iOS 13: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część II
0

iOS 13: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część II

0

Każda kolejna wersja systemu iOS, przynosi sporo nowości. Nie inaczej jest tym razem. System iOS 13 przeszedł wiele zmian. Niektóre były wyczekiwane od dawna. Inne są na pierwszy rzut oka nie zauważalne, ale usprawnią pracę. Nie jesteś pewien, czy warto instalować nowy system? Poniżej znajdziesz drugą część przewodnika po nowych funkcjach iOS 13.

Zaloguj się z Apple (Sing in wyth Apple)

Jedna z najciekawszych funkcji nowego iOS. Zaloguj się z Apple jest odpowiednikiem usługi Zaloguj się z Facebook. Dzięki niej użytkownicy będą mogli automatycznie logować się do usług internetowych firm trzecich przy pomocy swojego identyfikatora Apple ID. W przeciwieństwie do Zaloguj się z Facebook, Zaloguj się z Apple będzie dbało o prywatność użytkownika. Apple nie będzie przekazywało deweloperom nawet prawdziwego adresu e-mail użytkownika. Logowanie do serwisów obsługujących Zaloguj się z Apple będzie bardzo proste, ponieważ wspiera TouchID i FaceID.

Mail

Aplikacja została przeprojektowana i zyskała wiele nowych, ułatwiających pracę funkcji. Najbardziej widoczną na pierwszy rzut oka zmianą jest nowy pasek narzędzi i formatowania, wyświetlany nad klawiaturą. Od teraz można nie tylko formatować tekst w zaawansowany sposób (zmiana stylu, rozmiaru, koloru czcionek; formatowanie akapitów), ale także w prosty i wygodny sposób dołączać pliki, robić zdjęcia i skany dokumentów, a nawet dodawać do listy odręczne rysunki. Nowy Mail pozwala zachowywać załączniki w aplikacji Pliki. Obsługę poczty wzbogacono o różnokolorowe flagi, wyciszanie wątków oraz rozbudowaną funkcję blokowania nadawców.

Zdjęcia

Aplikacja zyskała między innymi przebudowaną zakładkę zdjęcia, która pozwala na sortowanie zdjęć według lat, miesięcy czy dni. Dzięki uczeniu maszynowemu aplikacja będzie ukrywała nieudane zdjęcia, duplikaty, skany dokumentów i zrzuty ekranu. W widoku Miesiąc, zdjęcia uporządkowane są według wydarzeń.
Jednak znacznie większe zmiany kryją się we wnętrzu aplikacji, w module do edycji zdjęć. Filtry i narzędzia pozwalające na edycję  parametrów jasności, ekspozycji itp. działają w zupełnie nowy sposób. Po zastosowaniu efektu, wokół narzędzia pojawi się półkole, dzięki czemu użytkownik natychmiast będzie wiedział, których efektów użył. Zmiany przed i po edycji można w dowolnym momencie podejrzeć dotykając przełącznika efektu. Użytkownik ma większą kontrolę na funkcją autokorekty, poprzez podgląd zmian w rozbiciu na poszczególne efekty. Ulepszono narzędzia pozwalające m.in. na redukcję szumów, wyostrzenie, korektę balansu bieli itp.. Dodano możliwość edycji plików wideo, przy użyciu tych samych narzędzi i efektów, które dostępne są podczas edycji zdjęć.

Nowy panel udostępniania

Tradycyjne ikony udostępniania zamieniono na listę. Panel udostępniania składa się teraz z pięciu sekcji: panel szybkiego udostępniania (AirDrop, ostatnie kontakty), wyślij do aplikacji, działania w bieżącej aplikacji, ulubione, skróty. Pierwsze dwie sekcje można przewijać w poziome. Pozostałe są przewijane w pionie. Sekcje wyślij do aplikacji i działania w bieżącej aplikacji można edytować, zostawiając jedynie przydatne opcje.

Skróty

Skróty zyskały nową ważną funkcję – Automatyzacja. Do tej pory skrót mógł być inicjowany tylko ręcznie przez użytkownika. W iOS 13.1 skróty można skonfigurować tak, aby uruchamiały się automatycznie w konkretnym czasie lub miejscu. Dodano też obsługę tagów NFC, które także mogą uruchamiać skróty.

Lokalizator

Lokalizator to nowa aplikacja, która powstała z połącznia aplikacji Znajdź mój iPhone i Znajdź moich przyjaciół. Zasada działania Lokalizatora jest identyczna, jak w przypadku starych aplikacji – za pomocą aplikacji w dalszym ciągu można namierzać przyjaciół i sprzęty. Jednak Apple dodało jedną bardzo istotną funkcję. Lokalizator może namierzyć zgubione lub skradzione urządzenie, nawet jeśli te jest poza zasięgiem sieci komórkowej lub Wi-Fi. Jest to możliwe dzięki użyciu Bluetooth i pomocy innych urządzeń Apple znajdujących się w pobliżu. Gdy utracone urządzenie jest offline, ale znajduje się w pobliżu innego urządzenia Apple, sprzęty mogą między sobą nawiązać łączność i przekazać lokalizację utraconego iPhone czy innego gadżetu.

Haptic Touch

Następca 3D Touch. Pozwala wywoływać wyskakujące menu i widgety poprzez dłuższe przytrzymanie ikony aplikacji. Co ciekawe, Haptic Touch działa nawet na sprzętach, które nie obsługiwały 3D Touch. Ot, taki mały prezent od Apple dla posiadaczy iPhone SE i XR, iPadów i iPodów Touch.

Książki

Co prawda aplikacja Książki nie przeszła znaczącej metamorfozy, jednak w systemie iOS 13 zyskała nową zabawną funkcjonalność. Funkcja Cele czytelnicze pozwala śledzić, ile minut dziennie użytkownik spędza na czytaniu książek, oraz ile książek przeczytał w danym roku kalendarzowym. Ilość przeczytanych książek zliczana jest ze wszystkich urządzeń, na których użytkownik zalogowany jest tym samym Apple ID. Po osiągnięciu zamierzonego celu, użytkownik otrzyma powiadomienie, którym może podzielić się ze znajomymi. Póki co w aplikacji Książki nie można zdobywać nagród, podobnych do tych, jak w aplikacji Aktywność.

Oceń post
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *