Home Newsy iPhone z najlepszym aparatem – ranking aktualnie dostępnych modeli
0

iPhone z najlepszym aparatem – ranking aktualnie dostępnych modeli

iPhone z najlepszym aparatem – ranking aktualnie dostępnych modeli
0

Wiele osób przed zakupem nowego iPhone’a zastanawia się, który z dostępnych w sprzedaży modeli ma najlepszy aparat. Odpowiedź jest prosta – iPhone z najlepszym aparatem to zawsze ten najnowszy i najdroższy model. Czy warto sięgać aż tak głęboko do kieszeni? Choć prawdą jest, że najdroższe iPhone’y z serii PRO to te z najlepszymi aparatami, to wszystkie iPhone’y z ostatnich kilku lat mają nieco podobne aparaty. Jakiego iPhone’a tak naprawdę potrzebujesz? Sprawdź!

Choć Apple co roku dodaje nowe funkcje do aparatów to wielkość matrycy nie zmieniła się od kilku lat. Zamiast ścigać się z konkurencją na megapiksele, gigant z Cupertino woli inwestować w technologie, które realnie pozwalają robić lepsze zdjęcia czy filmy. Czytając specyfikacje techniczne iPhone’ów można natknąć się na pojęcia takie jak Deep Fusion, stabilizacja Cinematic czy Dolby Vision. To nie są tylko puste słowa. Za każdą z tych nazw stoi wyrafinowana technologia, która z każdego amatora może zrobić profesjonalnego fotografa.

Szukając iPhone z najlepszym aparatem, warto zastanowić się chwilę na własnymi potrzebami. Obecnie w oficjalnych kanałach sprzedaży dostępne są cztery generacje iPhone’ów, a ich aparaty mają dość podobne możliwości. Być może nie warto płacić, za najnowszy model, bo ten z przed roku czy dwóch będzie wystarczający. Przyjrzyjmy się dokładniej iPhone’om znajdującym się obecnie w sprzedaży i wybierzmy telefon z najlepszym aparatem.

iPhone 13 i iPhone 13 mini

Niecierpliwie oczekiwana przez konsumentów seria iPhone 13 to cztery nowe telefony, z których każdy może pochwalić się wiodącym na rynku systemem kamer, wieloma obiektywami i nowym oprogramowaniem wykorzystującym pełnię możliwości tego sprzętu. iPhone 13 i iPhone 13 Mini są wyposażone w tylny aparat z dwoma obiektywami, składający się z jednego szerokokątnego obiektywu 12 MP i drugiego ultraszerokokątnego obiektywu 12 MP, które są idealne, by uchwycić wspaniałe ujęcia, od krajobrazów przez portrety, po panoramiczne zdjęcia grupowe.

Obiekty wspiera aplikacja Aparat dla iOS, która oferuje wszystkie ustawienia fotograficzne, jakich można oczekiwać od smartfona klasy premium, takie jak tryb nocny, tryb poklatkowy, tryb portretowy i oświetlenie portretowe z sześcioma różnymi efektami.

iPhone 13

Dzięki 2-krotnemu zoomowi optycznemu jakim dysponuje aparat w iPhone 13 można eksperymentować z fotografią makro, utrwalając każdy szczegół z doskonałą wyrazistością. Dodatkowo, podczas filmowania w rozdzielczości 4K, dostępny jest Audio Zoom – funkcja, która rejestruje dźwięki mające największe znaczenie dla nagrywanego materiału, pomijając wszelkie uciążliwe szumy tła.

Jednym z niezwykle ekscytujących ustawień wideo, które Apple wprowadziło w serii iPhone 13, jest tryb kinowy Cinematic. Podobnie jak standardowy tryb nagrywania wideo, ta funkcja ma domyślnie współczynnik proporcji 16: 9, ale zapewnia możliwość ręcznej zmiany głębi ostrości. To ustawienie może również automatycznie zidentyfikować najważniejszy obiekt na zdjęciu i odpowiednio zmienić ostrość. Tak więc, jeśli ktoś inny zacznie mówić lub nowa osoba wejdzie w kadr, tryb kinowy wykryje to i dokona niezbędnej zmiany w głębi ostrości.

iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max

Dwa flagowe modele z serii iPhone 13 mają jeszcze więcej do zaoferowania, jeśli chodzi o technologię zastosowanych kamer. Zarówno iPhone 13 Pro, jak i iPhone 13 Pro Max są wyposażone w trzy obiektywy 12 MP – jeden teleobiektyw, jeden szerokokątny i jeden ultraszerokokątny. Oprócz dodatkowego obiektywu na pokładzie znajduje się również skaner LiDAR, który wspomaga robienie nocnych portretów i szybszy autofokus po zmroku, dzięki czemu można robić piękne zdjęcia twarzy nawet w słabym świetle.

Taka konfiguracja sprzętowa pozwala również na nagrywanie wideo w trybie makro. Dzięki ultraszerokokątnemu obiektywowi, można ustawiać ostrość z odległości zaledwie 2 mm, zapewniając zupełnie nowe spojrzenie na małe przedmioty czy owady. Do nagrywania większych przedmiotów można użyć zoomu optycznego 6x, co pozwoli uchwyć wszystko, co słabo widoczne, od zmarszczek na twarzy babci po strukturę liścia na drzewie.

Podobnie jak iPhone 13 mini i iPhone 13, Pro i Pro Max wspierają nowy tryb kinowy Cinematic i nagrywanie wideo HDR z Dolby Vision. Ta ostatnia funkcja pozwala zarejestrować więcej szczegółów dotyczących konkretnej sceny, aby zapewnić większą autonomię podczas procesu edycji – dzięki Dolby Vision można edytować materiał na poziomie szczegółowym, klatka po klatce. Oba flagowce od Apple mają klasę odporności na wodę i kurz IP68, więc można filmować także w czasie deszczu, a stabilizacja obrazu Cinematic zapewnia płynność wideo, nawet gdy iPhone jest w ruchu.

Warto zauważyć, że we wszystkich modelach iPhone z serii 13 tryb nocny dostępny jest także dla przedniego aparatu. Kamera TrueDepth 12 MP, które emituje podczerwień, aby dokładnie odwzorować dane twarzy. To pozwala nie tylko zrobić perfekcyjne selfie, ale także bezproblemowo odblokować telefon za pomocą Face ID.

iPhone 12 i iPhone 12 Mini

Dzięki zaawansowanym aparatom z dwoma obiektywami z tyłu i wspaniałemu aparatowi 12 MP True Depth z przodu, nawet początkujący fotografowie nie będą zawiedzeni przez możliwości fotograficzne iPhone’a 12 i iPhone’a 12 Mini. Co ważne, oba modele mają identyczną specyfikację w zakresie zastosowanych aparatów i ich możliwości. ​Oznacza to, że ​fani mniejszych smartfonów nie będą musieli się zastanawiać, który iPhone ma najlepszy aparat i wybierać między kompaktowym rozmiarem a bardziej zaawansowanym sprzętem.

Z tyłu każdego z tych modeli znajduje się aparat z dwoma obiektywami: szerokokątnym obiektywem 12MP i ultraszerokokątnym obiektywem 12MP. Ulepszony w stosunku do poprzednich modeli iPhone’a, główny obiektyw szerokokątny wykorzystuje teraz przysłonę f/1,6, dzięki czemu na matrycę pada o 27% więcej światła. W połączeniu z trybem nocnym w obu obiektywach i nową technologią Apple Deep Fusion robienie zdjęć w warunkach słabego oświetlenia jest dziecinnie łatwe i daje świetne efekty.

