Home Newsy Mało znane i ukryte funkcje Apple TV
Mało znane i ukryte funkcje Apple TV
0

Mało znane i ukryte funkcje Apple TV

0

Apple TV jest urządzeniem bardzo prostym w obsłudze. Jednak ta prostota powoduje, że bardziej zaawansowane funkcje są ukryte tak głęboko, że mało kto wie o ich istnieniu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą ci jeszcze przyjemniej korzystać z Apple TV.

Zmiana funkcji przycisku Początek

Pewnie upłynie jeszcze dużo czasu, nim aplikacja Apple TV stanie się w Polsce serwisem VOD pierwszego wyboru, jednak Apple przygotowało się na taką ewentualność. Przyciskowi Początek na pilocie można przypisać dwie akcje. Domyślnie naciśnięcie tego przycisku przenosi do ekranu początkowego, jednak po zmianie może przenosić bezpośrednio do listy Następne w aplikacji Apple TV.

Aby wybrać sposób działania przycisku początek:

 1. Uruchom Ustawienia
 2. Wybierz Piloty i urządzenia
 3. W sekcji Pilot wybierz Przycisk Początek i ustaw jedną z opcji: Ekran początkowy lub aplikacja Apple TV

Dodawanie kontrolera do gier

W momencie uruchomienia Apple Arcade, okazało się, że Siri Remote dostarczany razem z Apple TV już nie wystarcza. Do wielu gier niezbędny jest osobny kontroler. Możliwość dodania kontrolera do Apple TV istnieje od dawna, choć do tej pory mało kto zdawał sobie z tego sprawę.

Aby dodać kontroler do gier do Apple TV:

 1. Uruchom Ustawienia
 2. Wybierz Piloty i urządzenia
 3. W sekcji Inne Urządzenia wybierz opcję Bluetooth
 4. Włącz kontroler, poczekaj aż pojawi się na liście urządzeń i gotowe.

Tryb nocny

Choć tryb nocny dopiero kilka miesięcy temu zawitał do systemu iOS to w tvOS był dostępny od dawna. Interfejs Apple TV może być wyświetlany w dwóch trybach – jasny lub ciemny. W menu znajdziesz też trzecią opcję: automatyczny. Jeśli go włączysz to tryb będzie się przełączał automatycznie w zależności od pory dnia.

Aby wybrać tryb menu:

 1. Uruchom Ustawienia
 2. Wybierz Ogólne
 3. Kliknij Wygląd i z listy wybierz tryb jasny, ciemny, lub automatyczny.

Wygłuszanie głośnych dźwięków

Funkcja, którą pokochają rodzice małych dzieci oraz posiadacze akustycznie wrażliwych sąsiadów. Dzięki tej funkcji możesz podkręcić dźwięk dostatecznie głośno, by usłyszeć nawet ciche dialogi, bez obawy, że nagłe wybuchy czy inne hałasy postawią na nogi cały dom. Wyciszanie działa bardzo skutecznie nie psując przy tym ścieżki dźwiękowej. Niezastąpione podczas nocnych seansów.

Aby włączyć wygłuszanie głośnych dźwięków:

 1. Uruchom Ustawienia
 2. Wybierz Wideo i dźwięk
 3. Przejdź do sekcji dźwięk i włącz opcję wygłuszaj głośne dźwięki

Szybkie przełączanie między aplikacjami

Mały ukłon w kierunku niezdecydowanych. Nie wiesz co oglądać? Może Netflix albo HBO? A w sumie czemu nie Amazon Prime? Zamiast wybierać aplikacje z ekranu głównego możesz się przełączać miedzy nimi w znacznie prostszy sposób. Wciśnij dwukrotnie przycisk Home na pilocie, a wyświetli się karuzela z ostatnio używanymi aplikacjami. Teraz błyskawicznie wybierzesz tą, której potrzebujesz.

Wpisywanie tekstu

Wpisywanie tekstu za pomocą pilota dołączonego do Apple TV jest delikatnie mówiąc mocno niewygodne. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz wpisywał na przykład hasło złożone z różnej wielkości liter, cyfr i znaków specjalnych. Na szczęście jest kilka sposobów, by ułatwić sobie wpisywanie tekstu na Apple TV.

Wielkość wpisywanych znaków standardowo można zmieniać na pasku wyświetlony pod literami, jednak można to zrobić szybciej wciskając przycisk Play/Pauza na pilocie. Każde wciśnięcie te przyciski powoduje zmianę: małe litery – duże litery.

Polskie (i inne) znaki diakrytyczne można wpisywać po wciśnięciu i przytrzymaniu touchpada na literze. Dodatkowo można w ten sposób wyświetlić przycisk cofania, który standardowo umieszczony jest na końcu linii.

Przenoszenie aplikacji do folderów

Sposób zarządzania aplikacjami na głównym ekranie Apple TV jest bardzo podobny do tego, w iOS. Z tą różnicą, że zamiast palca używamy touchpada – wybierasz aplikację, przytrzymujesz przycisk i gdy ta zacznie drżeć, możesz ją przesunąć w inne miejsce. A co z folderami? To proste. Wciśnij i przytrzymaj ikonę aplikacji. Gdy zacznie drżeć, naciśnij przycisk Play/Pauza a wyświetli się menu, które pozwoli utworzyć nowy folder i przenieść do niego aplikację.

Przesyłanie dźwięku na inne urządzenie

Apple TV pozwala w prosty sposób przesłać dźwięk na inny głośnik np. HomePod lub kompute. Wystarczy, że podczas wyświetlania ekranu głównego wciśniesz i przytrzymasz na pilocie przycisk Play/Pauza. Wyświetli się menu, z którego może wybrać urządzenie, które ma odtwarzać dźwięk z Apple TV.

tags: