Home Artykuły Płatności mobilne Qerko, czy mamy czego zazdrościć sąsiadom?
Płatności mobilne Qerko, czy mamy czego zazdrościć sąsiadom?
0

Płatności mobilne Qerko, czy mamy czego zazdrościć sąsiadom?

0

O polskim rynku płatności mobilnych można pisać dużo i dobrze, bo sektor usług finansowych w Polsce jest niezwykle innowacyjny i stanowi chlubę kraju na arenie międzynarodowej. Nie zmienia to faktu, że od dłuższego czasu na rynku nie pojawiło się nic przełomowego. Tymczasem u sąsiadów zza południowej granicy jakiś czas temu wystartował nowy system mobilnych płatności Qerko. System na tyle ciekawy i innowacyjny, że postanowiłem go zaprezentować na łamach AppleMobile.pl.

Czym jest Qerko

Qerko to system płatności mobilnych stworzony specjalnie dla gastronomii. Choć opiera się na kodach QR, które w dobie NFC trącą myszką, jest niezwykle innowacyjny i przy odpowiedniej promocji ma szansę zrewolucjonizować płacenie w punktach gastronomicznych.

Płatność przy użyciu Qerko jest bardzo prosta. Gość chcąc uregulować rachunek skanuje kod QR nalepiony na stoliku, wybiera jeden z dostępnych sposobów płatności: karta, ApplePay, Google Pay i gotowe.

Czemu Qerko to innowacja?

Powiedzmy sobie szczerze, że płatności w oparciu o kody QR nie są niczym nowym. W niektórych krajach azjatyckich ludzie mogą płacić w ten sposób wszędzie i za wszystko. Jednak w przypadku Qerko innowacją jest sposób się płatność odbywa oraz wszystkie dodatkowe korzyści z tym związane. Przejdźmy więc do konkretów.

Po pierwsze, aby zapłacić rachunek nie musimy czekać na kelnera, bo Qerko jest zintegrowane z systemem kasowym. Skanujemy kod, płacimy, wychodzimy. Szybko i bezkontaktowo, co w dzisiejszych covidowych czasach jest dość ważne.

Po drugie, płacąc Qerko możemy podzielić rachunek na kilka osób. Tak, wiem „dzielenie” rachunku umożliwia choćby aplikacja Twisto. Jednak Qerko podchodzi te tego tematu w zupełnie inny sposób, ale o tym później.

Po trzecie, z płatnościami Qerko powiązany jest program bonusowy.

Po czwarte, w aplikację Qerko wbudowana jest wyszukiwarka lokali gastronomicznych oraz system rezerwacji.

Płacenie przy pomocy Qerko

Do płacenia przy pomocy Qerko potrzebna jest darmowa aplikacja dostępna w App Store lub Google Play. Przy czym posiadacze iPhone’ów mogą skorzystać z dobrodziejstwa technologii App Clips, czyli użyć aplikacji bez jej instalowania. Nie wiem czy ktoś jeszcze o App Clips pamięta, bo developerzy potraktowali to rozwiązanie mocno po macoszemu, jednak w Qerko App Clips zaimplementowano wzorowo i jest to świetne potwierdzenie innowacyjności Apple i systemu iOS.

 

Jeśli mamy na telefonie zainstalowaną aplikację Qerko, po zeskanowaniu kodu zostaniemy przeniesieni bezpośrednio do niej, by przeprowadzić płatność. Jednak prawdziwa magia zaczyna się dziać wtedy, gdy aplikacji zainstalowanej nie mamy. Wtedy po zeskanowaniu kodu QR iPhone błyskawicznie pobiera tak zwany wycinek aplikacji, który pozwala na przeprowadzenie płatności. Tak dla porównania użytkownik telefonu z systemem Android otrzyma jedynie komunikat o konieczności zainstalowania aplikacji.

Zapłacić przy pomocy Qerko można bez uprzedniej rejestracji, jednak w tym momencie nie będziemy brali udziału w programie bonusowym. Rejestracja jest bardzo prosta, można jej dokonać przy użyciu Apple ID. Z danych wystarczy podać imię, nazwisko i numer telefonu. To wszystko.

Jak wspominałem na wstępie, aby zapłacić rachunek nie musimy wzywać kelnera. Skanujemy kod, płacimy i wychodzimy. Ponieważ Qerko jest ściśle powiązane z systemem kasowym, w aplikacji zobaczymy wszystkie zamówione pozycje i finalną kwotę do zapłacenia. Po dokonaniu płatności system kasowy zamknie rachunek, a obsługa będzie wiedziała, że zobowiązanie zostało uregulowane.

Dzielenie rachunku przy pomocy Qerko

Idea dzielenia rachunku nie jest nowa. Na polskim rynku kilka instytucji finansowych, jak choćby Twisto, wdrożyło mniej lub bardziej udane rozwiązania. Zazwyczaj działa to tak, że jedna osoba płaci cały rachunek, a pozostali uczestnicy biesiady dostają linki do strony, na której mogą zainicjować zwrot pieniędzy za swoją część rachunku. Na to, kiedy i czy oddadzą pieniądze płacący nie ma wpływu, więc takie „dzielenie” może być kiepskim interesem.

Czesi podeszli do tego tematu w zupełnie inny sposób. Po zeskanowaniu kodu QR nalepionego na stoliku, aplikacja wyświetla wszystkie pozycje jakie zostały zamówione. Z listy wybieramy to, co nasze, doliczamy lub nie napiwek i płacimy wyłącznie swoją część. Pozostali uczestnicy biesiady mogą uregulować swoje pozycje w dowolny sposób akceptowany przez restaurację, czyli także przez Qerko lub kartą albo gotówką u kelnera. Nie musimy za nikogo płacić, czekać na zwrot pieniędzy. Płacimy za siebie, tak jak nam wygodnie, przy użyciu Apple Pay lub kartą podpiętą do aplikacji i reszta nas nie interesuje. Reszta grupy płaci czym chce, więc odpada argument „ja nie mam aplikacji”. Co najważniejsze, w cały proces dzielenia rachunku nie musimy angażować obsługi.

Kontrola zamówienia

Qerko daje możliwość kontroli w czasie rzeczywistym tego, co pojawia się na naszym rachunku. W przypadku jakichś niezgodności w zamówieniu można wezwać kelnera i sprawę niezwłocznie wyjaśnić. Mamy na bieżąco kontrolę nad tym ile zapłacimy i nie zaskoczy nas na koniec „paragon grozy”. Jest to też świetny bat na nieuczciwych kelnerów, którzy chcieliby sobie dorobić na boku. A takie sytuacje, choć rzadko to w miejscach turystycznych się zdarzają.

Program premiowy

Qerko obsługuje także programy premiowe. To, czy i jaki bonus dostaniemy zależy już od samej restauracji, bo bonusy zbiera się w każdym lokalu oddzielnie. Trochę to przypomina śp. program lojalnościowy FreeBee, który działał w Polsce kilka lat temu. Bonusem może być na przykład drugie piwo gratis, lub rabat po kreślonej liczbie wizyt. Warunki są jasne, o nic nie trzeba się upominać u kelnera, wszystko odlicza się samo podczas płatności Qerko.

Wyszukiwarka i system rezerwacji

W aplikację Qerko wbudowana jest wyszukiwarka restauracji. Prócz listy lokali obsługujących Qerko i ich danych teleadresowych znajdziemy także informacje o godzinach otwarcia oraz aktualnym menu. Dodatkowo, z poziomu aplikacji można zarezerwować stolik.

 

Qerko zachwyca. Prostotą obsługi i możliwościami. Kod QR może zeskanować każdy smartfon. W przeciwieństwie do rozwiązań opartych na NFC czy beconach jest to pewniejsze rozwiązanie. Kontrola zamówienia w czasie rzeczywistym oraz opcja dzielenia rachunku są super sprawą. Program bonusowy to już tylko wisienka na tym pysznym torcie. Nie da się ukryć, że twórca Qerko porządnie odrobił lekcje i stworzył system płatności mobilnych, którego można tylko zazdrościć.

Płatności mobilne Qerko, czy mamy czego zazdrościć sąsiadom?

5/5 - (1 vote)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *