iOS 14: nowości w aplikacji Safari, które uprzyjemnią surfowanie po sieci

iOS 14: nowości w aplikacji Safari, które uprzyjemnią surfowanie po sieci

0

Prawie każda natywna aplikacja iOS 14 otrzymała aktualizację lub nowe funkcje. Nie inaczej jest z Safari. Preinstalowana przeglądarka internetowa Apple jest teraz szybsza, jeszcze lepiej chroni prywatność i ma świetnie działającego tłumacza.

Prawdopodobnie słyszałeś już o funkcji obraz w obrazie i wycinkach aplikacji. Jednak wiele ciekawych i pożytecznych funkcji Safari zostało głębiej zaszyte w systemie. Poniżej znajdziesz listę najciekawszych funkcjonalności.

Wbudowany tłumacz stron internetowych

W poprzednich wersjach systemu iOS do tłumaczenia stron internetowych trzeba było używać wtyczek przygotowanych przez firmy trzecie. Teraz zakresie ograniczonym do kilku języków można skorzystać z natywnego rozwiązanie Apple. Polscy użytkownicy iUrządzeń niestety muszą pogodzić się z tym, że tłumacz nie obsługuje języka polskiego. Jednak w dalszym ciągu jest przydatny to tłumaczenia stron z nieco mniej popularnych i znanych w Polsce języków na angielski. Trzeba przyznać, że działanie tłumacza jest bliskie ideału i jeśli tylko Apple będzie rozwijało projekt to bariery językowe przestaną być przeszkodą.

Z bliżej niewiadomych przyczyn tłumaczenie stron jest dostępne tylko dla niektórych regionów. Dla Polski funkcja tłumacza nie pojawia się w przeglądarce. Aby z niej skorzystać trzeba najpierw przełączyć region np. na Stany Zjednoczone. By to zrobić uruchom aplikację Ustawienia, a następnie wybierz Ogólne > Język i region > Region > Stany Zjednoczone.

iOS 14: nowości w aplikacji Safari, które uprzyjemnią surfowanie po sieci

Aby przetłumaczyć stronę www wyświetl ją w Safari, a następnie kliknij przycisk AA widoczny z lewej strony paska inteligentnego wyszukiwania. Następnie kliknij opcję Przetłumacz na angielski (lub innych wybrany przez ciebie język). Strona zostanie przetłumaczona i wyświetli się w miejsce oryginalnej. Aby powrócić do oryginalnej strony kliknij przycisk AA widoczny z lewej strony paska inteligentnego wyszukiwania. Następnie kliknij opcję wyświetl oryginał.

Oglądanie filmów podczas przeglądania internetu

Obraz z obrazie to jedna z najbardziej widocznych, i to dosłownie, funkcji systemu iOS 14. Pozwala oglądać wideo w pływającym oknie podczas pracy w innej aplikacji. Także w przeglądarce Safari. Dzięki funkcji obraz w obrazie można jednocześnie oglądać wideo np. wiadomości itp., nie przerywając surfowania po internecie. Podobnie jak w przypadku innych aplikacji obsługujących obraz w obrazie, także w Safari można przesuwać okienko z filmem po ekranie, a także wstrzymywać oraz i przewijać film. Musisz jednak pamiętać o tym, że niektóre strony blokują tę funkcję lub udostępniają ją tylko użytkownikom premium (np. YouTube).

Oglądanie filmów podczas przeglądania internetu

Raporty prywatności

W kolejnych wersjach systemu iOS Apple sukcesywnie wprowadza nowe funkcje zwiększające prywatność użytkowników i Urządzeń. W Safari dl iOS 14 dodano funkcję Raporty prywatności, która pokazuje informacje na temat modułów śledzących znajdujących się odwiedzanych stronach internetowych.

Raporty prywatności

Aby wyświetlić te informacje, wciśnij przycisk z symbolem AA widoczny z lewej strony paska wyszukiwania, a następnie wybierz „Raport prywatności”. Raport prywatności podzielony jest na strony internetowe. Po kliknięciu w konkretną stronę można zobaczyć szczegółowe informacje dotyczące modułów śledzących oraz działań przez nie podejmowanych.

Logowanie do stron internetowych przy pomocy Touch ID i Face ID

Z opcji logowania hasłem przechowywanym w pęku kluczy użytkownicy iUrządzeń korzystają już od kilku wersji systemu iOS wstecz. Tym razem Apple zaoferowało coś nowego – logowanie do witryn internetowych za pomocą Touch ID lub Face ID. Nowa funkcja Safari oparta jest na interfejsie API WebAuthn i wykorzystuje do weryfikacji tożsamości kombinację kryptograficznego klucza publicznego oraz danych biometrycznych. Niestety ten sposób logowania wymaga implementacji usługi WebAuthn po stronie serwisu internetowego, więc trudno powiedzieć jak szybko i na jaką skalę zostanie wprowadzone przez administratorów serwisów. Wymaga też działań ze strony użytkownika – aby korzystać z logowania  Touch ID i Face ID należy zalogować się do witryny w dotychczasowy sposób, a następnie zapisać poświadczenia w pęku kluczy iCloud. Przy kolejnym logowaniu opcja logowania biometrycznego pojawi się automatycznie i pozwoli na zalogowanie odciskiem palca lub skanem twarzy.

Ostrzeżenie o wycieku danych

W iOS 14 pęk kluczy iCloud służy nie tylko do przechowywania loginów i haseł. Od teraz informuje także, gdy hasła mogły wyciec w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych. Podczas logowania do witryny internetowej przy użyciu automatycznego wypełniania z pęku kluczy iCloud, użytkownik otrzyma powiadomienie, jeśli system wykryje, że mogło dojść do wycieku hasła. Aby zmienić hasło wystarczy kliknąć w przycisk „ Zmień hasło w witrynie internetowej”. Pęk kluczy zasugeruje wtedy nowe silne hasło, którym będzie można zastąpić stare. Ponadto w Ustawieniach będą widoczne alerty przy wszystkich hasłach, w stosunku których mogło dość do wycieku w przeszłości.

Obsługa grafik w formacie WebP firmy Google

WebP to nowy format graficzny stworzony przez Google. Zapewnia zarówno kompresję stratną jak i bezstratną przy mniejszej wadze plików. Pliki WebP mogą być mniejsze o 35% od JPEG i PNG przy zachowaniu tej samej jakości. Niestety do tej pory Safari nie obsługiwało grafik w formacie WebP. W systemie iOS 14 obrazy w tym formacie są poprawnie wyświetlane, mona je zachować w galerii lub skopiować do schowka.

Przybliżona lokalizacja także dla aplikacji web

W iOS 14 dodano funkcję przybliżonej lokalizacji – użytkownik może zadecydować, czy aplikacja ma uzyskać dokładne położenie telefonu, czy tylko przybliżone. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo. Jednak nie dotyczy to wyłącznie aplikacji instalowanych na telefonie. Przybliżoną lokalizację zamiast dokładnej mogą także otrzymywać aplikacje web i portale internetowe. Przybliżona lokalizacja wystarczy, aby witryna otrzymała dane dotyczące miasta w którym się znajdujesz, jednak nie otrzyma informacji na temat ulicy. Wszystko to ma na celu ochronę użytkownika przed śledzeniem. Witryny z prognozą pogody, czy systemy rezerwacji biletów mogą bez problemu obejść się bez dokładnej lokalizacji. Nieco inaczej będzie w przypadku witryn obsługujących dostawę jedzenia. Jednak Safari można skonfigurować tak, by przeglądarka przed każdym udostępnieniem lokalizacji pytała czy udostępnić lokalizację dokładną czy przybliżoną.

Aby ustawić rodzaj lokalizacji:

Uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Prywatność > Usługi lokalizacyjne > Witryny Safari i włącz opcję Zapytaj następnym razem. Następnie suwakiem przy opcji Dokładne położenie, włącz lub wyłącz przybliżoną lokalizację.

Przybliżona lokalizacja także dla aplikacji web

Oceń post
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *