Jak automatycznie uruchamiać aplikacje przy starcie systemu na Mac’u?
Za każdym razem, gdy włączasz swojego Maca, różne usługi i aplikacje uruchamiają się w tle. Automatyczne uruchamianie aplikacji może bardzo ułatwić życie. Może też bardzo spowolnić start systemu oraz obniżyć wydajność komputera. Z poniższego tekstu dowiesz się jak dodawać i usuwać aplikacje startowe oraz opóźniać ich uruchamianie.
Jak dodać aplikację startową w macOS
Jeśli twoja codzienna praca na komputerze wiąże się z uruchamianiem tych samych programów, możesz zaoszczędzić trochę czasu dodając je do aplikacji startowych. Dzięki temu uruchomią się same przy każdym logowaniu.
Aby dodać program do aplikacji startowych:
Metoda 1
Uruchom aplikację Preferencje systemowe, a następnie kliknij w Użytkownicy i grupy. Wybierz swoje konto użytkownika z listy widocznej z lewej strony, następnie kliknij w Logowanie. Kliknij w przycisk [+] i w oknie dialogowym Findera wybierz aplikację, którą chcesz uruchamiać automatycznie, następnie kliknij przycisk Dodaj. Powtórz powyższe kroki, aby dodać kolejne aplikacje.
Porada: jeśli chcesz, aby okno aplikacji było ukryte po uruchomieniu, zaznacz pole wyboru Ukryj, które znajduje się na przy nazwie aplikacji
Pamiętaj: jeśli masz uprawnia administratora, możesz dodawać i usuwać aplikacje startowe także na kontach innych użytkowników
Metoda 2
Upewnij się, że ikona programu, który chcesz dodać do aplikacji startowych widoczna jest w Docku. Wciśnij i przytrzymaj klawisz ctrl, a następnie kliknij na ikonie. Z menu kontekstowego wybierz Opcje, następnie Otwórz podczas logowania.
Jak usunąć aplikację startową w macOS
Jeśli twój Mac uruchamia się powoli, możesz usunąć niektóre aplikacje startowe i potem uruchamiać je ręcznie w zależności od potrzeb.
Aby usunąć program z aplikacji startowych
Metoda 1
Uruchom aplikację Preferencje systemowe, a następnie kliknij w Użytkownicy i grupy. Wybierz swoje konto użytkownika z listy widocznej z lewej strony, następnie kliknij w Logowanie. Przejrzyj listę aplikacji startowych, wybierz tą, którą chcesz usunąć i kliknij przycisk [-]. Powtórz powyższe kroki, aby usunąć kolejne aplikacje.
Metoda 2
Upewnij się, że ikona programu, który chcesz usunąć z aplikacji startowych widoczna jest w Docku. Wciśnij i przytrzymaj klawisz ctrl, a następnie kliknij na ikonie. Z menu kontekstowego wybierz Opcje, następnie zaznaczoną ptaszkiem Otwórz podczas logowania.
Jak tymczasowo wyłączyć aplikacje startowe podczas logowania
System macOS daje możliwość tymczasowego wyłączenia aplikacji startowych podczas logowania. Jest to przydatne jeśli zależy ci na szybkim uruchomieniu komputera, lub jedna z aplikacji startowych powoduje problemy.
Aby tymczasowo wyłączyć aplikacje startowe:
Wpisz login i hasło, jak to zazwyczaj robisz podczas logowania się do systemu. Następnie wciśnij i trzymaj klawisz Shift, póki na ekranie nie pojawi się Dock.
Wskazówka: jeśli logujesz się do systemu bez podawania hasła, wciśnij i przytrzymaj klawisz Shift, gdy na ekranie pojawi się pasek postępu. Klawisz Shift zwolnij, gdy na ekranie zobaczysz Dock.
Gdzie szukać złośliwych aplikacji startowych na macOS
Niestety niektóry developerzy nie postępują fair wobec użytkowników i czasami ustawiają swoje aplikacje tak, by uruchamiały się przy starcie systemu bez wcześniejszej zgody użytkownika. Zazwyczaj takich programów nie widać w Preferencjach systemowych. Tego typu praktyki bardzo często stosują twórcy różnych dodatków do przeglądarek, czy niewielkich programów narzędziowych, których oficjalną rolą jest usprawnienie działania systemu, a w rzeczywistości służą jedynie szpiegowaniu i wykradaniu danych.
Takie złośliwe aplikacje uruchamiane są przy każdym starcie systemu. A ponieważ działają w tle, większość użytkowników nie ma pojęcia o ich istnieniu. Jeśli podejrzewasz, że w Twoim systemie jest takie złośliwe oprogramowanie, możesz to sprawdzić w katalogach /LaunchAgents i /LaunchDaemons
Na każdym Macu są trzy katalogi /LaunchAgents:
/Biblioteki/LaunchAgents – dla wszystkich użytkowników
~/Biblioteki/LaunchAgents – dla określonego konta użytkownika
/System/Biblioteki/LaunchAgents – dla systemu macOS
oraz dwa foldery /LaunchDaemons:
/System/Biblioteki/LaunchDaemons – dla procesów systemu macOS
/Biblioteki/LaunchDaemons – dla aplikacji firm trzecich
Aby sprawdzić zawartość katalogu /Biblioteki/LaunchAgents
Z menu Finder wybierz Idź, a następnie Komputer lub wciśnij klawisze shift + command + C. Następnie w oknie Findera wybierz kolejno Mac OS > Biblioteki > LaunchAgents
Wskazówka: w analogiczny sposób możesz sprawdzić zawartość katalogu /LaunchDaemons
Jak opóźnić uruchamianie aplikacji startowych na macOS
Sam system macOS nie pozwala na uruchamianie aplikacji startowych w innym czasie niż start systemu. Jednak możesz posłużyć się darmowym programem Delay Start, dostępnym w App Store.
Zamiast dodawać poszczególne programy do listy aplikacji startowych, dodaj tam program Delay Start. Następnie uruchom Delay Start i dodaj do niego programy, które chcesz uruchamiać. Przy każdym z nich podaj czas w sekundach. Delay Start uruchomi program wkrótce po starcie systemu z opóźnieniem, które wybrałeś.
Przykład: Jako pierwszy możesz uruchomić Kalendarz, po 60 sekundach Pocztę, po kolejnych 120 sekundach Safari. Dzięki temu w czasie, gdy będziesz przeglądać wydarzenia na bieżący dzień, uruchomi się poczta. A gdy będziesz przeglądać maile, wystartuje Safari. Przez cały ten czas komputer będzie działał płynniej, bo aplikacje uruchomią się kolejno, a nie wszystkie na raz, mocno obciążając procesor.