Home Artykuły Jak naprawić w Parallels 16 na Big Sur problem Inicjowanie sieci nie powiodło się – Rozwiązanie

Jak naprawić w Parallels 16 na Big Sur problem Inicjowanie sieci nie powiodło się – Rozwiązanie

Jak naprawić w Parallels 16 na Big Sur problem Inicjowanie sieci nie powiodło się – Rozwiązanie
0

Zmiana komputera wymusiła na mnie konieczność instalacji macOS Catalina, a w konsekwencji najnowszej aktualizacji. Oczywiście, jak można było się spodziewać, nowy system, to nowe problemy i niekompatybilności z oprogramowaniem firm trzecich. Tym razem padło na Parallels 16, który po zaktualizowaniu macOS do wersji Big Sur podczas uruchamiania Windows wyświetla błąd Inicjowanie sieci nie powiodło się, co też przekłada się na całkowity brak dostępu do sieci z poziomu zwirtualizowanego Windowsa. Jak rozwiązać błąd Inicjowanie sieci nie powiodło się w Parallels 16 na Big Sur przeczytacie w tym poradniku na APPLEMOBILE.PL

Najważniejsze, to mieć najnowszą wersję Parallels zainstalowaną na swoim komputerze. W trakcie pisania tego poradnika aktualna wersja Parallels 16 to 16.1.2. Jeżeli mimo aktualizacja sieć internetowa nie chce działać w Twojej wirtualnej maszynie na Parallels 16, możesz bardzo łatwo naprawić ten błąd.

Jak naprawić problem z siecią na Big Sur w Parallels 16?

W pierwszej kolejności musimy zamknąć uruchomione i wstrzymane maszyny wirtualne. Jeżeli mamy jakiegoś Windowsa uruchomionego i wstrzymanego, należy go uruchomić i zamknąć. Następnie, gdy maszyny są zamknięte, wyłączamy Paralles oraz zamykamy aplikację całkowicie poprzez kliknięcie na nią wskaźnikiem myszy i wybranie opcji Zakończ.

Następnie skrótem command + spacja lub z programów wybieramy i uruchamiamy aplikację Terminal.

Uruchomi się okienko Terminala. Wklejamy w niego poniższą komendę i wciskamy Enter:

sudo nano /Library/Preferences/Parallels/network.desktop.xml

Zostaniemy poproszeni o podanie hasła administratora konta. Wpisujemy nasze hasło (te samo, które używamy do logowania się na komputerze) i wciskamy Enter. Uwaga. Podczas wpisywania hasła w okienku nic nie będzie się wyświetlać.

Naszym oczom ukaże się bardzo prymitywny, acz funkcjonalny edytor tekstowy z uruchomionym plikiem konfiguracyjnym network.desktop.xml

Za pomocą strzałek na klawiaturze odszukujemy linii <UseKextless>1</UseKextless>. Powinna się ona znaleźć tuż pod sekcją PalallelsNetworkConfig. Zamiast 1 może się tam znajdować inna wartość. Następnie zmieniamy lub inną znajdująca się tu wartość na 0. 

Uwaga!  W niektórych wypadkach, na przykład w moim, wartości <UseKextless>1</UseKextless> w ogóle nie będzie w pliku. Wtedy należy ją dodać ręcznie. W takim wypadku za pomocą klawiszy ze strzałkami na klawiaturze przesuwamy kursor za </IPv6Enabled> i wciskamy Enter. Stworozna zostanie dodatkowa linia do wpisania tekstu. Schodzimy na nią klawiszami strzałek i z palca wpisujemy:

<UseKextless>1</UseKextless>

Pozostaje nam już tylko zapisać plik. W tym celu najprościej skorzystać ze skrótu klawiszowego Control + O, wcisnąć Enter aby zapisać, a następnie Control + X, aby zamknąć edytor. To wszystko. Uruchamiamy teraz Parallels 16 na Big Sur i nasza sieć i dostępu do Internetu z poziomu zwirtualizowanego Windows powinna działać prawidłowo.

Jak naprawić w Parallels 16 na Big Sur problem Inicjowanie sieci nie powiodło się – Rozwiązanie

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.