Home Newsy Jak płacić Zappka Pay przy użyciu iPhone’a
Jak płacić Zappka Pay przy użyciu iPhone’a
0

Jak płacić Zappka Pay przy użyciu iPhone’a

0

Zgodnie z obietnicami, w drugiej połowie czerwca 2020 roku wszyscy klienci sklepów Żabka zyskali dostęp nowej metody płatności nazwanej Żappka Pay. Tym samym we wszystkich sklepach sieci można płacić telefonem z zainstalowaną aplikacją Żappka.

Żappka Pay to już drugi system do płacenia przy użyciu aplikacji lojalnościowej, działający na polskim rynku płatności bezgotówkowych. Pierwszą siecią, które wprowadziła własne rozwiązanie płatnicze był Lidl. Podobnie jak w przypadku Lidl Pay, do zapłacenia przy pomocy Żappak Pay wystarczy zeskanować kartę lojalnościową. Wydaje się, że sieć Żabka we współpracy z First Data zaproponowała system płatności bezpieczniejszy, niż ten wdrożony przez konkurencję. Zainteresowanych tą kwestią odsyłam na koniec tekstu.

Jak dodać kartę płatniczą do portfela Żappka Pay?

  1. Uruchom aplikację Zappka, kliknij ikonkę z trzema kropkami widoczną w prawym górnym rogu ekranu, następnie z menu wybierz Żappka Pay.
  2. Wyświetli się ekran z pustym portfelem. Kliknij w przycisk Dodaj kartę.
  3. Podczas dodawania pierwszej karty musisz podać numer telefonu, na który będą przychodziły kody jednorazowe i powiadomienia. Musisz też zapoznać się z regulaminem usługi i zaakceptować go.
  4. W przypadku telefonów iPhone, kartę do portfela Żappka Pay możesz dodać na trzy sposoby: wpisując dane karty ręcznie, robiąc zdjęcie karty…

…lub system może automatycznie dodać do portfela dane karty, której użyjesz podczas najbliższej płatności w sklepie Żabka.

  1. W następnym kroku musisz zweryfikować swoją kartę. Aplikacja przekieruje cię na stronę wydawcy twojej karty, aby za pomocą usługi 3-D Secure potwierdził chęć dodania karty do portfela Zappka Pay. W zależności od metody stosowanej przez wydawcę karty, możesz być poproszony o wpisanie hasła jednorazowego, które otrzymasz smsem lub zatwierdzić operację w aplikacji bankowej.

  1. Przyszedł czas na nadanie numer PIN do zatwierdzania transakcji dokonanych przy użyciu Zappka Pay. Pamiętaj, aby ze względów bezpieczeństwa ten numer był różny od numeru PIN twojej karty płatniczej. W zależności od modelu iPhone’a transakcje będziesz mógł też potwierdzać biometrycznie przy pomocy Touch ID lub Face ID.

Jak płacić Żappka Pay przy pomocy iPhone’a?

  1. Podczas skanowania zakupów zeskanuj kod kreskowy z aplikacji Żappka, ta jak to robisz za każdym razem, by otrzymać punkty za zakupy.
  2. Poinformuj kasjera, że będziesz płacił przy pomocy Żappka Pay.
  3. Na ekranie telefonu pojawi się informacja o transakcji. Zatwierdź ją podając kod PIN lub biometrycznie. Nie zamykaj aplikacji, póki nie pojawi się komunikat o zakończeniu płatności.

Pamiętaj, do płatności przy pomocy Żappka Pay twój telefon musi mieć połącznie z internetem.

Żappka Pay vs. LidlPay – parę słów o bezpieczeństwie

Różnicę między systemami płatności widać już na etapie dodawania karty do portfela. W Żappka Pay trzeba podać dane karty tj. numer, datę ważność, CVV/CVC; następnie przychodzi pora na weryfikację 3-D Secure, dzięki której dodanie karty bez wiedzy jej posiadacza jest praktycznie niemożliwe. W aplikacji Żappka trzeba wpisać kod wysłany z banku, lub zatwierdzić dodanie karty w bankowej aplikacji. W przypadku dodawania karty do portfela Lidl Pay wystarczy podać dane karty, a weryfikacji 3-D Secure brak. Oznacza to, że do portfela łatwo dodać kartę bez wiedzy jej posiadacza – nie czarujmy się, zdobycie danych cudzej karty płatniczej jest dość proste.

Druga różnica to podejście w sposobie autoryzacji transakcji. W przypadku Żappka Pay kod karty lojalnościowej można wyświetlić bez potrzeby podawania kodu PIN czy weryfikacji biometrycznej. Weryfikacja potrzebna jest dopiero w momencie zatwierdzania transakcji. W przypadku Lidl Pay, kod PIN trzeba podać by wyświetlić kartę lojalnościową, natomiast nie trzeba potwierdzać transakcji. I jest to kolosalna różnica. W przypadku Żappka Pay chroniona jest płatność, w przypadku Lidl Pay jedynie dostęp do karty lojalnościowej. Zdecydowanie bardziej preferuję rozwiązanie wprowadzone przez Żabkę, które daje kontrolę nad płatnością. Na ekranie telefonu wyświetla się ostateczna kwota do zapłaty i do samego końca to użytkownik decyduje czy zatwierdzi płatność. W przypadku Lidl Pay po zeskanowaniu karty lojalnościowej klient traci kontrolę nad procesem płatności, bo o wszystkim decyduje kasjer. Nie trzeba mieć dużej wyobraźni, by wymyśleć kilka scenariuszy na fraud z użyciem Lidl Pay. W trosce o bezpieczeństwo nie będę tu podawał gotowych rozwiązań, jednak zapłacenie Lidl Pay w ciężar cudzego rachunku jest dziecinnie proste, zwłaszcza w przypadku ludzi łatwowiernych i łasych na promocje.

Jak płacić Zappka Pay przy użyciu iPhone’a

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *