Jak zabezpieczyć dostęp do wybranych aplikacji w iPhonie za pomocą Face ID? [BEZ JAILBREAK]
Jak zabezpieczyć dostęp do wybranych aplikacji w iPhonie za pomocą Face ID? [BEZ JAILBREAK]

Jak zabezpieczyć dostęp do wybranych aplikacji w iPhonie za pomocą Face ID? [BEZ JAILBREAK]

0

Jeżeli masz iPhone’a z Face ID, którego czasem dajesz postronnym osobom, na przykład dzieciom i chciałbyś zabezpieczyć dostęp do wrażliwych aplikacji – wiadomości, notatek, maili itp., istnieje prosty sposób na zabezpieczenie dostępu do wybranych aplikacji blokadą Face ID. Dzięki temu nikt postronny nie wejdzie w aplikację do której dostęp będziesz miał tylko ty.

Krok 1. Tworzymy automatyzację zabezpieczającą aplikację przy użyciu Face ID

Sposób ten wymaga utworzenia specjalnego skrótu w aplikacji Skróty. Jest to aplikacja Apple do tworzenia automatyzacji. Jest bezpłatna. Jeżeli jej nie masz, możesz ją znaleźć w App Store, wpisując Skróty (Shortcuts).

Po jej uruchomieniu z dolnej belki wybieramy Automatyzacja i wciskamy + w górnym prawym rogu. Następnie dotykamy przycisku Utwórz automatyzację osobistą.

Z wyświetlonej listy wyszukujemy sekcję Aplikacja.

Następnie w otwartym oknie upewniamy się, że zaznaczoną mamy kropkę na Jest otwarta. Następnie w sekcji Aplikacja dotykamy Wybierz, aby wskazać te aplikacje, które chcemy zabezpieczyć przy pomocy Face ID. Oczywiście może to być nawet kilka aplikacji.

Następnie wciskamy OK w prawym górnym rogu. Zostaniemy cofnięci do poprzedniego ekranu. Wciskamy Dalej w prawym górnym rogu. Pojawi się nowe okno opisane jako Czynności. Wciskamy Dodaj czynność.

W pasku wyszukiwania wpisujemy Timer i wskazujemy Włącz minutnik. Na ekranie pojawi się czynność opisana jako Ustaw minutnik na 30 minut. Dotykamy liczby 30 i wpisujemy 1. Następnie dotykamy słowa minut i wybieramy z listy sekund. Wciskamy Dalej w prawym górnym rogu.

Pojawi się nowe okno opisane jako Nowa automatyzacja. W niej wybieramy tylko przełącznik na OFF przy sekcji Pytaj przed uruch. Tak jak na zrzucie poniżej. Telefon zapyta nas czy na pewno nie pytać przed uruchomieniem. Potwierdzamy wciskając Nie pytaj.

Następnie wciskamy OK. Automatyzacja została dodana i uruchomiona.

Krok 2. Wyłączamy dźwięk odliczania

To jednak nie wszystko. W związku z tym, że korzystamy ze skrótu odliczania czasu, warto wyłączyć dźwięk dla zakończenia odliczania, inaczej za każdym razem, gdy będziemy chcieli wejść do aplikacji zabezpieczonej w ten sposób przez Face ID, będzie nam odgrywana melodyjka. Tego chyba nikt nie chce. W takim wypadku uruchamiamy aplikację Zegar. Następnie z dolnej belki wybieramy Minutnik, a później funkcję Po doliczeniu.

Zjeżdżamy na sam dół i wybieramy Wyłącz odtwarzanie i w prawym górnym rogu wciskamy Ustaw.

Krok 3. Wyłączamy powiadomienia dla automatyzacji 

Nasza automatyzacja blokująca dostęp do wybranych aplikacji osobom postronnym za pomocą zabezpieczenia biometrycznego Face ID już w zasadzie działa, ale wciąż jest nieużyteczna. Wszystko dlatego, że telefon uruchamiając automatyzacje domyślnie wyświetla powiadomienie o jej zadziałaniu. To uniemożliwi korzystanie z aplikacji zabezpieczonych Face ID. Dlatego trzeba jeszcze wyłączyć to powiadomienie. W tym celu najpierw próbujemy uruchomić każdą z wcześniej wybranych do zabezpieczenia aplikacji tak, aby pojawiło się to powiadomienie. Nie martwcie się, że po każdej próbie włączenia tej aplikacji, telefon się blokuje. Gdy już włączymy każdą aplikację z tym efektem, musimy iść do ikony Ustawienia, a następnie Czas przed ekranem > Zobacz całą aktywność.

Następnie zjeżdżamy na sam koniec do sekcji POWIADOMIENIA. Wciskamy Pokaż więcej, aby wyświetliła się apka Skróty.

Jednak w związku z jakimś błędem obok aplikacji Skóry nie będzie znaczka > który pozwala przejść do jego ustawienia. Aby się pojawił należy cofnąć się z datą raz do tyłu raz do przodu w górnej belce. Wtedy się pojawi.

Dotykamy znaczka > obok aplikacji Skróty. Przesuwamy przełącznik Włącz powiadomienia z zielonego na szary, aby wyłączyć.

Podsumowanie 

To w zasadzie tyle. Oczywiście metoda nie jest idealna. Natomiast dla wielu osób będzie wystarczająca. Jeżeli nie chcecie, aby dziecko któremu dajecie telefon do zabawy weszło wam w maile czy wiadomości i przez przypadek skasowało ważną treść, to ta metoda będzie idealna, szczególnie jeśli dziecko jest na tyle rozumne, że zrozumie iż telefon zostanie zablokowany jeżeli spróbuje uruchomić te aplikacje. Funkcja działa tak, że po wybraniu aplikacji, która jest zabezpieczona, telefon przełącza się w tryb lockscreen. Jeżeli rozpozna naszą twarz, to pozwoli odblokować i dostać się do apki. Jeżeli nie, to pozostanie zablokowany. To dobry sposób na zabezpieczenie dostępu do wybranych aplikacji w iPhonie przed niepowołanymi osobami.

3.7/5 - (3)
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *