Nowy macOS nazywa się VENTURA i przynosi sporo nowości
0

Nowy macOS nazywa się VENTURA i przynosi sporo nowości

0

Ventura to najnowszy system macOS od Apple. Nowy system dla komputerów Apple obsługuje najnowsze komputery, także te z nowym procesorem M2. W najnowszej odsłonie systemu operacyjnego dla komputerów Mac wprowadza wiele nowości względem Monterey. Wiele z nich oceniam jako bardzo przydatnych z perspektywy osoby, która korzysta z macOS na co dzień. Wśród nowości warto wspomnieć o Passkeys, Stage Manager czy Continuity Camera. Zapewne ku zdziwieniu wielu, Apple w końcu zauważyło graczy. Potężne układy graficzne w najnowszych Macach z powodzeniem poradzą sobie z wymagającymi grami, dlatego w macOS VENTURA wprowadzono Metal3 z MetalFX, dzięki czemu będzie można grac w wymagające graficzne gry w najwyższej jakości jak chociażby Resident Evil VILLAGE.

macOS Ventura – najnowszy system dla komputerów Mac

Wypunktujmy najważniejsze nowości jakie przynosi system macOS VENTURA dla komputerów Apple.

Stage Manager

Jest lepszą wersją Mision Control, które pozwala łatwo wyświetlić wszystkie okna na raz, zamiast przełączać jedno po drugim, aż znajdziemy te, które szukamy. Dzięki Stage Manager okna mogą być wyświetlone w grupach przy krawędzi ekranu.

Wyświetlone po lewej stronie ekranu ikony przedstawiają okna pogrupowane w zależności od programu, który przedstawiają. Dzięki temu łatwiej znaleźć okno z plikiem nad którym pracujemy. Przełączanie pomiędzy oknami jest łatwiejsze i bardziej intuicyjne. Możemy tworzyć własne grupy na przykład dać kilka aplikacji w jedną „ikonę” które po jednym kliknięciu natychmiast się wyświetlą na całym ekranie. Przydatne jeżeli korzystamy z wybranych aplikacji do grafiki i szybko chcemy się przepiąć na aplikacje komuniakcyjne – maila, iMessage czy Whatsupa.

Dzięki Stage Manager łatwiej też pracować na wybranych aplikacjach. Na przykład pracując w Final Cute, możemy zaznaczyć wybrane pliki, które chcemy dodać do biblioteki i przeciągnąć je na ikone z Final Cute. Te natychmiast zostana dodane do biblioteki eliminując wiele kliknięć, które należało wykonać do tej pory

Spotligt

Nowy Spotlight pozwala jeszcze szybciej i łatwiej wyszukiwać różne informacje, nie tylko te zapisane w pamięci naszego komputera, ale w ogóle.

Można za pomocą niego szybko podejrzeć wyszukiwane pliki, aplikacje czy wyszukac informacje o konkretnych wykonawcach, zespołach, sporcie i wiele innych. Spotlight jest jeszcze sprawniejszy niż wcześniej.

Co ciekawe, nowy Spotlight znajdziemy nie tylko w macOS Ventura, ale także w iOS 16 oraz nowy iPadOS.

Mail

W aplikacji do zarządzania pocztą elektroniczną znajdziemy kilka fajnych usprawnień.

To co mi się bardzo spodobało, to mądrzejszy system wyszukiwania w mailach. Obecnie działa to słabo, często czegoś szukam i koniec końcem musze recznie przeglądać maile. Teraz w Mail wyszukiwarka ma być lepsza, ma oferować między innymi synonimy wprowadzonych zapytań. Kolejną nowością jest odkładanie na później nadania wiadomości. Możemy przygotować Mail i wysłać wyślij później. Dzięki temu wiadomości wyjdą od nas dokładnie wtedy kiedy tego chcemy, nie musimy pamiętać o tym, aby je wysłać w dniu, kiedy miałyby być wysłane. Planujemy wyślij w piątek za tydzień i zapominamy o sprawie, a Mail wyśle tę wiadomość dokładnie za tydzień.

Safari i Passkeys

Safari to podobno wciąż najszybsza, najbezpieczniejsza i najszybciej usprawniana przeglądarka internetowa dla komputerów Apple.

Większość nowości dostrzegą zapewnie głównie programiści. Natomiast użytkowo nowe Safari oferuje kilka usprawnień jak jeszcze łatwiejsze dzielenie się zakładkami z partnerem czy współpracownikami dzięki Shared Group Tab. Ciekawą funkcją jest Passkeys – stworzona wspólnie z innymi producentami ma nas uwolnić od pamiętania haseł, a także zabezpieczyć w taki sposób, że nasze dane do kont nie będą możliwe do przechwycenia przez hakerów. Oczywiście wszystko zabezpieczone biometrycznie.

Metal3 z MetalFX Upscaling

Apple zaczyna poważnie myśleć o graczach? Wszystko na to wskazuje.

Potężne układy graficzne którymi dysponują komputery Apple aż proszą się o to, aby wykorzystać je w świetnych grach. Widać, że Apple w końcu ma ochotę trochę uszczknąć tego rynku. Dzięki Metal3 będzie można pograć w gry w wysokiej rozdzielczości jak na przykład w Resident Evil Village

Switch

Pandemia sprawiła, że wiele osób na co dzień korzysta z wideokonferencji na różnych komputerach. Czasem jednak odbieramy na komputerze stacjonarnym, a musimy przejść do innego pomieszczenia. Dzięki Switch przełączanie rozmowy wideo pomiędzy komputerem, a telefonem czy iPadem będzie bardzo proste.

Co ciekawe, Switch będzie multiplatformowy. To oznacza, że przełączanie będzie działało nie tylko w FaceTime, ale także w innych aplikacjach do wideorozmów ja k na przykład ZOOM.

Continuity Camera

Widać, że Apple jest świadome tego jak fatalnej jakości kamery FaceTime są montowane w komputerach Apple. Niestety cienka obudowa ekranu Macbooków wymusza użycie równie małego aparatu, a co za tym idzie kiepskiej jakości. Apple znalazło sposób na wyjście z tego impasu godzącego możliwość odbycia wysokiej jakości wideorozmowy, realizowane przy pomocy komputera Apple – Continuity Camera.

Macbook wykrywa przypięty na dedykowanym uchwycie telefon iPhone i wykorzystuje go w roli kamery. Jak wiadomo, kamery w iPhone są genialne i oferują na prawdę bardzo wysoką jakość obrazu wideo. Dlatego użycie go w roli kamery do wideorozmowy ma jakiś sens.

Fajne jest to, ze Macbook automatycznie wykrywa dopięty do niego iPhone, zapewne za pomocą układu U1 i automatycznie korzysta z kamery telefonu podczas wideorozmowy bez naszego udziału.

Dzięki Stage Center nasza postać jest cały czas w centrum obrazu, a dodatkowo kamera szerokokątna jest wstanie nagrywać wyłącznie nasz blat, dzięki czemu łatwo możemy pokazać co na nim robimy. Za to odpowiedzialna jest funkcja Desk View.

Specjalne przystawki do komputerów, które zamienią Wasz telefon w kamerę dla komputera Apple już wkrótce, także te od firm trzecich, na zdjęciu na przykład firmy Belkin.

Nowy macOS nazywa się VENTURA i przynosi sporo nowości

5/5 - (1 vote)
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *