Home Newsy Jak włączyć i skonfigurować kontrolę rodzicielską w Apple TV
Jak włączyć i skonfigurować kontrolę rodzicielską w Apple TV
0

Jak włączyć i skonfigurować kontrolę rodzicielską w Apple TV

0

Apple TV jak na urządzenie stworzone z myślą o całej rodzinie przystało ma mocno rozbudowany system kontroli rodzicielskiej. Opiekun w prosty sposób może ograniczyć dostęp do niektórych treści, zakupów oraz ustawień samego urządzenia. Wszystko to w trosce o dziecko oraz o stan portfela.

Uwaga: urządzenia Apple TV w zależności od generacji znacząco różnią się funkcjonalnością. Opisany poniżej system kontroli rodzicielskiej dotyczy Apple TV 4 generacji i późniejszych. W starszych modelach niektóre z przedstawionych funkcji nie są dostępne.

Włącznie ograniczeń w Apple TV

Wszystkie funkcje związane z kontrolą rodzicielską dostępne są w aplikacji Ustawienia. Za pomocą logicznie rozplanowanego menu można włączać dostęp do treści i aplikacji. Całość chroni czterocyfrowy kod, bez którego niemożliwy jest dostęp do menu ograniczeń.

Aby włączyć ograniczenia:

  1. Uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Ogólne i Ograniczenia.
  2. W sekcji Nadzór rodzicielski wybierz Ograniczenia
  3. Ustaw kod, który zabezpieczy dostęp do menu Ograniczenia. Bez niego późniejsze zmiany ustawień nie będę możliwe.
  4. Po ustawieniu kodu możesz przystąpić do nakładania ograniczeń.

Ograniczanie dostępu do iTunes Store

Apple TV pozwala na błyskawiczny dostęp do setek filmów i seriali. Niestety nie za darmo. Prawie za wszystkie pozycje filmowe dostępne w aplikacjach Apple TV i Filmy trzeba płacić. Znudzone i pozostawione bez dozoru dziecko może w ten sposób nabić pokaźny rachunek. Zwłaszcza, jeśli wyłączyliśmy opcję potwierdzania każdego zakupu hasłem lub dziecko zna hasło do konta Apple ID. Aby uniknąć zakupów lub wypożyczania filmów przez dziecko, można włączyć funkcję każdorazowego potwierdzania zakupu kodem kontroli rodzicielskiej.

Aby włączyć tę funkcję wejdź w Ograniczenia i w sekcji iTunes Store kliknij Zakupy i wypożyczanie. Status Pozwól zmieni się na Ogranicz. Od tego momentu każdy zakup będzie wymagał podania kodu kontroli rodzicielskiej.

Jeszcze większe niebezpieczeństwo dla stanu konta niesie funkcja Zakupy w aplikacjach, powszechna w wielu grach. Dziecko niekoniecznie musi rozumieć, że zakup wirtualnych monet, punktów czy innych dodatków wiąże się z utratą realnych pieniędzy. Na szczęście Apple TV pozwala zablokować funkcję zakupu w aplikacjach.

Aby zablokować zakupy w aplikacjach Ograniczenia i w sekcji iTunes Store kliknij Zakupy w aplikacjach. Status Pozwól zmieni się na Zablokuj. Od tego momentu zakupy w aplikacjach nie będą możliwe.

Ograniczanie dostępu do filmów, muzyki i aplikacji

Apple TV pozwala na ograniczanie dostępu do wszystkich treści na urządzeniu. Bez względu na to czy są muzyka, podcasty, filmy czy gry. Opcje restrykcji znajdziesz w Ograniczeniach w sekcji Dozwolone treści.

Muzyka i podcasty – nieco mylący status Dla wszystkich oznacza, że zostanie zablokowany dostęp do podcastów dla osób powyżej 18-go roku życia oraz do piosenek z wulgarnym tekstem, oznaczonych w iTunes charakterystyczna ikonką E. Status Dla dorosłych oznacza dostęp do wszystkich treści bez ograniczeń.

Filmy oraz Programy TV – opcja pozwala na ustawienie maksymalnej grupy wiekowej, między 7 a 18 lat. Można też zablokować dostęp do wszystkich filmów lub programów. Treści przeznaczonej dla starszej grupy wiekowej niż ustawiona nie będą widoczne w katalogu filmów i seriali.

Aplikacje – opcja pozwala zablokować dostęp do aplikacji dla określonej grupy wiekowej lub do wszystkich aplikacji. Aplikacje przeznaczone dla starszej grupy wiekowej niż ustawiona nie będą widoczne.

Ograniczenia w Game Center

Opcję znajdujące się w sekcji Game Center pozwalają zablokować niektóre funkcjonalności gier. Można tu wyłączyć granie online z innymi użytkownikami oraz nagrywanie ekranu podczas gry.

Ograniczenia opcji konfiguracyjnych Apple TV

 

W sekcji Zezwalaj na zmiany można zablokować możliwość zmiany konfiguracji samego Apple TV. Jest to świetny sposób, by powstrzymać dzieci przed zmianą ustawień mających wpływ m.in. na bezpieczeństwo domowej sieci i prywatność.

Ustawienia AirPlay – blokując dostęp do konfiguracji AirPlay ograniczysz możliwość przesyłania treści z innych iUrządzeń. Jest to szczególnie istotne, ponieważ jedna z opcji dostępu do AirPlay pozwala na przesyłanie treści na Apple TV wszystkim, którzy mają iUrządzenie; na przykład sąsiadom, czy osobom zupełnie nieznanym.

Usługi lokalizacji – pozwala zablokować dostęp do lokalizacji urządzenia aplikacjom

Łącznie z aplikacją Pilot – pozwala zablokować możliwość sterowania Apple TV za pomocą iUrządzeń i niektórych pilotów uniwersalnych, co uniemożliwi dziecku korzystanie z Apple TV po schowaniu pilota.

Odzyskiwanie kodu kontroli rodzicielskiej do Ograniczeń

Zapomnianego kodu PIN nie można odzyskać. Jedynym sposobem do odblokowania dostępu do zablokowanych opcji bez znajomości kodu PIN jest wyzerowanie Apple TV. Wyzerowanie wymazuje wszystkie dane z Apple TV i przywraca ustawienia fabryczne. Po Wyzerowaniu konieczna jest ponowna konfiguracja Apple TV, w szczególności zalogowanie użytkownika za pomocą Apple ID.

Aby wyzerować Apple TV:

  1. Uruchom aplikacje Ustawienia i wybierz System
  2. Z sekcji Obsługa wybierz Wyzeruj.
  3. Na kolejnym ekranie potwierdź chęć wyzerowania Apple TV.
  4. Po restarcie skonfiguruj swoje Apple TV.

Jak włączyć i skonfigurować kontrolę rodzicielską w Apple TV

 

 

 

 

tags: