Jak szyfrować pliki na urządzeniach Apple?

Jak szyfrować pliki na urządzeniach Apple?
0

Szyfrowanie plików to jeden z najlepszych sposobów na ochronę prywatnych danych. Dzięki kilku prostym czynnościom można zadbać o swoje bezpieczeństwo i upewnić się, że nikt niepowołany nie uzyska dostępu do poufnych informacji. W tym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób posiadacze urządzeń Apple, w tym Mac OS, mogą szybko i wygodnie zaszyfrować swoje połączenie internetowe, dysk startowy, pliki PDF i inne dane.

Szyfrowanie połączenia z Internetem

Zacznijmy od podstaw, czyli tego, jak bezpiecznie korzystać z Internetu i szyfrować swoje połączenie uniemożliwiając tym samym, uzyskanie dostępu do danych osobom trzecim. W tym przypadku warto polegać na sprawdzonych rozwiązaniach, jakimi są usługi VPN co to znaczy? VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, pozwala na anonimowe korzystanie z Internetu, szyfrując połączenie między użytkownikiem a siecią. W efekcie nie są pozostawiane żadne ślady aktywności danej osoby, a dzięki losowemu adresowi IP, zastępującemu docelowe IP internauty, uzyskuje on dostęp do witryn zablokowanych w jego lokalizacji.

 

Szyfrowanie połączenia internetowego to jeden z pierwszych kroków, jaki mogą zrobić użytkownicy urządzeń Apple, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Program VPN można z łatwością pobrać zarówno na macOS, jak i iPhone’y i iPady.

Poziomy ochrony danych w iOS

System iOS posiada specjalną funkcję chroniącą dane, dzięki której można zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi do plików. Taka ochrona jest aktywowana automatycznie w momencie, gdy osoba korzystająca z urządzenia ustawi swoje aktywne hasło. Korzystanie z urządzenia odbywa się normalnie, a system w tle dokonuje szyfrowania i odszyfrowywania danych.

Każdy użytkownik może samodzielnie określić swój poziom ochrony danych (do wyboru jest jeden z czterech poziomów). Jeśli nie zostanie wybrany żaden z nich, system automatycznie wybierze domyślny.

 

  1. Bez ochrony, pliki są dostępne.
  2. Dane niedostępne do czasu pierwszego odblokowania urządzenia. Dane są dostępne do czasu wyłączenia urządzenia.
  3. Dostęp do danych jest możliwy przy odblokowanym urządzeniu / otwartym pliku. Użytkownik może pracować na otwartym pliku, nawet gdy urządzenie jest zablokowane.
  4. Dane są dostępne tylko wtedy, gdy urządzenie jest odblokowane.

Szyfrowanie dysku startowego

FileVault to program dostępny na komputerach Mac, który umożliwia pełne szyfrowanie dysku (XTS-AES-128 z 256-bitowym kluczem), w tym danych, które już się na nim znajdują, jak i tych dopiero zapisywanych. Bez skorzystania ze specjalnego hasła FileVault nikt nie będzie w stanie nie tylko uzyskać dostępu do danych, ale nawet uruchomić komputera.

W przypadku zgubienia lub kradzieży komputera Mac, dzięki FileVault można zdalnie wykasować dane na dysku. W zasadzie nikt, kto będzie chciał odzyskać dane użytkownika, nie będzie mógł tego zrobić, wszystko przez to, że dysk jest chroniony bardzo silnym hasłem.

Jak uruchomić FileVault?

Aktywowanie FileVault jest na komputerach macOS, jest bardzo proste:

  1. Wybierz Preferencje systemowe > Bezpieczeństwo i prywatność.
  2. Kliknij kłódkę i odblokuj panel preferencji.
  3. Wprowadź nazwę użytkownika i hasło.
  4. Wybierz opcję FileVault i włącz ją.
  5. Kliknij „Kontynuuj” – FileVault rozpocznie szyfrowanie danych (komputer lub laptop muszą być w tym czasiepodłączone do zasilania).
  6. Szyfrowanie może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. W tym czasie można normalnie korzystać ze swojego urządzenia, cały proces nie spowolni znacząco działania.

Po zakończeniu aktywacji FileVault należy pamiętać o tym, że odblokowanie dysku będzie możliwe za pomocą domyślnego hasła. Można też ustawić inne opcje odblokowania (w razie zgubienia hasła), na przykład poprzez iCloud.

Time Machine: szyfrowanie kopii zapasowych

Wszyscy użytkownicy korzystający z Time Machine mogą zaszyfrować swój dysk, który jest używany do tworzenia kopii zapasowych. To szyfrowanie może zostać aktywowane już podczas konfigurowania dysku dla Time Machine.

Szyfrowanie kopii w Time Machine

Konfigurowanie dysku dla Time Machine oraz aktywowanie szyfrowania wygląda następująco:

  1. Wybierz Preferencje systemowe > Panel preferencji Time Machine.
  2. Dodaj / usuń dysk kopii zapasowej.
  3. Wybierz dysk.
  4. Zaznacz opcję „Zaszyfruj kopie zapasowe”.

Szyfrowanie plików PDF

Dzięki szyfrowaniu plików PDF można bezpiecznie i wygodnie przesyłać innym użytkownikom prywatne dane. Niezwykle istotne zachowanie hasła do pliku w bezpiecznej lokalizacji – wszystko po to, aby móc później otworzyć zaszyfrowany plik. Warto również pamiętać, że korzystając z aplikacji Preview w MacOS szyfrowana jest wyłącznie kopia dokumentu – oryginalny plik można zachować lub usunąć.

Pliki na obrazie dysku

Prywatne dane można także przechowywać na zaszyfrowanym obrazie dysku, a następnie udostępniać innym. Czym jest taki obraz? To specjalny plik, który przechowuje dane – można go trzymać w chmurze, lub wysłać przez e-mail. Inna osoba może otworzyć dany plik, korzystając ze specjalnego hasła.

Tworzenie zaszyfrowanego obrazu dysku

Aby utworzyć obraz dysku:

  1. Przejdź do Narzędzia dyskowego.
  2. Wybierz Plik > Nowy obraz > Pusty obraz.
  3. Wprowadź nazwę pliku (pole „Zapisz jako”).
  4. Skorzystaj z dodatkowych opcji: wybierz nazwę wyświetlaną w Finderze, rozmiar pliku, jego format, rodzaj szyfrowania, partycje oraz format obrazu.

Podsumowanie

Użytkownicy urządzeń Apple mogą z łatwością zadbać o ochronę swoich danych dzięki różnorodnych funkcjom dopasowanym do ich potrzeb. Szyfrować można zarówno cały dysk, jak i pojedyncze pliki, a następnie wysyłać tak przygotowane dane do innych osób.

Algorytmy stosowane do szyfrowania danych są na tyle zaawansowane, że użytkownik może być spokojny, że nikt niepowołany nie uzyska do nich dostępu. Najważniejszą kwestią jest jednak zapamiętanie haseł odblokowujących zaszyfrowane pliki – bez nich odzyskanie danych będzie niemożliwe.

Oceń post
Artykuł przygotowany przez partnera. APPLEMOBILE.PL nie bierze odpowiedzialności za treść. Artykuł, który teraz czytasz jest wpisem sponsorowanym. Został przygotowany przez współpracujący z nami podmiot na zasadach komercyjnych. Dzięki temu, że pojawił się na tej stronie, możemy finansować publikowanie innych wpisów, w tym newsów, recenzji czy poradników. APPLEMOBILE nie ma wpływu na treść tego artykułu. Nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość informacji, opublikowaną grafikę i słuszność tych treści. Dokładamy jednak wszelkich starań, aby partnerzy, którzy z nami współpracują dbali o jakość i prawdziwość publikowanych przez siebie treści komercyjnych.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *