Home Newsy Nowości i usprawnienia w iOS 13.2
Nowości i usprawnienia w iOS 13.2
0

Nowości i usprawnienia w iOS 13.2

0

iOS 13.2 przynosi kilka miłych niespodziane i to nie tylko dla posiadaczy najnowszych iPhone’ow. Prócz nowych funkcji, wprowadzono także drobne zmiany w interfejsie użytkownika oraz uporządkowano menu.

Nowości w iOS 13.2 tylko dla iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max

Deep Fusion

Funkcja pozwalająca wycisnąć maksimum możliwości z aparatów wbudowanych w nowe iPhone’y. W wielkim uproszczeniu Deep Fusion polega na łączeniu zdjęć o różnych czasach ekspozycji, w sposób znacznie bardziej zaawansowany niż w przypadku Smart HDR. Oczywiście cały proces nie wymaga żadnej ingerencji ze strony użytkownika, który jedyne, co musi zrobić to wcisnąć spust migawki.

Ustawienia kamery w aplikacji Aparat

We wcześniejszych wersjach iOS, aby zmienić parametry nagrywanych filmów trzeba było uruchomić aplikację Ustawienia, przejść do sekcji Aparat i dopiero tam ustawić liczbę klatek na sekundę i rozdzielczość. W iOS 13.2 te parametry można zmieniać bezpośrednio w aplikacji Aparat, klikając w pole widoczne w prawym górnym rogu ekranu. Funkcja dostępna jest jedynie w najnowszych telefonach. Użytkownicy starszych modeli zobaczą co prawda parametry nagrywanego wideo w tym samym miejscu, ale zmienić je mogą wyłącznie w aplikacji Ustawienia.

Nowości w iOS 13.2 dla wszystkich modeli iPhone

Nowe Emoji

System iOS 13.2 obsługuje Emoji 12.0 wśród których znalazły się m.in. : nowe odcienie skóry, reakcje (nuda, ziewanie), dodatkowe zwierzęta (skunks, wydra), instrumenty muzyczne i jedzenie.

Ogłaszanie wiadomości przez Siri

Nowa funkcja umożliwia Siri natychmiastowe odczytywanie na głos przychodzących wiadomości, w czasie gdy użytkownik korzysta ze słuchawek AirPods. Dodatkowo w Centrum Sterowania dodano przycisk pozwalający włączać i wyłączać tę funkcję.

Zmiany w menu Quick Action

W poprzednich wersjach systemu usuwanie aplikacji było dziecinnie proste. Wystarczyło wcisnąć i przytrzymać ikonkę, a gdy ta zaczęła się ruszać, wcisnąć krzyżyk i po sprawie. iOS 13 procedurę usuwania skomplikował dodając menu Quick Action – trzeba było przytrzymać ikonkę, wybrać z menu Zmień kolejność aplikacji i dopiero Usuń aplikację. W iOS 13.2 polecenie dostępne jest bezpośrednio w menu (1).

Dodatkowo funkcja Zmień kolejność aplikacji od teraz nazywa się Edycja ekranu początkowego (2).

Historia odtwarzania w aplikacji Muzyka

Do aplikacji Muzyka dodano wreszcie historię odtwarzanych utworów. W dodatku historia zawiera zarówno utwory odtwarzane z Apple Music jak i z osobistej biblioteki muzycznej.

Ignorowanie trybu ciemnego podczas nawigacji przy pomocy Apple Maps

W iOS 13.2 zablokowano tryb ciemny podczas korzystania z nawigacji przy użyciu Apple Maps w ciągu dnia.

Podpowiedzi tekstowe przy wyborze tapet

Podczas włączania lub wyłączania efektu paralaksy dla tapety, oprócz zmiany wyglądu ikony paralaksy pojawia się też podpowiedź tekstowa.

Nowe opcje w ustawieniach Prywatność dotyczące Siri

Wieść o tym, że pracownicy Apple mają dostęp do zdań wypowiadanych przez użytkowników do Siri wywołała lekki skandal i niepokój. W nowej wersji iOS, w ustawianiach prywatności dodano opcję Popraw Siri i dyktowanie. Wyłączenie jej jest równoznaczne z wycofaniem zgody na przechowywanie i odsłuch, tego co użytkownik mówi do Siri.

Drugą funkcją wprowadzoną, by zwiększyć poczucie prywatności jest „Usuń historię Siri i Dyktowania”.Po wybraniu tej opcji dane, które do tej pory Apple zebrało na potrzeby próbkowania i udoskonalania Siri zostaną usunięte. Warto zaznaczyć, że dotyczy to wyłącznie danych, których jeszcze nie zdążono poddać analizie.

Drobne zmiany w animacjach HUD

Animacja HUD głośności przeszła drobna korektę. Od teraz wskaźnik głośności przesuwa się w lewo nim zniknie z ekranu.

Autoodtwarzanie AirPlay na TV i HomePod

Mały ukłon w stronę użytkowników telewizorów zgodnych a AirPlay. Od teraz iPhone może automatycznie wykrywać telewizory w pobliżu i się z nimi łączyć. Do wyboru są dwie opcje: całkowicie automatyczna, niewymagająca ingerencji użytkownika oraz „Zapytaj”.

Kolejną nowością jest przenoszenie odtwarzania multimediów z iPhone na HomePod, poprzez zbliżenie telefonu do górnej części głośnika.

Przy okazji do sekcji AirPlay przeniesiono też ustawienia Handoff . Wszystkie trzy funkcje widoczne są w aplikacji Ustawienia jako sekcja AirPlay i Handoff.

 

 

 

 

 

tags: