Home Artykuły Kilka wskazówek dla początkujących użytkowników komputerów Mac
Kilka wskazówek dla początkujących użytkowników komputerów Mac

Kilka wskazówek dla początkujących użytkowników komputerów Mac

0

Jeśli początkującym użytkownikiem komputera Mac? Świetnie, witaj w świcie Apple! Mac to świetny komputer, łatwo go opanować, jednak wymaga zmiany niektórych przyzwyczajeń. Nie martw się, oto kilka wskazówek na dobry początek, które pomogą ci efektywnie korzystać z możliwości, jakie daje system macOS.

Jak najlepiej wykorzystaj wyszukiwanie Spotlight

Używanie Spotlight na Macu lub funkcji wyszukiwania na dowolnym innym urządzeniu od Apple to ogromna oszczędność czasu. Spotlight pozwoli Ci wyszukać dowolny plik, zdjęcie lub aplikację, a może nawet pomóc w podstawowej matematyce i konwersji walut. Dzięki odpowiedniemu formułowaniu zapytań, można błyskawicznie wyszukać wszystko.

Najłatwiejszym sposobem uzyskania dostępu do Spotlight jest naciśnięcie kombinacji przycisków Cmd + spacja na klawiaturze. Okienko wyszukiwarki Spotlight pojawi się na środku ekranu. Teraz jedyne, co musisz zrobić, to wpisać to, co chcesz wyszukać. Spotlight zapewni najlepsze wyniki, jakie może znaleźć na Twoim komputerze, lub zasugeruje wyszukiwanie w Internecie, aby uzyskać więcej opcji.

Używaj aplikacji w trybie pełnoekranowym

Gdy używasz aplikacji w trybie pełnoekranowym, wypełnia ona cały ekran komputera Mac. Jest to idealna sprawa, gdy chcesz uniknąć rozpraszania się. Nie będziesz w stanie zobaczyć paska menu na górze ani Dock’a na dole ekranu. Ale nadal możesz uzyskać do nich dostęp, przesuwając kursor na pasek menu lub lokalizację Docka.

Jak ustawić aplikację w trybie pełnoekranowym?

Otwórz aplikację, której chcesz używać w trybie pełnoekranowym. Następnie kliknij przycisk pełnego ekranu (zielony przycisk) znajdujący się w lewym górnym rogu okna. Możesz też nacisnąć kombinację przycisków Control + Cmd + F. Aplikacja natychmiast przejdzie w tryb pełnoekranowy.

Pamiętaj: Jeśli chcesz wyjść z trybu pełnoekranowego, możesz przesunąć wskaźnik na górę ekranu i ponownie kliknąć zielony przycisk pełnego ekranu.

Rozpocznij pracę wielozadaniową w widoku Split View

Na komputerze Mac możesz używać dwóch aplikacji obok siebie w widoku Split View, przełączając się między nimi w dowolny sposób. Jest to idealne rozwiązanie, za każdym razem gdy potrzebujesz produktywności i wielozadaniowości.

Jak włączyć Split View?

Otwórz dwie aplikacje, których chcesz używać w widoku Split View. W jednej aplikacji najedź kursorem na przycisk pełnego ekranu bez klikania go. Możesz także kliknąć i przytrzymać przez chwilę przycisk. Wybierz opcję Okna sąsiadujące po lewej stronie ekranu lub Okna sąsiadujące po prawej stronie ekranu. Teraz kliknij okno innej aplikacji, której chcesz użyć w widoku Split View. Oba okna pojawią się jednocześnie na ekranie komputera Mac.

Pamiętaj: Jeśli chcesz zmienić aplikacje, możesz przejść do przycisku pełnego ekranu w lewym górnym rogu i kliknąć Zamień okno z kafelkami. Możesz także zmienić stronę obu aplikacji, klikając i przytrzymując aplikację u góry, a następnie przeciągając ją myszą lub gładzikiem w lewo lub w prawo. Możesz też zmienić wielkość każdej aplikacji, klikając i przeciągając czarny pasek na środku ekranu.

Używaj gestów wielodotykowych na gładziku

Jeśli używasz Magic Trackpad lub MacBook, wypróbuj gesty gładzika. Te gesty są łatwe w użyciu i pozwalają zaoszczędzić dużo czasu. Istnieje wiele gestów gładzika, których możesz się nauczyć na komputerze Mac, ale oto kilka z nich najczęściej:

  • Dwukrotnie dotknij gładzika dwoma palcami, aby powiększyć lub pomniejszyć stronę internetową lub plik PDF.
  • Przesuń dwoma palcami w górę lub w dół, aby przewinąć.
  • Zsuń lub zsuń dwoma palcami, aby powiększyć lub pomniejszyć.
  • Przesuń dwoma palcami w lewo lub w prawo, aby przechodzić między poprzednią lub następną stroną.
  • Otwórz Launchpad komputera Mac i uzyskaj dostęp do wszystkich zainstalowanych aplikacji, ściskając je czterema palcami jednocześnie (lub trzema palcami i kciukiem).

Skorzystaj z Centrum powiadomień

Centrum powiadomień komputera Mac przechowuje wszystkie powiadomienia w jednym miejscu. Aby otworzyć Centrum powiadomień komputera Mac, wystarczy kliknąć datę i godzinę w prawym górnym rogu ekranu. Zobaczysz wszystkie powiadomienia u góry Centrum powiadomień, a pod powiadomieniami znajdziesz listę widżetów. Możesz używać i dostosowywać widżety w Centrum powiadomień, klikając przycisk edycji tuż pod sekcją widżetów.

Aby zamknąć Centrum powiadomień, możesz kliknąć w dowolnym miejscu na ekranie lub ponownie kliknąć datę i godzinę.

Użyj Centrum sterowania na komputerze Mac

Mac ma podobne Centrum sterowania jak iPad i iPhone. Jeśli wiesz, jak działa Centrum sterowania Twojego iPhone’a, wiesz już, jak pomocna jest ta funkcja. Centrum Sterowania zawiera wiele przydatnych narzędzi, takich jak przełączniki Bluetooth i Wi-Fi, które pomagają zarządzać komputerem Mac z jednego miejsca.

Jak otworzyć Centrum sterowania komputera Mac?

Kliknij ikonę Centrum sterowania w prawym górnym rogu ekranu. Następnie wybierz dowolny z dostępnych elementów sterujących. Możesz dostosować Centrum sterowania na komputerze Mac, aby uzyskać najbardziej przydatne kontrolki do swojej dyspozycji.

Aby wyjść z Centrum sterowania, kliknij w dowolnym miejscu na ekranie komputera Mac lub ponownie kliknij ikonę Centrum sterowania.

Znajdź aplikacje, których nie ma w Dock’u

Jeśli aplikacji, której szukasz, nie ma w Docku, znajdziesz ją w miejscu zwanym Launchpad. Launchpad daje dostęp do wszystkich aplikacji zainstalowanych na twoim Mac’u.

Jak uruchomić Launchpad?

Ikona Launchpada powinna również znajdować się w Docku komputera Mac. To jest ikona z dziewięcioma kwadratami w różnych kolorach. Po otwarciu Launchpada będziesz mógł zobaczyć wszystkie aplikacje na swoim Macu. Możesz również użyć Spotlight i wpisać w oknie wyszukiwania słowo Launchpad.

 

Naucz się zamykać aplikacje na komputerze Mac

Zamykanie aplikacji na komputerze Mac jest dość proste i można to zrobić na kilka sposobów. Aby całkowicie zamknąć aplikację na Macu, kliknij w nazwę aplikacji na pasku menu i wybierz Zakończ [Aplikacja]. Jeśli chcesz nauczyć się skrótów klawiaturowych na komputerze Mac, możesz zamiast tego nacisnąć Cmd + Q.

Pamiętaj: czerwony przycisk z symbolem X znajdujący się w lewym górnym rogu okna aplikacji, tylko zamyka aktywne okno i może pozostawić niektóre aplikacje działające w tle. Do takich aplikacji zalicza się na przykład Poczta.

Aplikacja sprawia Ci problemy? Wymuś jej zamknięcie

Co się stanie, gdy aplikacja, której używasz, zawiesi się i nie możesz jej normalnie zamknąć? Zmuś komputer Mac do zamknięcia aplikacji. Możesz to zrobić na dwa sposoby.

Aby wymusić zamknięcie aplikacji:

Otwórz menu Apple (ikona Apple) w lewym górnym rogu ekranu i wybierz Wymuś koniec. Następnie w okienku działających aplikacji wskaż tą, która sprawia problemy i kliknij przycisk Wymuś koniec. Szybszym sposobem jest naciśnięcie kombinacji przycisków Option + Cmd + Esc.

Szybko przełączaj się między aplikacjami

Możesz szybko przełączać się między kilkoma aplikacjami na komputerze Mac za pomocą prostego skrótu klawiaturowego. Naciśnij i przytrzymaj klawisz Cmd, a następnie naciśnij klawisz Tab. Na środku ekranu wyświetli się okienko z ikonami wszystkich uruchomionych aplikacji. Naciskaj klawisz Tab aż dotrzesz, do tej, do której chcesz przejść. Następnie zwolnij oba klawisze, aby przejść do podświetlonej aplikacji.

Kilka wskazówek dla początkujących użytkowników komputerów Mac

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.