Aparat w iPhone 12 i iPhone 12 Mini oferuje optyczną stabilizację obrazu, 2-krotny zoom optyczny i 5-krotny zoom cyfrowy oraz własny tryb portretowy i kontrolę głębi ostrości. Miłośnicy mobilnej fotografii mogą powiększać fotografowane obiekty bez utraty jakości zdjęć, eksperymentować z nowymi stylami i efektem rozmytego tła. Technologia Smart HDR 3 wspiera fotografującego automatycznie dostosowując ustawienia aparatu, ustalając balans bieli oraz poprawiając szczegóły i kolory, aby uzyskać jak najlepsze efekty, bez względu na rodzaj fotografowanego obiektu i warunki oświetleniowe.

Każdy iPhone z serii 12 oferuje nagrywanie w trybie 4K Dolby Vision HDR do 30 kl./s Ten profesjonalny, 10-bitowy format wideo HDR, będący nowością w smartfonach, pozwala na kręcenie filmów o kinowej jakości.

iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max

Jeśli ktoś szuka bardziej zaawansowanego aparatu, z pewnością doceni iPhone’a 12 Pro i iPhone’a 12 Pro Max. Oba, wyposażone są w aparat z trzema obiektywami, którym można fotografować jak prawdziwy profesjonalista.

iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max są wyposażone w najlepsze komponenty fotograficzne w tej serii iPhone’ów. Dostępny jest szerokokątny obiektyw 12 MP, ultraszerokokątny obiektyw 12 MP i ostatni teleobiektyw 12 MP, przy czym wszystkie trzy wyposażone są w tryb nocny, zapewniający piękne i niezwykle realistyczne rezultaty. Jednak warto zauważyć, że iPhone 12 Pro Max ma jednak większy czujnik na szerokim obiektywie, co daje ogromną 87% poprawę podczas fotografowania w ciemniejszym otoczeniu. Pro Max daje naprawdę imponujące możliwości powiększania: 5-krotnego zoom optyczny, 12-krotnego zoom cyfrowy, 2,5-krotnego powiększenie i 2x pomniejszenie. Pozwala to na wykonywanie bardzo szczegółowych ujęć nawet ze znacznej odległości.

iPhone 12 Pro, choć nieco uboższy względem Pro Max także ma wiele do zaoferowania. Dysponuje 4-krotnym zoomem optycznym, 10-krotnym zoomem cyfrowym oraz 2-krotnym powiększaniem i pomniejszaniem. Jednym słowem ma wszystko, czego potrzeba do robienia zdjęć makro z bliska lub zdjęć z daleka, a wyjątkowe autorskie technologie Apple, takie jak Deep Fusion, Smart HDR 3 i Apple ProRAW, pomagają nie tylko robić perfekcyjne zdjęcia, ale także je edytować wprost na iPhonie, przy pomocy aplikacji Zdjęcia dla iOS.

Podobnie jak iPhone 12 i iPhone 12 Mini, modele z linii Pro pozwalają nagrywać filmy jakością 4K Dolby Vision. Z tą różnicą, że w przypadku modeli Pro istnieje wybór między trybem 30 fps lub 60 fps. Ale to jeszcze nie wszystko. Oprócz nagrywania w czasie rzeczywistym w 10-bitowej jakości HDR, nagrane materiały Dolby Vision można obrabiać bezpośrednio na iPhone’ach.

iPhone SE (drugiej generacji)

Apple nazwał iPhone SE drugiej generacji najlepszym smartfonem z jednym obiektywem. Nie da się ukryć, że iPhone SE drugiej generacji jest świetnym wyborem, dla osób posiadających bardziej ograniczony budżet ale potrzebują telefonu z dobrym aparatem. iPhone SE został wyposażony w tylny aparat 12 MP i przedni aparat 7 MP – to wystarczająco megapikseli, aby robić doskonale wyglądające zdjęcia zarówno w jasnym, jak i przy słabym oświetleniu.

iPhone SE udostępnia wiele funkcji fotograficznych znanych tylko z telefonów premium, na przykład tryb portretowy ze sześcioma efektami oświetlenia. Daje to możliwość wykonania niezwykle kreatywnych ująć. Zarówno aparat przedni, jak i tylny daje dostęp do kontroli głębi, która wykorzystuje uczenie maszynowe i szacowanie głębi monokularu, aby umożliwić dostosowanie stopnia rozmycia tła. Wystarczy użyć przełącznika, aby dodać więcej lub mniej rozmycia do zdjęcia — co istotne, można to zrobić nawet po zrobieniu zdjęcia. Funkcja Smart HDR nowej generacji pomaga ulepszyć każde wykonane zdjęcie, inteligentnie dostosowując światła i cienie, aby zapewnić najlepsze oświetlenie obrazu. Smart HDR usuwa także wszelkie prześwietlone lub nienaturalnie ciemne obszary.

Za pomocą tylnego aparatu iPhone’m SE drugiej generacji można nagrywać filmy w rozdzielczości 4K do 60 klatek na sekundę, a dzięki nagrywaniu dźwięku stereo dźwięk będzie wyraźny i krystalicznie czysty. Dodatkowo funkcja QuickTake, pozwala zrobić zdjęcie podczas filmowania. Jest to idealne rozwiązanie do uchwycenia niezapomnianych chwil i udostępnienia ich w mediach społecznościowych.

iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max

Rodzina iPhone’ów serii 11 została zaprezentowana we wrześniu 2019, i do dziś jest w oficjalnych kanałach sprzedaży. iPhone 11 Pro, jak i iPhone 11 Pro Max były pierwszymi iPhonami z wyposażonym w aparat z trzema obiektywami. Dzięki dodatkowym obiektywom Apple podniosło fotografowanie smartfonem na poziom profesjonalny.

Wszystkie trzy obiektywy mają 12 MP. Obiektyw ultraszerokokątny robi zdjęcia z polem widzenia 120 stopni. Oznacza to, że jest idealny do uchwycenia zapierających dech w piersiach krajobrazów. Obiektyw szerokokątny pozwala na błyskawiczną pracę autofokusa nawet przy słabym oświetleniu. Teleobiektyw wykorzystuje 2-krotny zoom optyczny, aby zapewnić większą kontrolę nad głębią zdjęć. Można szybko i łatwo ręcznie przełączać się między wszystkimi trzema obiektywami, dzięki czemu łatwo zachować ważne momenty.

Zarówno iPhone 11 Pro, jak i 11 Pro Max zostały wyposażone w nową funkcję o nazwie Tryb nocny, która zapewnia wyrafinowane, dobrze oświetlone zdjęcia przy słabym oświetleniu i pięknie eksponuje kolory. Ulepszono również tryb portretowy dodając nowe efekty, aby uzyskać bardziej profesjonalne zdjęcia.

Prócz tego wszystkie iPhone’y serii 11 pozwalają na nagrywanie wideo jakości 4K, oraz robienie selfie w zwolnionym tempie (inaczej Slofies). Przednie aparaty mają 12 MP i wyposażone są w True Depth.

Dalej nie wiesz, którego iPhone’a wybrać ? Zdaj się na Magazyn Ceneo

Dalej nie jesteś pewny, który iPhone ma najlepszy aparat? Odwiedź magazyn.ceneo.pl
, flagowy serwis tematyczny grupy Ceneo.pl, który informuje, inspiruje i podpowiada, jak kupować mądrze i tanio. Znajdziesz tam rankingi smartfonów, przygotowane przez ekspertów, testy najnowszych produktów nie tylko firmy Apple i rzetelne obiektywne recenzje.

Jeśli zdecydowałeś się odłożyć na jakiś czas kupno nowego iPhone’a, z Magazynem Ceneo nie przegapisz premiery kolejnych telefonów z logo Apple, a także błyskawicznie dowiesz się o wszystkich promocjach, które pomogą ci kupić twój wymarzony telefon w okazyjnej cenie.

Artykuł powstał przy współpracy z CENEO.PL

5/5 - (1 vote)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *