywitajcie system macOS 10.14 Mojave

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *