Montaż wideo – Jak zacząć?
0

Montaż wideo – Jak zacząć?

0

W tym artykule przeczytasz o tym w jaki sposób możesz zacząć swoją przygodę z montażem wideo. Przedstawię 3 etapy początkowe, które są niezbędne do rozpoczęcia pracy nad własnymi filmami.

Kompleksowo przedstawię Ci 3 etapy czy też kroki do rozpoczęcia pracy wideomontażysty.

1. Wybór kamery.

Temat bardzo obszerny jednak przedstawię Ci go możliwie treście, samą esencję dzięki której i tak wybierz trafniej kamerę niż 90% pozostałych konsumentów.

Na co należy zwrócić uwagę?

Matryce: Na rynku spotkasz matryce oznaczone jako CMOS bądź CCD. CCD nierzadko będą oznaczone jako 3CCD co oznacza, iż matryca pobiera 3 kolory składowe [RGB] oddzielne przez co obraz jest lepszy, aktualnie to najlepszy wybór jeżeli chodzi o matryce do kamer. Na drugim miejscu postawiłbym tutaj matryce CMOS które są przed CCD.

Jasność obiektywu: wyrażona jest liczbą, i tutaj im mniejsza wartość tym lepiej. Dlatego jeżeli miałbyś do wyboru obiektyw o jasności 1,4 a w drugiej kamerze 2,4 to stanowczo weź kamerę która jest wyposażona w obiektyw o jasności f=1,4.

Niejednokrotnie zuważysz jednak, iż producenci kamer zapotrzebowanie na światła [jasność obiektywu] będą wyrażać w luxach [lux] czyli wartość światła jaką musi otrzymać aby nagrywała w dobry sposób. Pojawią się kamery które potrzebują 0 lux, należy jednak pamiętać, że przeważnie chodzi tutaj o tryb nocny, który nagrywa w tragicznej jakości. Wartość 1-2 lux to kamery które będą nagrywały jasno.

Zoom kamery: Na kamerach często spotkamy się z informacjami o ogromnym zoomie. Warto sprawdzić czy nie jest to zoom cyfrowy. Zoom cyfrowy generuje okropny obraz oraz drgania. Naszą uwagę musi skupić zoom optyczny, który na poziomie x20 jest już dość przyzwoity.

System stabilizacji jest również ważną kwestią. Warto sprawdzić czy nasza kamera owy posiady. Zapewni nam to stabilniejszy obraz a nie częste drgania nagranego obrazu.

2. Komputer do montażu wideo.

W tej sekcji omówię kolejne składowe naszego sprzętu który odpowiada za komfort naszej pracy. Aktualnie będzie nas interesowała stacja montażowa do obróbki filmów HD.

Procesor – im mocniejszy procesor tym lepiej dla nas. Nie warto jednak patrzeć tylko na suche wartości GHz bądź MHz. Najlepiej wspomóc się benchmarkami które pozwolą nam porównać moc obliczeniową naszego procesora. Benchmark procesorów, tutaj.

Karta graficzna – tutaj ponownie jak w przypadku procesora, warto wspierać się benchmarkiem kart graficznych. Przejdź tutaj. Warto dodatkowo aby nasza karta miała architekturę CUDA która wspiera pracę m.in w Adobe Premiere PRO. W sieci pełno jest informacji o CUDA więc możesz się zapoznać z tematem.

Pamięć RAM – im w większą ilość pamięci RAM będzie zapatrzony nasz komputer tym lepiej. Moim zdaniem wartość 8GB aktualnie to minimum. Warto zwrócić uwagę tutaj przy wyborze kości RAM na tzw. timingi [im mniejsze wartości tym lepiej] np. 5-5-5-18 > 9-9-9-20. Dodatko im szybsza częstotliwość pracy tym lepiej. 1800 MHz > 1200 MHz.

Płyta Główna – musi być zgodną z podstawką naszego procesora, możliwość dodania jak największej ilości kości RAM a dodatkowo możliwość użycia jak najszybszych pamięci RAM. Pamiętajmy o możliwie jak największym rozstawie pomiędzy kartami graficznymi, to dość ważne gdy nasze karte wyposażone są w większy system chłodzenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na obsługę USB 3.0, eSATA oraz FireWire.

Dyski twarde – aktualnie najlepszym wyborem będzie wybór dysków SSD które mają o niebo lepszą wydajność o tradycyjnych dysków HDD. W przypadku dysków HDD strzeżmy się wolnych dysków które mają np. 5400 obrotów na minutę, to typowe dyski które są w laptopach bądź dyskach przenośnych. Warto oczywiście mieć zapas GB czyli wybrać dysk o możliwie dużej pojemności.

Najlepiej mieć w stacji co najmniej 2 dyski. 1 systemowy + oprogramowanie a 2 dysk do materiałów wideo. Zdecydowanie najlepszą opcją byłoby połączenie 3 dysków. 1 dysk SSD – system + programy. 2 – dane do obróbki na których pracujemy w projektach. 3 dysk na materiały wynikowe tzw. eksport.

Zasilacz – nie można lekceważyć aspektu naszego zasilacza. Lepiej zainwestować w lepszą markę, która daje stabilne napięcia aniżeli w zasilacz firmy krzak, który może popalić nasze sprzęty. Oczywiście musimy dobrać zasialcz możliwe z jak największym zapasem watów które może przydać się w przyszłości do rozbudowy, poza tym duża ilość dysków twardych oraz mocne karty graficzne potrzebują ostatnio dużej mocy.

Film komputer do montau + screen https://www.youtube.com/watch?v=9MXUmz_ROGc

3. Opgramowanie do edycji wideo.

Po krótce przedstawię Ci popularne programy do nieliniowej edycji wideo. Skupię się tutaj na tańszych softach, które mimo swojej ceny oferują mocną bazę do tego aby montować kompletne filmy dla własnych potrzeb.

Pinnacle Studio  – to program który jest dość popularny wśród wideo amatorów. Posiada ciekawę bazę dodatków do oporgramowania która pozwala na skomponowanie naprawdę ciekawego projektu. Mowa tutaj głównie o Pinnacle w wersji 16 która była w kilku wersjach a wersja Ultimate zadowoliła niejednego montażystę wideo.

Zaletami softu to: polski interfejs, cena, prosta obsługa i podpowiedzi, masa dodatków.
Wady: nie zawsze korzysta z pełnej mocy obliczeniowej procesora

Adobe Premiere Elements ? kolejny program który pozwoli nam na swobodny montaż naszego materiału. Program ze stajni Adobe nazywany młodszym bratem Adobe Premiere PRO. Nie ma co mówić, program zawiera wszystko co pozwoli Ci na montaż wideo wraz z wygodnym modułem przechwytywania wideo oraz jego eksportu. Przyjazny interfejs oraz polska wersja zachęca do jego zakupu.

Sony Movie Studio ? tutaj mamy do wyboru 3 wersje: Movie Studio, Movie Studio Platinum, Movie Studio Platinum. Jest to okrojona wersja program Sony Vegas. Soft Sony ma specyficzny interfejs, mi osobiście nie przypada do gustu i myślę, że 2 programy wyżej mają o wiele lepszy interfejs dla początkującego. Na plus jest to, że owy program pozwala nam na lepsze przejście do programu Sony Vegas który ma podobny interfejs.

Kończąc, tak na prawdę nie można polecić tego jedynego programu dla każdej osoby. Najlepiej abyś skorzystał z wersji próbnej każdego programu po to abyś sprawdził, który przypadnie Ci najbardziej do gustu. Tak na prawdę owe 3 programy mają bliźniacze możliwości a każdy z nich posiada zarówno zalety jak i wady.

Obszerniejszy opis programów do montażu wideo znajdziesz tutaj.

Bartosz Bartczak
Artykuł został przygotowany przez Bartosz Bartczaka, autora bloga wideoninja.pl

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *