iOS 13: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część I
0

iOS 13: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część I

0

Każda kolejna wersja systemu iOS, przynosi sporo nowości. Nie inaczej jest tym razem. System iOS 13 przeszedł wiele zmian. Niektóre były wyczekiwane od dawna. Inne są na pierwszy rzut oka nie zauważalne, ale usprawnią pracę. Nie jesteś pewien, czy warto instalować nowy system? Poniżej znajdziesz pierwszą część przewodnika po nowych funkcjach iOS 13. 

Tryb ciemny (dark mode)

Najbardziej widoczną zmianą w iOS 13 jest wprowadzenie długo wyczekiwanego przez wielu użytkowników trybu ciemnego (dark mode). Tryb ciemny zmienia tło aplikacji z białego na czarne, co pozwala nie tylko korzystać z telefonu przy małym oświetleniu w bardziej komfortowy sposób, ale także ogranicza zużycie energii. Tryb ciemny działa we wszystkich natywnych aplikacjach iOS 13 oraz w aplikacjach firm trzecich, pod warunkiem, że developer zaktualizował swój produkt.

W systemie iOS 13 znalazły się cztery nowe tapety dedykowane dla trybu ciemnego. Można je rozpoznać po symbolu dark mode, widocznym w prawym dolnym rogu. Czym różni się tapeta dla dark mode od zwykłej tapety? W przypadku tapety dla dark mode, w momencie przełączenia trybu, najjaśniejsze kolory zastępowane są przez kolory ciemne. W przypadku zwykłych tapet, cały obrazek przyciemniani jest równomiernie za pomocą szarego filtra, co nie wygląda już tak ładnie.


Tryb ciemny można włączyć na stałe, można też automatycznie przełączać się między trybami, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Night Shift. Tryb ciemny można włączyć manualnie w aplikacji Ustawienia (sekcja Ekran i jasność) lub poprzez tapnięcie ikony zmiany trybów w Centrum sterownia. Tryby można przełączać także przy pomocy Siri, wydając polecenie „turn on / off dark mode”.

Wydajność

Tradycyjnie, twórcy systemu starali się poprawić wydajność i stabilność. W iOS 13 funkcja Face ID działa zauważalnie szybciej niż w przypadku iOS. Jednak bardziej istotną zmianą jest znaczne odchudzenie pakietów instalacyjnych aplikacji oraz z aktualizacjami systemu. Od teraz aktualizacja aplikacji ma przebiegać szybciej i pochłaniać znacznie mniej transferu danych.

Animoji i Memoji

W iOS 13 dodano trzy nowe Animoji – mysz, ośmiornicę i krowę. W przypadku Memoji postawiono na dużo większe możliwości personalizacji. Memoji zyskały dużo więcej ludzkich cech: dodano nowe warianty elementów twarzy, pozwalając na stworzenie bardziej ekspresyjnych awatarów; wirtualne oblicze można wzbogacić o zmarszczki, piegi czy piercing. W uszach pojawiły się kolczyki lub słuchawki. Przybyło także fryzur.  Od teraz Memoji i Animoji można dodawać z paska ikon metodą drag-and-drop nie tylko do wiadomości, ale także do notatek i innych programów.

Siri

W najnowszej wersji systemu dla iPhone, głos Siri brzmi bardziej naturalnie. Dodatkowo dodano Siri audio kit, dzięki czemu Siri może odtwarzać muzykę, podcasty i audiobooki także z aplikacji innych producentów.

Prywatność

Podczas tworzenia iOS 13 dużą wagę przywiązano do kwestii związanych z prywatnością użytkowników. Nowością jest opcja „pozwól raz”, która pozwala udzielić aplikacji jednorazowego dostępu do lokalizacji. Podczas kolejnego uruchomienia, aplikacja będzie musiała ponownie poprosić o dostęp do lokalizacji. Ułatwiono też sprawdzanie, jakie aplikacje i kiedy korzystały z dostępu do lokalizacji.

Ponadto system iOS 13 pozwala wyłączyć dostęp do bluetooth dla poszczególnych aplikacji. Ma to ograniczyć działania niektórych developerów, którzy używali bluetooth do namierzenia lokalizacji użytkownika bez jego wiedzy, nawet przy wyłączonym dostępie do lokalizacji GPS. Pytanie o zezwolenie na dostęp do bluetooth, pojawia się podczas pierwszego uruchomienia aplikacji w systemie iOS 13.

iOS 13 pozwala też na zwiększenie prywatności podczas udostępniania zdjęć przez AirDrop. Na życzenie użytkownika, przed wysłaniem zdjęcia lub wideo, system może usunąć z pliku metadane.

