Jak utworzyć kilka bibliotek zdjęć w aplikacji Zdjęcia dla macOS? Instrukcja
Aplikacja Zdjęcia pojawiła się po raz pierwszy wraz z systemem macOS Yosemite, zastępując iPhoto i Aperture. Jest to kompleksowe narzędzie do przechowywania, edycji oraz udostępniania zdjęć. Jedną z bardzo przydatnych funkcji tej aplikacji jest możliwość współpracy jest kilkoma bibliotekami zdjęć.
Po co tworzyć klika bibliotek zdjęć?
Utworzenie kilku bibliotek może być dobrym pomysłem, jeśli masz bardzo dużą liczbę zdjęć. Co prawda pojedyncza biblioteka aplikacji Zdjęcia może pomieść do 250 tysięcy zdjęć, jednak duże biblioteki mocno spowalniają działanie komputera. Kilka bibliotek to także świetny sposób na uporządkowanie zdjęć i łatwiejsze wykonywanie kopii zapasowej.
Zalety podzielenia zdjęć na kilka bibliotek:
– większy porządek w zdjęciach; możesz w prosty sposób uporządkować zdjęcia według lat lub tematycznie
– szybsza praca z aplikacją Zdjęcia
– szybsze wyniki wyszukiwania
– łatwiejsze i szybsze wykonywanie kopii zapasowej; robisz kopię zapasową tylko tej biblioteki, z którą pracowałeś
– oszczędność miejsca w chmurze iCloud; odchudzenie biblioteki systemowej zwolni miejsce w chmurze; informacje na temat biblioteki systemowej znajdziesz na końcu tego wspisu
Jak założyć nową bibliotekę w aplikacji Zdjęcia dla macOS?
- Upewnij się, że aplikacja Zdjęcia jest zamknięta.
- Wciśnij i przytrzymaj przycisk Option na klawiaturze, następnie kliknij dwa razy na ikonie aplikacji Zdjęcia. Puść przycisk Option gdy wyświetli się okno wyboru biblioteki.
- W oknie Wybór biblioteki wybierz opcję Utwórz nową (1).
- Wpisz nazwę biblioteki (2) oraz wybierz miejsce zapisu na dysku, następnie kliknij OK. Bibliotekę możesz zapisać na dysku systemowym albo na dysku zewnętrznym.
- Po utworzeniu biblioteki aplikacja wyświetli ekran powitalny.
Jak przenieść zdjęcia do nowej biblioteki?
- Na pulpicie utwórz folder, do którego wyeksportujesz zdjęcia.
- Wciśnij i przytrzymaj przycisk Option na klawiaturze, następnie kliknij dwa razy na ikonie aplikacji Zdjęcia. Puść przycisk Option gdy wyświetli się okno wyboru biblioteki.
- W oknie Wybór biblioteki wybierz bibliotekę z której chcesz wyeksportować zdjęcia.
- Wybierz zdjęcia, które chcesz wyeksportować. Mogą to być pojedyncze fotografie, całe albumy albo projekty.
- Z menu Plik wybierz Eksportuj. Jeśli chcesz wyeksportować pliki po edycji wybierz opcję Eksportuj zdjęcia. Jeśli zależy ci na oryginałach, wybierz opcję Eksportuj niezmodyfikowany oryginał.
- Wybierz parametry eksportowanych plików oraz wskaż katalog, który utworzyłeś do eksporto zdjęć. Następnie kliknij Eksport. Pliki zostaną zapisane w katalogu.
- Zamknij aplikację zdjęcia.
- Wciśnij i przytrzymaj przycisk Option na klawiaturze, następnie kliknij dwa razy na ikonie apliakcji Zdjęcia. Puść przycisk Option gdy wyświetli się okno wyboru biblioteki.
- W oknie Wybór biblioteki wybierz bibliotekę do której chcesz dodać zdjęcia.
- Gdy wyświetli się okno powitalne z menu Plik wybierz Import
- Wskaż folder, z którego chcesz importować zdjęcia
- Kliknij przycisk Importuj wszystkie widoczny w prawym górnym rogu ekranu
Wiele bibliotek a biblioteka systemowa
Bibliotek systemowa jest jedyną biblioteką, której można używać z iCloud oraz strumieniem zdjęć. Bez względu na to, ile bibliotek utworzysz w aplikacji Zdjęcia, biblioteka systemowa może być tylko jedna. Przenosząc mało istotne zdjęcia do innych bibliotek, możesz odchudzić bibliotekę systemową i uniknąć płacenia za droższy plan przestrzeni dyskowej iCloud.
Wybór biblioteki systemowej
- Wciśnij i przytrzymaj przycisk Option na klawiaturze, następnie kliknij dwa razy na ikonie aplikacji Zdjęcia. Puść przycisk Option gdy wyświetli się okno wyboru biblioteki.
- W oknie Wybór biblioteki wybierz bibliotekę, którą chcesz ustawić jako systemową.
- W menu Zdjęcia wybierz Preferencje
- Przejdź na kartę Generalne i kliknij przycisk Wybierz jako bibliotekę systemową.
Pamiętaj: nim zdjęcia z nowej biblioteki systemowej będą dostępne w iCloud, może upłynąć nawet kilka godzin. Zależy to od ilości zdjęć w bibliotece oraz od szybkości twojego łącza internetowego.