Home Newsy Parlamentu Europejski w przeważającej mierze chce standaryzacji ładowarek. Czy Apple zmieni gniazdo na USB-C?
Parlamentu Europejski w przeważającej mierze chce standaryzacji ładowarek. Czy Apple zmieni gniazdo na USB-C?
0

Parlamentu Europejski w przeważającej mierze chce standaryzacji ładowarek. Czy Apple zmieni gniazdo na USB-C?

0

Jak informowałem Was kilka dni temu, prawodawcy UE głosowali za nowymi przepisami ustanawiającymi wspólną ładowarkę dla wszystkich producentów urządzeń mobilnych w całej Europie. Jak się okazuje, zdecydowana większość chce standaryzacji!

W lipcu Komisja powinna przyjąć nowe przepisy, wzywając do „pilnej potrzeby podjęcia działań regulacyjnych UE w celu zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych, umożliwienia konsumentom dokonywania zrównoważonych wyborów oraz umożliwienia im pełnego uczestnictwa w wydajnym i dobrze funkcjonującym rynek wewnętrzny.”

Parlament Europejski przyjął za standard USB-C, także Apple będzie miało problem stosując złącze lightning. Firma Apple wydała oficjalne oświadczenie:

„Apple oznacza innowację i bardzo dba o wrażenia klientów. Uważamy, że regulacje, które wymuszają zgodność we wszystkich typach złącz wbudowanych we wszystkie smartfony, hamują innowacje, a nie zachęcają do nich, i szkodzą konsumentom w Europie i całej gospodarce.

Ponad 1 miliard urządzeń Apple wysłano za pomocą złącza Lightning oraz całego ekosystemu producentów akcesoriów i urządzeń, którzy używają Lightning do obsługi naszych zbiorowych klientów. Prawodawstwo miałoby bezpośredni negatywny wpływ, ponieważ zakłóciłoby setki milionów aktywnych urządzeń i akcesoriów używanych przez naszych europejskich klientów i jeszcze więcej klientów Apple na całym świecie, tworząc niespotykaną dotąd ilość odpadów elektronicznych i znacznie niewygodne dla użytkowników.

Nie uważamy, aby istniały podstawy do regulacji, biorąc pod uwagę, że branża już przechodzi na użycie USB Type-C poprzez złącze lub kabel. Dotyczy to również zasilacza USB-C firmy Apple, który jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami iPhone i iPad . Takie podejście jest bardziej przystępne cenowo i wygodne dla konsumentów, umożliwia ładowanie szerokiej gamy przenośnych produktów elektronicznych, zachęca ludzi do ponownego użycia ładowarki i umożliwia wprowadzanie innowacji.

Przed 2009 r. Komisja rozważała nałożenie wymogu, aby wszystkie smartfony korzystały wyłącznie ze złączy USB Micro-B, co ograniczyłoby rozwój do Lightning i USB Type-C. Zamiast tego Komisja ustanowiła dobrowolne, oparte na standardach branżowych podejście, które spowodowało zmianę rynku z 30 ładowarek na 3, wkrótce na dwa – Lightning i USB-C, co pokazuje, że to podejście działa.

Mamy nadzieję, że Komisja będzie nadal szukać rozwiązania, które nie ograniczy zdolności branży do wprowadzania innowacji i dostarczania klientom nowych, ekscytujących technologii.”

To, czy komisja przyjmie zalecenie swojej oceny skutków i zapisuje je w prawie UE, dopiero się okaże.

Parlamentu Europejski w przeważającej mierze chce standaryzacji złącz w urządzeniach. Czy Apple zmieni gniazdo na USB-C?

Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl