Home Artykuły Jak zapłacić za przejazd autostradą aplikacją e-TOLL PL
Jak zapłacić za przejazd autostradą aplikacją e-TOLL PL

Jak zapłacić za przejazd autostradą aplikacją e-TOLL PL

0

Od kilku tygodni w sklepach z aplikacjami App Store i Google Play dostępna jest aplikacja e-TOLL PL dzięki której można opłacać przejazdy wybranymi odcinkami autostrad A2 i A4.

Czym jest system e-TOLL

e-TOLL to nowy system poboru opłat za autostrady, który od 1 października 2021 zastąpi system viaTOLL. Za pomocą e-TOLL można zapłacić za przejazd autostradą A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. W przeciwieństwie do systemu viaTOLL, e-TOLL działa w oparciu o technologię GPS, a do jego obsługi można użyć aplikacji mobilnej e-TOLL PL, która jest do pobrania za darmo z App Store oraz Google Play.

Co warto przygotować przed zainstalowaniem aplikacji

Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL na początek trzeba założyć konto użytkownika. Ministerstwo podeszło do sprawy bardzo rygorystycznie i konto mogą założyć jedynie osoby o potwierdzonej tożsamości. W praktyce oznacza to, że do założenia konta potrzebny jest dostęp do jednej z metod logowania do usług administracji publicznej: profil zaufany, e-dowód, dostęp do bankowości elektronicznej w banku, który wspiera takie logowanie lub aktywna aplikacja mObywatel. Ze swej strony polecam mObywatela, bo jest to najwygodniejsza metoda uwierzytelnienia w przypadku e-TOLL PL.

Dodatkowo podczas procesu zakładania konta przyda się także dowód rejestracyjny lub znajomość numerów: rejestracyjnego oraz VIN pojazdu. Bez podania tych numerów nie ma możliwości ściągnięcia pozostałych danych o pojeździe z systemu CEPIK, które potrzebne są do przydzielenia pojazdowi odpowiedniej kategorii.

Oczywiście potrzebny też będzie dostęp do przeglądarki internetowej. Niekoniecznie na komputerze. Mnie cały proces rejestracji i doładowania konta bez żadnych problemów udało się przeprowadzić korzystając z iPhone’a i Safari.

Konta użytkownika, nie można aktywować bez jego doładowania, choćby na kwotę minimalną, więc warto przygotować kartę płatniczą lub blika. Niestety płatności Apple Pay czy Google Pay nie są obsługiwane, więc na wygodną płatności kartą nie ma co liczyć. Warto zauważyć, że system domyślnie działa na zasadzie przedpłaty, więc środki na przejazd muszą się znaleźć na specjalnym koncie przed wjazdem na autostradę. Nie ma możliwości pobrania opłaty bezpośrednio w ciężar karty płatniczej po dokonaniu przejazdu, choć taka opcja dla wielu użytkowników byłaby najbardziej wygodna.

Jak skonfigurować aplikację e-TOLL PL krok po kroku

Krok 1

Pobierz aplikację e-TOLL PL z App Store. Następnie uruchom ją i wybierz typ pojazdu, którym będziesz jeździł po autostradzie. W tym miejscu wyświetli się ekranowy samouczek, możesz nacisnąć przycisk Pomiń. Na kolejnym ekranie zostanie wyświetlony regulamin usługi. Przeczytaj go i dotknij przycisku Akceptuj. Teraz system nada ci identyfikator biznesowy. Zapisz go, bo będzie potrzebny, by powiązać konto w systemie z aplikacją.

Krok 2

Wejdź na stronę etoll.gov.pl i kliknij ikonę logowania widoczną w prawym górnym rogu ekranu. Teraz wybierz sposób logowania, który jest dla ciebie najwygodniejszy. Na potrzeby tego wpisu wybrano logowanie aplikacją mObywatel. Na kolejnym ekranie wyświetli się kod do autentykacji. Dotknij przycisku Skopiuj kod.

Uruchom aplikację mObywatel. Z menu głównego wybierz mTożsamość i gdy wyświetli się twój dowód osobisty dotknij ikony Przekaż widocznej w lewym dolnym rogu ekranu. Na kolejnym ekranie dotknij kafelka Przekaż instytucji lub firmie. W pole kod wklej kod autentykacji, który uprzednio skopiowałeś i dotknij przycisku Gotowe. Teraz tylko musisz potwierdzić chęć przekazania danych do Ministerstwa Finansów. Aby to zrobić, dotknij przycisku Potwierdzam. Wyjdź z aplikacji mObywatel i wróć do witryny etoll.gov.pl

Krok 3

Jeśli potwierdzenie tożsamości zakończyło się powodzeniem, na witrynie etoll.gov.pl zobaczysz swoje dane. Jeśli wszystko się zgadza dotknij przycisku Dalej. Następnie wyraź (lub nie) zgodę na otrzymywanie informacji i dotknij przycisku Akceptuję. Na ekranie pojawi się komunikat o założeniu konta. Dotknij przycisku e-TOLL.

Krok 4

Na kolejnym ekranie wybierz opcję Zarejestruj nowy podmiot. Teraz wystarczy, że wybierzesz opcję Rejestruję jako osoba prywatna, a system pobierze twoje dane z systemu PESEL.

Krok 5

Na ekranie Informacje o podmiocie wybierz ikonę Finansowanie. Następnie z listy Typ finansowania wybierz Przedpłata i dotknij przycisku Dodaje finansowanie. Na kolejnym ekranie wybierz opcję Dodaj konto rozliczeniowe i wypełnij formularz, który się wyświetli.

Krok 6

Teraz wybierz opcję Dodaj pojazd do konta. Podaj numer rejestracyjny i 6 ostatnich znaków numeru VIN. Dane pojazdu zostaną pobrane z bazy CEPIK. Jeśli są zgodne ze stanem faktycznym dotknij przycisku Dalej.

Krok 7

Kliknij przycisk Dodaj OBE do pojazdu. Wpisz do formularza Identyfikator biznesowy wyświetlony w aplikacji e-TOLL i dotknij przycisk dodaj. Gdy aplikacja zostanie sparowana z twoim kontem zobaczysz komunikat z potwierdzeniem.

Krok 8

Dotknij przycisku Przejdź do szczegółów OBE, następnie dotknij opcji Przypisz do pojazdu. Z listy wybierz numer swoje auto.

Krok 9

Przejdź do opcji Finansowanie i doładuj konto. Po doładowaniu wyświetli się informacja, że konto jest aktywne. Możesz zacząć korzystać z aplikacji

Jak zapłacić aplikacją e-TOLL PL za przejazd autostradą

Obsługa aplikacji jest bardzo proste: wjeżdżając na płatny odcinek autostrady uruchamiamy aplikację, dotykamy przycisku Rozpocznij przejazd i zapominamy o aplikacji do momentu zjazdu z autostrady. Następnie przejeżdżając przez bramki wyjazdowe dotykamy przycisku Zakończ przejazd.

Kilka subiektywnych przemyśleń na temat aplikacji e-TOLL PL

Chciałbym napisać, że nowy system poboru opłat za autostrady to krok w dobrym kierunku, ale chyba jeszcze za wcześnie na radość. Jasne, bardzo mnie cieszy, że chociaż z tych dwóch odcinków autostrad znikną bramki, ale aplikacja e-TOLL PL bardzo mnie rozczarowała.

Po pierwsze, układ głównego ekranu to jak dla mnie porażka. Ikony statusu są dwa razy większe niż przycisk rozpoczynający przejazd. Poza tym ekran zaśmiecony jest niepotrzebnymi informacjami jak identyfikator handlowy, numer rejestracyjny auta, czy link do zasilenia konta. Nie bardzo rozumiem też jaki sens ma umieszczenie zegara liczącego czas przejazdu, skoro za przejazd płaci się od kilometra, nie za minutę. Owszem to może być ciekawe w celach statystycznych, ale prezentowanie tej informacji na ekranie, który nie powinien absorbować uwagi jest bez sensu. Na głównym ekranie powinny być dwa duże przyciski start/stop i małe ikony statusu. To wszystko. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników.

Po drugie, skoro już musimy bawić się telefonem podczas jazdy to aplikacja powinna obowiązkowo współpracować z CarPlay i Android Auto. Przecież o ile wygodniej i bezpieczniej obsługiwałoby się e-Toll na ekranie systemu multimedialnego auta.

Po trzecie, aplikacja nie pokazuje aktualnego stanu konta. Nie mam pojęcia, czy jest to problem przejściowy czy tak ten nowy system ma działać, ale saldo nie jest uaktualniane po zakończeniu przejazdu. Mimo wykonania kilku przejazdów, u mnie widoczne jest saldo z dnia zasilenia konta i tylko zasilenie konta powoduje uaktualnienie salda widocznego na głównym ekranie aplikacji.

Po czwarte, z historii przejazdów widocznej w aplikacji zbyt dużo się nie dowiemy. Są daty i godziny rozpoczęcia i zakończenia przejazdów, nie ma informacji z jakich wjazdów i zjazdów korzystaliśmy, ile kilometrów miała trasa i co chyba najbardziej istotne, jaki był koszt przejazdu. Mamy za to informacje o marce i modelu auta, jego numerze rejestracyjnym oraz klasy emisji. Tylko komu to potrzebne?

Po piąte, zupełnie osobną kwestią jest proces rejestracji konta w systemie e-TOLL PL. Rozumiem, że firmy transportowe potrzebują tak rozbudowanego systemu, ale dla osób fizycznych przydałaby się proces rejestracji w wersji light. Obecny jest skomplikowany i dla przeciętnego zjadacza chleba mało logiczny. Obawiam się, że wiele osób da sobie spokój z aplikacją i opłaty będzie wnosić w tradycyjny sposób – teraz jeszcze na bramkach, potem kupując bilety w punktach stacjonarnych.

Jak zapłacić za przejazd autostradą aplikacją e-TOLL PL

 

 

3.8/5 - (15 votes)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.