Wskaźnik regulacji głośności

Zmiana kosmetyczna, jednak ucieszyła wielu użytkowników. Wskaźnik regulacji głośności został znacznie zmniejszony i przeniesiony do lewej krawędzi ekranu, w sąsiedztwie przycisków do regulacji głośności. Dodatkowo głośność można regulować przesuwając palcem po samym wskaźniku, w pominięciem przycisków bocznych. Zmiany nie ominęły także wskaźnika włączenia trybu cichego. Został mocno odchudzono i przeniesiony w pobliże górnej krawędzi ekranu.

Klawiatura

Kolejną długo wyczekiwaną funkcjonalnością, była natywna obsługa klawiatury poprzez przesuwanie palca, tak samo jak ma to miejsce w przypadku klawiatury SwiftKey. W iOS 13 klawiatura zyskała nowy tryb wprowadzania znaków, nazwany przez Apple Quick path. Quick path pozwala wpisywać litery przesuwając palcem po klawiaturze, niestety póki co jedynie w podczas korzystania z klawiatury angielskiej.

Dodatkowo w systemie iOS 13 zmieniono także sterowanie kursorem podczas edycji tekstu. Od teraz, podczas przemieszczania kursora nie pojawia się lupa.

Safari i menadżer pobierania

Safari w iOS 13 zyskało nową, znaczącą funkcjonalność. Przeglądarkę wyposażono w pełnoprawnego menadżera pobierania plików. Pobrane pliki można zapisywać w iCloud, na innym dysku w chmurze lub bezpośrednio w pamięci telefonu.

Mapy

Zmiany w aplikacji Mapy niestety póki co nie dotyczą Europy, jednak dają obraz tego, czemu możemy się spodziewać w nadchodzącym roku. Po pierwsze wprowadzono nieco zmian kosmetycznych – bardziej realistyczne stały się ikonki na mapie, symbolizujące budynki, parki i inne obiekty. Pod drugie wprowadzono funkcję Look Around – odpowiednik Google Street View. Podczas przeglądania mapy wystarczy kliknąć ikonkę lornetki, by wyświetliły się zdjęcia najbliższej okolicy. Look Around pozwala na szybkie sprawdzenie, co znajduje się w budynku na zdjęciu. Wystarczy kliknąć witrynę restauracji, by wyświetliły się jej: pełny adres, numer telefonu i menu. Wszystko działa niezwykle płynne, nawigacja jest bardzo wygodna i Look Around ma tylko jedną wadę. Póki co, nowa funkcja działa jedynie w San Francisco, Las Vega i Honolulu. Do końca 2019 roku do Look Around dołączą kolejne miast w USA, a w 2020 funkcja będzie stopniowo rozszerzania na inne miejsca na świecie.

Muzyka

Aplikacja zyskała bardziej przejrzysty interfejs. Zmieniono układ przycisków sterujących oraz sposób wyświetlania danych o piosenkach i wykonawcach.

Nowością jest nowy sposób wyświetlania tekstów piosenek. Tekst wyświetlany jest synchroniczni z piosenką, podobnie jak ma to miejsce w aplikacjach do karaoke. Dodatkowo, po kliknięciu w wybrany fragment tekstu, aplikacja zaczyna odtwarzać piosenkę od wskazanego miejsca.

Przypomnienia

Do tej port aplikacja Przypomnienia nie powalała funkcjonalnością. Jeśli ktoś potrzebował  czegoś więcej, niż prostej listy zadań do wykonania, musiał używać aplikacji firm trzecich. iOS 13 pod tym względem sporo zmienił, bo aplikacja Przypomnienia została zaprojektowana od nowa i jest znacznie lepsza od poprzedniej wersji.

Zmiany widać już na ekranie głównym. Na górze umieszczono listy inteligentne, pozwalające wyszukiwać i grupować przypomnienia według określonych kryteriów. Poniżej znajdują się listy przypomnień w klasycznym widoku.

W nowej wersji aplikacji przypomnienia można zagnieżdżać, grupować, oznaczać kolorami i awatarami. Przypomnienia nie muszą składać się wyłącznie z tekstu. Do przypomnień można dodawać daty, lokalizacje oraz załączniki w postaci zdjęć itp.. Ponadto aplikacja potrafi wyszukiwać przypomnienia w wiadomościach, oraz przypominać o… przypomnieniach.

Oceń post

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *