Jak zrobić sobie smart piecyk? – *klik* i niech nastanie ciepełko!

Jak zrobić sobie smart piecyk? – *klik* i niech nastanie ciepełko!

0

Zima wchodzi w nasze życie i do domów z butami, które są całe ubłocone, zapaćkane i przesiąknięte zimnem. Czy chcemy, czy nie – taką mamy rzeczywistość. Czy możemy trochę ją poprawić, ale niewielkim kosztem? Jasne! Zapraszam!

Co będziemy majstrować?

Porozmawiajmy trochę o inteligentnych gniazdkach. Mogą usprawnić nasze życie – wstajecie i kawa gotowa. Wasza dziewczyna wstaje a prostownica czeka nagrzana od 3 minut. Cudowne, prawda? A co gdyby tak wykorzystać to gniazdko jako tańszy zamiennik rozwiązania od Fibaro? Może i nie ma to tak wielu opcji jak głowice Fibaro, ale kosztuje… Około 100 złotych. Jeżeli macie w domu piecyk i inteligentne gniazdko – koszty spadają do zera. Zazwyczaj jedną z tych rzeczy ma się w domu.

Co będzie nam do tego potrzebne?

W dzisiejszym poradniku wykorzystam:

  • TRÅDFRI Gniazdo zdalnego sterowania
  • Zwykły piecyk grzewczy z elektro-marketu
  • Włącznik bezprzewodowy do gniazdka IKEA
  • Smartfon
  • WiFi

Jaki chcemy osiągnąć efekt?

Dzięki piecykowi i programowalnemu gniazdku, możemy zaplanować sobie harmonogram włączania się piecyka. Działa to mniej więcej tak, że planujemy sobie coś w tym stylu:

I nasze gniazdko będzie uruchamiać (a właściwie zezwalać na dopływ prądu do wcześniej uruchomionego piecyka) ciepły nawiew cztery razy po 10 minut. Godziny są takie mocno przykładowe, ale wydaje mi się że 05-10 minut nawiewu co godzinę powinno wystarczyć, żeby was sen nie został zakłócony poprzez zimno 🙂 Dzięki takiemu ustawieniu, gniazdko będzie uruchamiać naszą grzałkę w wybranych przez nas godzinach – a następnie ją wyłączać. Wszystko będzie działo się automatycznie, bez naszego udziału.

Jak to zrobić?

Musicie mieć połączone do bramki gniazdko IKEA (lub jakiekolwiek inne, które umożliwia nam programowanie harmonogramów). Jeżeli ten krok jest za wami – przechodzimy do ustawień.

  1. Klikacie w lewym górnym rogu na ikonę zegara.
  2. Programujecie w jakich godzinach i dniach ma się włączyć oraz wyłączyć gniazdko. (Nie zwracajcie uwagi na napis „Światło i ciemność”)
  3. Przewijając w dół, musimy zaznaczyć nasze gniazdko w zakładce „Pomieszczenie” i kliknąć zapisz.
  4. Następnie widzimy listę utworzonych przez nas harmonogramów, teraz za pomocą suwaka decydujecie, który i kiedy włączyć.

Teoria teorią, a co z praktyką?

Teraz trochę praktycznego przygotowania i informacji. Piecyk musicie ustawić tak, aby nie zastawiało go nic z przodu ani z tyłu (grozi pożarem). Zadbajcie, żeby znajdował się w bezpiecznej odległości od łózka i pościeli, która mogłaby na niego spaść. Pamiętajcie, że ciepło leci do góry, więc lepiej piecyk ustawić jak najniżej – tak, żeby ciepło przeleciało cały pokój, a nie tylko od biurka w górę 🙂 Przechodzimy do przygotowań!

  1. Gniazdko musimy wpiąć do kontaktu/przedłużacza z dostępem do prądu.
  2. Do gniazdka musimy wpiąć wtyczkę naszego piecyka i upewnić się, że działa.
  3. Piecyk w chwili obecnej nie działa (bo pracujemy na wyłączonym gniazdku) więc ustawiacie taką moc, jaka ma się włączyć po uruchomieniu się w nocy gniazdka.
  4. Ustawiacie piecyk w bezpiecznej odległości od łóżka/materiałów łatwopalnych/koców itp.

Gotowe! Od teraz możecie cieszyć się ciepłem przez całą noc. Jeżeli chcecie, możecie także ustawić piecyk na godzinę przed przyjściem z pracy czy szkoły – zastaniecie w domu ciepło, które zachęci was do zrzucenia zimowej kurtki (nie polecamy uruchamiania piecyków podczas waszej nieobecności w domu, gdyż może to grozić zwarciem a nawet pożarem domu – korzystajcie ze sprzętu z rozwagą)

Gotowe! Jeżeli spodobał wam się poradnik jak możecie w inteligetny sposób zadbać o ciepło w swoim domu/pokoju to nie zapomnijcie podzielić się tym sposobem ze znajomymi! Im też może być zimno! ❄️

Oceń post
Dominik Rudkowski Hej! Fajnie że tu wpadłeś :)Możesz zajrzeć także tutaj: Instagram: https://www.instagram.com/dominikrudkowski/

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *