Wraz z systemem iOS 13 pojawiła się nowa wersja CarPlay. Aktualizacja wprowadza kilka nowych funkcji, dzięki którym samochodowy system Apple zyskał sporo na funkcjonalności. Oto najważniejsze z nich.
Uwolnienie iPhone’a
W iOS 13 usunięto najbardziej irytującą rzecz w CarPlay. Do tej pory to, co wyświetlało się na ekranie auta, było ściśle powiązane z tym, co wyświetlał iPhone. Jeśli podczas jazdy nikt nie dotykał telefonu, wszystko było ok. Ale wystarczyło na iPhone uruchomić jakąś aplikację, żeby na ekranie auta wszystko zniknęło. W iOS 13 sytuacja uległa zmianie. CarPlay nie jest już tylko lustrzanym odbiciem tego, co wyświetla iPhone. Teraz można korzystać z telefonu nie przerywając tego, co wyświetla CarPlay. To duże ułatwienie, np. w sytuacji, gdy pasażer chce odczytać wiadomości, sprawdzić coś w internecie lub zmienić playlistę.
Nowy ekran główny
Najbardziej widoczną zmianą w nowej wersji CarPlay jest nowy wygląd głównego ekranu. Poza kosmetycznymi zmianami, jak przeniesienie zegara i informacji o sieci w lewy górny róg ekranu, czy likwidacja wirtualnego przycisku Home, ekran główny podzielono na kilka paneli. Największy, znajdujący się z lewej strony wyświetla mapę. Mniejsze, znajdujące się z prawej strony mogą wyświetlać sugestie Siri, wskazówki nawigacji czy też przyciski sterowania aplikacjami muzycznymi. Niestety nowy ekran główny nie jest nawet w najmniejszym stopniu konfigurowalny przez użytkownika. To CarPlay decyduje co i gdzie wyświetlać. Kolejną wadą nowego rozwiązania jest to, że w takim multiaplikacyjnym widoku jedynie słuszną nawigacją jest ta natywna od Apple.
Jeśli użytkownik korzysta z Waze czy Google maps, pozostaje mu tylko widok pełnoekranowy i przełączanie się między aplikacjami, lub bazowanie na paskach z powiadomieniami.
Kalendarz
Nowy CarPlay to także nowe aplikacje. Jedną z nich jest Kalendarz. Niestety jego funkcjonalność ograniczona jest do minimum – wyłącznie wyświetla zapisane wydarzenia, bez możliwości ich edycji. Jedyne, co czyni Kalendarz dla CarPlay użytecznym to możliwość błyskawicznego ustawienia nawigacji do adresu wpisanego do wydarzenia lub wybranie numeru telefonu, jeśli jest zapisany w wydarzeniu.
Ustawienia
Póki co, możliwości ustawień są bardzo ascetyczne. Użytkownik ma do dyspozycji funkcję „Nie przeszkadzać kierowcy”, która jest odpowiednikiem „Nie przeszkadzać podczas jazdy” z iPhone’a. Funkcja może być aktywowana automatycznie, po połączeniu z CarPlay. Za pomocą Ustawień można też wyłączyć sugestie Siri, wyłączyć wyświetlanie grafik albumów czy sterować trybem ciemnym.
Obsługa wielu ekranów
Nowa wersja CarPlay umożliwia wyświetlanie treści nie tylko na ekranie głównym, ale także na ekranie w zestawie wskaźników. Niestety tutaj wszystko leży w gestii producenta auta. Apple daje narzędzia i możliwości, developerzy mogą z nich skorzystać lub nie. Póki co, jedyną zmianą w kwestii kilku ekranów, jaką odczuł piszący ten tekst, jest poprawne wyświetlanie informacji z aplikacji Muzyka, na centralnym wyświetlaczu. W poprzedniej wersji CarPlay, ekran wyświetlał komunikat „Zewnętrzne źródło”, teraz wyświetla informację o utworze, a także o włączeniu funkcji powtarzania lub mieszania utworów z playlisty.
Muzyka
Tu zmiany są głównie kosmetyczne. Poprawiono wygląd aplikacji i uproszczono sposób nawigacji.
Ustawienia ekranu początkowego
Podobnie jak we wcześniejszych wersjach CarPlay, ustawieniem ikon na ekranie początkowym steruje się z poziomu iPhone. Niestety zmieniono sposób zarządzania ikonami. Widok ekranu CarPlay zastąpiła lista aplikacji.