Home Newsy Jakość telewizora OLED. Zawsze realistyczny obraz
Jakość telewizora OLED. Zawsze realistyczny obraz
0

Jakość telewizora OLED. Zawsze realistyczny obraz

0

Telewizory OLED 4K to najlepszy wybór dla każdego, kto oczekuje najwyższej możliwej jakości oglądanych treści. Sprawdź, dlaczego żaden inny odbiornik nie da tak realistycznego obrazu, w tym zwłaszcza głębokości czerni, kontrastu oraz wierności odtworzenia kolorów.

Telewizory OLED – czym różnią się od innych technologii?

Technologia OLED w telewizorach przyniosła największy skok jakości obrazu od czasu wprowadzenia wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD) na początku XXI wieku. W przeciwieństwie do odbiorników LED czy QLED matryca telewizora OLED nie jest podświetlana na krawędziach lub strefowo, lecz całościowo, a przy tym w najbardziej precyzyjny ze znanych obecnie sposobów.

Jest to możliwe, bo za każdym pikselem kryje się mikroskopijna dioda emitująca światło. OLED to skrót od Organic LED, a nazwa technologii wzięła się stąd, że diody tworzone są ze związków organicznych nakładanych na specjalne panele. Pozwala to uzyskać niezwykle płaską matrycę, która nie wymaga dodatkowego oświetlenia. Telewizory OLED mogą być więc znacznie cieńsze niż modele wykonane w innych technologiach.

Niezwykle wiernie odwzorowany obraz telewizorów OLED 4K

Technologię OLED wykorzystuje się niemal wyłącznie w telewizorach 4K, czyli o rozdzielczości 4-krotnie większej niż Full HD, która wynosi 3840 x 2160 pikseli. Oznacza to, że za jakość wyświetlanego obrazu odpowiada ponad 8 milionów pikseli, z których każdy może świecić niezależnie od pozostałych, bo oświetla go osobna, maleńka dioda.

Jakie są największe zalety telewizorów OLED dla użytkownika? Przede wszystkim najgłębsza czerń oraz niemal nieskończony kontrast, które są niemożliwe do osiągnięcia w żadnej innej technologii. Nawet sceny, które dzieją się w bardzo słabym oświetleniu, są w pełni wyraźne, a ciemne odcienie nie zlewają się, dzięki temu obraz jest bardziej szczegółowy i wierniej odwzorowany.

Telewizory OLED to również wyjątkowo żywe, wierne i nasycone kolory oraz duża szczegółowość obrazu. Bardzo krótki czas reakcji pikseli potęguje z kolei wrażenie dynamiczności obrazu, co widać zwłaszcza przy scenach filmowych z szybkim ruchem oraz podczas grania w gry. Ponadto ekran praktycznie nie zniekształca kolorów, nawet jeśli ogląda się go pod dużym kątem. Wszystko to sprawia, że telewizory OLED dają wyjątkowo realistyczny obraz, który zauważalnie przewyższa jakością możliwości pozostałych odbiorników.

Czy telewizory OLED to sprzęt idealny?

Telewizory OLED 4K to najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt dostępny obecnie na rynku. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione ograniczeń. Najbardziej oczywistym jest cena. Są to najdroższe urządzenia i trudno znaleźć je w cenie poniżej 6 tysięcy złotych, a dobre modele z większą przekątną ekranu kosztują jeszcze więcej. Występują też, póki co, jedynie w telewizorach o rozmiarze 55 cali i większych.

OLED-y cechują się też niższą jasnością niż topowe modele wykonane w technologii QLED. Nie są więc najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby w słoneczne dni oglądać na dużym ekranie ciemne sceny bez zasłaniania okien.

Można też spotkać się z opiniami, że ekrany OLED łatwiej się wypalają i są mniej trwałe, lecz nie jest to już prawdą. Pierwsze telewizory OLED rzeczywiście nie miały szczególnie długiej żywotności. Obecne, nowoczesne matryce wykorzystywane przez najlepszych producentów wytrzymują aż 100 000 godzin. Przy 6 godzinach oglądania dziennie daje to 45 lat pracy bez pogorszenia jakości obrazu. Dopiero po takim czasie jasność może spaść do poziomu około 50%.

Przykładem mogą być trwałe panele organiczne wykorzystywane w telewizorach OLED od Sony, które dostępne są między innymi w sklepie Sony Center (sprawdź: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_i_projektory). Firma Sony stosuje też szereg innowacyjnych technologii, dzięki którym jej telewizory oferują niezwykle realistyczny obraz.

Wyświetlacz Triluminos i inne technologie stosowane w telewizorach OLED od Sony

Do najważniejszych technologii wykorzystywanych w odbiornikach Sony należy wyświetlacz Triluminos. Polega on na zastosowaniu osobnych diod dla światła niebieskiego, czerwonego i zielonego, zamiast modyfikacji światła białego. W przypadku telewizorów OLED z wyświetlaczem Triluminos, każda organiczna dioda przyporządkowana pikselowi ma 4 subpiksele (w kolorze białym i 3 wspomnianych barw).

Dzięki takiemu rozwiązaniu ekran wyświetla bardziej realistyczny obraz, bo lepiej odwzorowuje odcienie najtrudniejsze do dokładnej reprodukcji. Wyświetlacz Triluminos daje jednak nie tylko żywsze kolory, ale także szerszą paletę barw oraz precyzyjniejsze przejścia tonalne pomiędzy odcieniami.

Telewizory OLED 4K firmy Sony wykorzystują też inne innowacyjne technologie, w tym:

  • Procesor obrazu X1 Ultimate, który świetnie oddaje detale i nadaje treściom SD i HD wygląd możliwie bliski standardowi 4K HDR.
  • Sound-from-Picture Reality i Acoustic Surface Audio+ zapewniające niezwykłą harmonię między obrazem i dźwiękiem, który może dochodzić z konkretnych części ekranu.
  • Netflix Calibrated Mode, który powstał we współpracy ze znaną platformą streamingową, żeby jeszcze wierniej odwzorowywać studyjną jakość obrazu, wykorzystywaną przez twórców treści dla Netflixa.
Artykuł przygotowany przez partnera
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.