Home Artykuły Jak ustawić w iPhonie osobny identyfikator Apple ID do zakupów aplikacji oraz innych usług i czemu warto to robić
Jak ustawić w iPhonie osobny identyfikator Apple ID do zakupów aplikacji oraz innych usług i czemu warto to robić

Jak ustawić w iPhonie osobny identyfikator Apple ID do zakupów aplikacji oraz innych usług i czemu warto to robić

0

Apple ID jest przepustką do robienia zakupów w sklepie z aplikacjami AppStore, logowania się do iCloud oraz korzystania z dodatkowych usług oferowanych przez Apple jak Find My czy Apple TV+. Wystarczy zalogować się swoim Apple ID na dowolnym iPhonie, iPadzie, Macu czy Apple TV, by uzyskać dostęp do chmury, wszystkich danych, subskrypcji i zakupionych multimediów zakupionych. Jest to bardzo wygodne, jednak czasem warto założyć drugi identyfikator Apple ID, by ułatwić sobie korzystanie z iPhone’a.

Z technicznego punktu widzenia urządzenia Apple mogą używać jednego identyfikatora Apple ID do robienia zakupów w AppStore i subskrypcji usług takich jak Apple Music czy Apple TV+, oraz drugiego identyfikatora Apple ID do obsługi iCloud. W tym miejscu, wielu czytelników pewnie zada sobie pytanie, czemu ma to służyć. Powodów jest kilka.

Bezpieczeństwo

Duża część użytkowników iUrządzeń ma tylko jeden identyfikator Apple ID, którego używają do wszystkich dodatkowych usług oferowanych przez Apple. Z jednej strony jest to bardzo wygodne, z drugiej nieco niebezpieczne, bo zwiększa możliwość ataku hakera na konto w App Store. Bardziej zaawansowani użytkownicy posiadają kilka Apple ID, choćby po to, by do AppStore logować się osobnym, nie udostępnianym publicznie adresem e-mail, dzięki czemu komuś będzie trudniej dokonać przejęcia konta. Hakerzy podejmują próby włamania na konto w oparciu o adres e-mail użytkownika. Zdobyć go stosunkowo łatwo, choćby z newsletterów czy mediów społecznościowych. Dlatego warto założyć drugi Apple ID, o wiadomej tylko dla nas nazwie, który będzie wykorzystywany wyłącznie do logowania do App Store i iTunes.

Prywatność

Kolejną zastosowaniem dwóch identyfikatorów Apple ID może być rozdzielenie spraw służbowych od prywatnych, ewentualnie odseparowanie się od chmury rodzinnej. Dzięki temu inni członkowie rodziny nie maja wglądu w to, co kupujemy w AppSote i ile na to wydajemy pieniędzy. Ustawienie drugiego identyfikatora może być przydatne także w sytuacji, gdy mamy służbowego iPhone’a, a chcemy kupować aplikacje i multimedia na własny rachunek. Zwłaszcza, że takie „prywatne” aplikacje będą dla nas dostępne, nawet po tym, gdy oddamy służbowego iPhone’a.

Bez względu na powód, na iPhonie można dość łatwo skonfigurować dwa Apple ID, pod warunkiem, że z jednego będziemy korzystali wyłącznie do iCloud, a z drugiego do wszystkich pozostałych usług.

Jak ustawić oddzielny Apple ID do AppStore

Aby rozpocząć upewnij się, że masz dwa identyfikatory Apple ID i pamiętasz do nich hasła. Następnie uruchom aplikację Ustawienia i dotknij wizytówki Apple ID widocznej u góry ekranu. Następnie wybierz Multimedia i zakupy. Jeśli aktualnie jesteś zalogowany jakimś identyfikatorem wybierz opcję Wyloguj się. W oknie wyskakującym ponownie wybierz Wyloguj się, aby potwierdzić swój zamiar.

Teraz ponownie kliknij Multimedia i zakupy. W oknie wyskakującym wybierz Nie jesteś [twoje imię i nazwisko]. Na kolejnym ekranie podaj identyfikator Apple ID, którego chcesz używać do zakupów aplikacji i subskrypcji. Następnie podaj hasło oraz kod uwierzytelniania dwuskładnikowego. Po pomyślnej weryfikacji iCloud będzie obsługiwany twoim dotychczasowym identyfikatorem, a reszta usług nowym.

Łączenie kilku identyfikatorów Apple ID

Zła wiadomość jest taka , że obecnie ​​nie ma możliwości scalenia wielu identyfikatorów Apple ID w jeden. Dlatego wszystkie zakupy dokonane w ramach jednego konta, będą dostępne tylko dla tego konta i nie można ich przenieść czy podarować innemu użytkownikowi.  ​Jest też dobra wiadomość. Na iUrządzeniu jednoczenie mogą być zainstalowane aplikacje pochodzące z maksymalnie pięciu kont Apple ID. Jedyna niedogodność to fakt, że przy aktualizacji aplikacji czy zakupach dodatków iPhone będzie prosił o hasło do identyfikatorów Apple ID, którymi użytkownik nie jest w danym momencie zalogowany na telefonie.

Jak ustawić w iPhonie osobny identyfikator Apple ID do zakupów aplikacji oraz innych usług i czemu warto to robić

 

tags: