Home Artykuły Jak użyć eSIM? Jak uruchomić eSIM w Orange? Wszystko o eSIM w iPhone XS i XS Max
Jak użyć eSIM? Jak uruchomić eSIM w Orange? Wszystko o eSIM w iPhone XS i XS Max

Jak użyć eSIM? Jak uruchomić eSIM w Orange? Wszystko o eSIM w iPhone XS i XS Max

0

Wrześniowa konferencja wzbudziła sporo zamieszania, szczególnie gdy ujawniono fakt, iż tegoroczne modele iPhone’ów będą obsługiwać dual sim. Niestety fizycznie drugą kartę umieścimy tylko na rynku chińskim, reszta świata otrzymała możliwość z korzystania z e-sim, czyli czegoś co nas w Polsce za bardzo nie interesowało z jednego powodu, funkcja nie była u nas wspierana przez operatorów sieci komórkowych. Do czasu. Kilka miesięcy temu oOrange ujawniło, że pracuje nad wprowadzeniem obsługi „kart” e-sim do końca bieżącego roku. Koniec prac zakończył się dnia dzisiejszego i klienci już mogą korzystać z korzyści jaki daje nam posiadanie dodatkowego numeru w tym samym urządzeniu.

Jak działa technologia kart eSIM?

Zupełnie inaczej, niż w przypadku klasycznych kart sim, które są fizyczne i można je swobodnie dotknąć, tak w przypadku eSim nie mamy takiej możliwości. Działa to na zasadzie, iż cały moduł odpowiedzialny za działanie technologi zamontowany jest na stałe na płycie głównej i nie ma możliwości jej wyjęcia i przełożenia. Tak samo jak w przypadku standardowego dual sim, możemy zarządzać samodzielnie każdym z numerów jakie umieszczone są aktualnie w urządzeniu. W skrócie – działa tak samo, tylko sama „karta” nie jest fizyczna.

Jakie Orange wspiera urządzenia

Aktualnie Orange wspiera trzy urządzenia Apple – iPhone Xs, iPhone Xs Max i iPhone Xr. Narazie nic nie wiadomo o innych urządzeniach wspierających omawianą technologię. W Polsce Apple nie wprowadził AppleWatch’a LTE umożliwiającego bezprzewodowy transfer danych, co jest zapewne odpowiedzią dlaczego i on nie znalazł się na liście. Bardzo prawdopodobne, że zmieni się to w przyszłości, gdy Apple zauważy że na naszym rynku zaczyna się w końcu coś dziać w temacie eSim. Samo orange podkreśla, że będzie sukcesywnie poszerzać listę wspierających urządzeń, także to tylko kwestia czasu gdy większość sprzętów nie tylko tych od Apple będzie wspierane.

Jak wygląda instalacja eSim?

Wszystko jest banalnie proste i nawet łatwiejsze niż w przypadku instalacji fizycznej, standardowej karty SIM. Wszystko co musimy zrobić to zeskanować kod QR otrzymany od operatora sieci. Wtedy uzyskujemy dostęp do numeru i bezproblemowo możemy zarządzać w ustawieniach obydwiema kartami SIM.

Dla kogo jest dostępna nowa technologia?

W chwili obecnej z dóbr jakie daje technologia eSim mogą skorzystać wszyscy abonenci sieci Orange. Są to zarówno klienci biznesowi jak i indywidualni, także dla tych korzystających z usług prepaid. Na kartę eSim mogą przejść klienci indywidualni w momencie wybierania planu taryfowego lub przedłużania umowy. Wszystkich formalności można dokonać telefonicznie lub internetowo, a także podczas stacjonarnej wizyty w salonie Orange, oraz w serwisie „Mój Orange”. Standardową kartę eSim mogą wymienić również klienci biznesowi i klienci usług prepaid, ale tylko po ówczesnym otrzymaniu standardowej, klasycznej karty sim, która wymieniana jest potem na eSim.

Koszt wymiany karty na eSim

Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za eSim wynosi 0 zł, ale tylko w przypadku pierwszych pięciu wymian, kolejne będą kosztować zainteresowanych 25 zł, co i tak nie jest ceną z kosmosu. Dotyczy to również powrotu z eSim na klasyczną kartę sim. Orange podkreśla również, że w pzypadku uszkodzenia urządzenia z eSim, wymiana na standardową karte sim będzie darmowa.

Jak użyć eSIM? Jak uruchomić eSIM w Orange? Wszystko o eSIM w iPhone XS i XS Max

Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl