Jak zapłacić za autostradę iPhone? Poznaj metody
Od 1 grudnia 2021 r. na państwowych, płatnych odcinkach autostrad obowiązują inne zasady uiszczania opłat. Wyłączono bramki, a kierowcy jeżdżący pojazdami o masie do 3,5 t muszą się kupować albo elektroniczne bilety autostradowe, albo korzystać z systemu e-Toll. Bilet autostradowy można kupić w aplikacjach mobilnych lub formie papierowej na wybranych stacjach paliw. Poniżej znajdziesz przegląd wybranych certyfikowanych aplikacji, które pozwalają na opłacenia przejazdu przy pomocy iPhone’a.
E-TOLL to elektroniczny system płatności za państwowe odcinki autostrad. Kierowcy samochodów osobowych mają do wyboru dwa rodzaje aplikacji, którymi można opłacić przejazd autostradą. Pierwsza grupa to aplikacje naliczające opłatę automatycznie. Bazują one na geofencingu, czy w praktyce śledzą przejazd auta przy pomocy GPS wbudowanego w smartfon kierowcy. Do drugiej grupy należą aplikacje pozwalające na zakup e-biletów. W tym przypadku to kierowca sam wpisuje w aplikację punkty wjazdu i zjazdu na płatny odcinek autostrady. E-bilet można zakupić z wyprzedzeniem, a podczas przejazdu nie trzeba mieć uruchomionej żadnej aplikacji.
Aplikacja Autopay
Aplikacja Autopay firmy Autopay Mobility Sp. z o.o. dostępna jest w sklepach z aplikacjami od dawna. Do tej pory można było nią płacić między nimi za parkingi i płatne odcinki autostrad prywatnych. Od 1 grudnia 2021 w aplikacji Autopay udostępniono możliwość zakupu biletów na przejazdy odcinkami autostrad A4 Wrocław – Gliwice oraz A2 Konin – Łódź.
Aplikacja Autopay na tle konkurencji wyróżnia się tym, że działa na zasadzie geofencingu. Na podstawie danych zebranych z GPS aplikacja Autopay sama rozpoznaje jaką trasę pokonało auto i automatycznie wykupuje bilet na konkretny odcinek autostrady. Z jednej strony jest to zaleta, bo podróżny nie musi się z góry zastanawiać na jaką trasę wykupić bilet. Z drugiej strony te rozwiązanie ma też wady. Aplikacja musi być włączona na czas przejazdu, a telefon musi być połączony z internetem. Jeśli podczas przejazdu aplikacja przypadkiem zostanie z jakiegoś powodu wyłączona (rozładuje się lub zwiesi telefon, dziecko pozamyka aplikacje itp.) to z opłaceniem przejazdu będzie problem.
Do korzystania z aplikacji wymagana jest wcześniejsza rejestracja. I tu Autopay wyróżnia się na tle konkurencji ilością zbieranych danych. Trzeba podać imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail do tego oczywiście dane pojazdu oraz dane karty płatniczej.
Zalety:
- automatycznie opłaca przejazd za przejechany odcinek
- możliwość płatności także za inne odcinki autostrad
Wady:
- brak możliwości zakupu biletu z wyprzedzeniem
- brak możliwości zakupu biletu dla innej osoby
- konieczność posiadania włączonej aplikacji na czas przejazdu
- płatność jedynie przy pomocy karty płatniczej
Aplikacja e-TOLL PL BILET
Aplikacja e-TOLL PL BILET została przygotowana przez Ministerstwo Finansów i jest jedną z dwóch rządowych aplikacji służących do opłat za autostrady. O Ile pierwsza aplikacja e-TOLL PL oparta o geofencing nie spotkała się z ciepłym przyjęciem przez użytkowników, tak uproszczona wersja e-TOLL PL BILET nie budzi większych zastrzeżeń.
Aplikacja e-TOLL PL BILET nie wymaga rejestracji. Pozwala na zakup biletu z wyprzedzeniem do 60 dni. Bilet można kupić dla dowolnego pojazdu. Proces zakupu jest bardzo prosty. Interfejs aplikacji jest bardzo ascetyczny ale czytelny. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i jego kategorię oraz wybrać trasę i orientacyjną godzinę wyjazdu. Płatności można dokonać jedynie kartą płatniczą. Bardzo szkoda, że zabrakło Blika.
Zalety:
- możliwość zakupu biletu z wyprzedzeniem
- możliwość zakupu biletu dla innej osoby
- zakup biletu bez konieczności rejestracji użytkownika
Wady:
- brak obsługi płatności przez Apple Pay
- zakup wyłącznie kartą płatniczą
Aplikacja mPay
Aplikacja mPAY firmy mPay S.A. to prawdziwy weteran na rynku polskich płatności mobilnych. Można nią płacić za wiele usług od biletów na komunikację miejską przez ubezpieczenia czy wejściówki na imprezy na autostradach kończąc. Przy pomocy mPay można kupić bilet.
Do korzystania z aplikacji wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Proces zakupu nie jest skomplikowany. Należy podać numer rejestracyjny pojazdu, jego markę, model i kategorię oraz wybrać trasę i orientacyjną godzinę wyjazdu. Za bilet można zapłacić prawie każdą formą płatności elektronicznej, w tym tak bardzo lubianym ostatnio Blikiem.
Zalety:
- możliwość zakupu biletu z wyprzedzeniem
- możliwość zakupu biletu dla innej osoby
- możliwość płatności kartą płatniczą, blik, szybkim przelewem, portfelem Masterpass oraz portmonetką mPay
Wady:
- brak płatności Apple Pay
Aplikacja Spark
Aplikacja Spark wydana przez Platformą Detalistów Sp. z o.o. pojawiła się na polskim rynku stosunkowo niedawno. Z początku miała służyć do płatności w sklepach i przechowywania paragonów. Teraz przy jej pomocy można także kupować bilety na przejazdy autostradą.
Do korzystania z aplikacji wymagana jest wcześniejsza rejestracja, która ogranicza się praktycznie do podania numeru telefonu komórkowego.
Zalety:
- możliwość zakupu biletu z wyprzedzeniem
- możliwość zakupu biletu dla innej osoby
Wady:
- brak płatności Apple Pay
- zakup wyłącznie kartą płatniczą