Jak wybrać i wymienić pamięć RAM w komputerze Apple iMac? Poradnik
Pamięć operacyjna RAM to jeden z podstawowych elementów komputera odpowiedzialny za komfortową pracę z aplikacjami. W tej pamięci przechowywane są aktualnie wykonywane instrukcje, dlatego jej pojemność jest tak ważne dla stabilnej pracy. W najnowszych komputerach Apple wymiana pamięci RAM jest już w zasadzie niemożliwa. Natomiast bez większego problemu można wymienić lub dołożyć RAM do kilkuletnich komputerów dla poprawienia ich pracy.
Moim podstawowym komputerem do pracy jest 27 calowy iMac z końca 2013 roku. Świetna maszyna, która po dziś dzień doskonale radzi sobie nie tylko z pracą na wirtualnych maszynach uruchomionych na MacOS w Parallels, ale również z powodzeniem z uruchomieniem gier na Windowsie uruchamianym przez Bootcamp.
Jednak w ostatnim czasie po uaktualnieniu systemu do MacOS Mojave oraz zainstalowaniu wirtualnej maszyny z Windows 10 zauważyłem, że jabłkowy komputer zaczyna się momentami dławić, nieco dłużej myśleć. Widać jego 16 gigabajtów RAM to dziś zdecydowanie za mało do takiej pracy. A pomyśleć, że pierwszy komputer IBM PC 5150 potrzebował jej zaledwie 16 kilobajtów…
Jak sprawdzić, czy mogę samodzielnie wymienić pamięć RAM w komputerze Apple?
Apple słynie z wielu bardzo wielu rozwiązań user-frendly. Jednym z nich jest wsparcie telefoniczne Apple, gdzie bez problemu uzyskamy odpowiedź na nurtujące nas pytania od polskojęzycznych, dobrze przygotowanych konsultantów, ale także z powodzeniem wielu informacji doszukamy się z poziomu systemu operacyjnego. Jednym z takich informacji jest ta o pamięci RAM.
By do niej dotrzeć wystarczy kliknąć w Jabłko i następnie Ten Mac.
W wyświetlonym oknie wybieramy zakładkę Pamięć (nie pamięć masowa!). Wyświetli się informacja dotycząca zainstalowanych kości, ich pojemności, w tym także z podziałem na poszczególne banki pamięci, a także ta o obsługiwanych pamięciach.
W przypadku komputerów, w których możliwe jest rozszerzenie pamięci RAM, w dolnej części tego okna pojawi się odnośnik opisany jako: Instrukcja rozszerzania pamięci. Należy go kliknąć.
Uruchomi nam się przeglądarka internetowa z modelami naszego komputera, w których można wykonać wymiany kości.
Należy z listy wybrać model, który posiadamy z uwzględnieniem daty jego produkcji. Jak wspominałem we wstępie, posiadam iMac’a 27-inch Late 2013 i taki też wybieram. Strona automatycznie przeskoczy nam do informacji na temat naszego modelu komputera. Z tabeli opisanej jako Memory specificationsdowiemy się, ile banków pamięci dostępnych jest w naszym komputerze oraz ile pamięci RAM jest w stanie obsłużyć nasza płyta główna.
Niżej opisana jest dokładana specyfikacja typu obsługiwanych kości. W moim wypadku jest to 204 pinowa płytka PC3-12800 z taktowaniem zegara 1600MHz z kościami typu DDR3 SDRAM.
Jest to bardzo istotna informacja, gdyż zakup nieprawidłowego typu kości spowoduje, że nie uda się ich zainstalować z banku pamięci i użyć w komputerze.
Szukamy kości pamięci w sklepie
Ja swoje pamięci RAM kupiłem na ALLEGRO, gdyż cenowo wychodziło najbardziej atrakcyjnie względem popularnych ofert sklepów komputerowych. W marketach typu „nie dla idiotów” nawet nie warto zaglądać, gdyż nie posiadają takich podzespołów, bazując na sprzedaży gotowych komputerów. Allegro wychodzi więc najprościej, z największym asortymentem i wydaje się najlepszej cenie.
By odszukać odpowiednie pamięci do naszego komputera wchodzimy w pamięć RAM na Allegro. Następnie wpisujemy typ, czyli w moim wypadku PC3-12800. Wyświetli nam się całe multum ofert, jednak wciąż nie wszystkie będą pasowały do naszego komputera. Dlatego warto skorzystać z filtrowania. Mnie interesuje zastąpienie dwóch kości po 4GB o dwukrotnie większej pojemności, czyli 2 x po 8 GB. W filtrach zaznaczam więc pojemność całkowitą 8GB.
Jak od razu zauważycie, pamięci oferowane są w dużym rozmiarze oraz mniejszym. Nas interesują te mniejsze 204 pinowe płytki, gdyż tylko one są możliwe do zainstalowania w iMac’u.
Montaż nowych pamięci
Instalacja kości jest bardzo prosta. Nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Została opisana w języku angielskim pod informacjami dotyczącymi specyfikacji obsługiwanych kości, gdzie sprawdzaliśmy jaki typ kości zamówić. W przypadku mojego komputera banki pamięci dostępne są pod zaślepką, z tyłu komputera. W celu montażu odpinamy przewody od komputera, kładziemy go ekranem do podłogi na czymś miękkim i czystym, aby czasem nie zarysować jego szklanej matrycy i postępujemy zgodnie z instrukcją. Oczywiście na stojącym komputerze, też można to zrobić. Apple zaleca jednak inaczej.
Pierwszy krok to zwolnienie blokady poprzez naciśnięcie przycisku ukrytego w zagłębieniu pod wtyczką kabla zasilającego.
Po naciśnięciu klapka lekko odskoczy wystarczy z wyczuciem ją odciągnąć i odłożyć na bok.
Naszym oczom ukarzą się cztery banki pamięci. Oczywiście u Was nie wszystkie muszą być zajęte.
Jeżeli macie zainstalowane dwie kości, to jeszcze dwa miejsca będziecie mieli wolne. U mnie wszystkie są zajęte, z czego dwie kości zastępuje nowymi.
Aby wyciągnąć kości, trzeba zwolnić blokadę. W tym celu odciągamy od środka do boku dwie blokady znajdujące się po obu stronach kości.
Blokada się zwolni, a pamięci bardziej „wyprostują” w naszą stronę. W celu wyjęcia kości, należy z wyczuciem i lekkim użyciem siły pociągnąć za płytkę. Ta powinna puścić i bez problemu wyskoczyć z banku.
Tu ważna informacja! Zwróćcie uwagę na wcięcie w kości, którą wyjmujecie. Wcięcie w zależności od modelu komputera, może być bliżej prawej lub lewej krawędzi. To kluczowe w monecie montowania nowej kości, aby wsadzić ją wcięciem w tą samą stronę.
Po umieszczeniu kości w bankach, zapominamy blokadę oraz zakładamy zaślepkę. Możemy podłączać przewody i uruchamiać komputer. Pamięci są zainstalowane i gotowe do użycia.
Podsumowanie
Stosunkowo niewielkim kosztem możemy samodzielnie, bez potrzeby udania się do punktu serwisowego ulepszyć nasz komputer i co by nie mówić, dać mu nowe życie. Jak sami widzicie montaż kości pamięci w komputerze Apple wcale nie jest skomplikowany, a co ważne, nie wpływa w żaden sposób na ewentualną posiadaną gwarancję na komputer.