
Monitoring sieci LAN stanowi jeden z podstawowych procesów realizowanych w działach IT. Polega przede wszystkim na regularnym weryfikowaniu działania i stanu sieci, a także bieżącym wykrywaniu i raportowaniu ewentualnych awarii. Czynność tę można w dużej mierze zautomatyzować, dzięki czemu nadzór w czasie rzeczywistym nie wymaga dużego nakładu pracy i angażowania zasobów ludzkich. Wyjaśniamy, jak wygląda takie monitorowanie sieci.
1. Dlaczego warto zdecydować się na monitorowanie sieci?
2. Narzędzia i metody monitorowania sieci
3. Jak wybrać program do monitorowania sieci?
Istnieje wiele narzędzi i metod monitorowania sieci, które może wykorzystać dział IT. Poniżej jednak nie wdajemy się w szczegóły, skupiając na ogólnych zasadach takich procesów.
Dlaczego warto zdecydować się na monitorowanie sieci?
Jakie są powody, by wdrożyć monitoring sieci? Możemy wyróżnić kilka kluczowych motywacji, natomiast zawsze sprowadzają się one do eliminowania zagrożeń i problemów z wydajnością sieci. Do najważniejszych powodów przemawiających za tym, by wdrożyć monitorowanie ruchu sieciowego należą:
- szybka identyfikacja problemów,
- możliwość poprawy wydajności sieci,
- szybka ochrona przed cyberatakami,
- zapewnienie bezpieczeństwa danych,
- wzrost efektywności.
Każdy z tych powodów pozwala utrzymać wydajność sieci na wysokim poziomie.
Narzędzia i metody monitorowania sieci
Istnieją różne narzędzia i metody monitorowania sieci LAN. Najpopularniejszy sposób to, rzecz jasna, specjalne oprogramowanie do monitorowania sieci, umożliwiające bieżące monitorowanie i analizowanie ruchu sieciowego. System zbiera kluczowe informacje,między innymi o prędkości przesyłania danych, czasie odpowiedzi i wydajności sieci, a także identyfikuje potencjalne problemy z przepustowością lub innymi elementami.
Można także wykorzystać w tej roli protokoły monitorowania sieci, takich jak SNMP i NetFlow. Protokół SNMP sprawdza działanie urządzeń sieciowych, na przykład routerów, kontrolując w ten sposób wydajność sieci. Protokół NetFlow z kolei gromadzi informacje o ruchu w sieci firmowej, a więc o ilości przesyłanych danych, źródłach i celu oraz typie usługi.
Jak wybrać program do monitorowania sieci?
W jaki sposób wybrać narzędzie do monitoringu sieci? W pierwszej kolejności trzeba określić specyfikę składników sieci, a następnie na tej podstawie opracować potrzeby w danym miejscu. Później można skupić się na kwestiach technicznych: skuteczności monitorowania, sposobie dostarczania alertów o awariach czy też integracji z innymi narzędziami.