Co to jest hosting SSD?

Co to jest hosting SSD?
0

Coraz więcej osób decyduje się na postawienie strony sklepu internetowego lub prowadzenie bloga. Jednak, żeby to robić, najpierw trzeba zainwestować w hosting. Popularnym wyborem jest hosting SSD. Jednak czym on właściwie jest? Co go wyróżnia na tle innych rozwiązań? W czym jest lepszy od HDD?

Czym jest dysk SSD?

Dysk SSD, czyli z angielskiego solid-state drive to coraz częściej wykorzystywany napęd w serwerach. Jednak czym właściwie jest? Zacznijmy od tego, że rozróżniamy dwa typy dysków. Są nimi HDD i SSD. Te pierwsze korzystają z ruchomych talerzy, a drugie już nie. Natomiast wykorzystują one te same rozwiązania, co w pamięci flash.

Do wyboru napędów półprzewodnikowych zachęcają szczególnie technologie w nich zastosowane. Pozwalają one na szybszy odczyt oraz zapis danych, a także skracają czas dostępu do baz danych. Są to ważne czynniki przy hostingu strony i pomagają one zwiększyć tempo ładowania zawartości.

Zalety hostingu SSD – bezpieczeństwo

Jak już wspominaliśmy, hosting SSD wykorzystuje w serwerach dyski bez ruchomych elementów. Dzięki temu spada ryzyko uszkodzeń, które może spowodować awaria zasilania lub zbyt wysoka temperatura. Odpowiednik tego rozwiązania, czyli HDD jest nawet 7 razy bardziej podatny na awarie związane ze skokiem napięcia lub nagłą przerwą w dostawie prądu.

Efektem takiego incydentu może być nawet utrata danych. Raczej żaden właściciel strony nie chciałby stracić setek gigabajtów informacji o swoich produktach lub artykułów blogowych. Ponadto napędy SSD są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że nie szkodą im tak dotkliwie wstrząsy i upadki z wysokości.

Szybka i cicha praca napędów

Napędy półprzewodnikowe charakteryzują się nawet kilkadziesiąt razy szybszym dostępem do bazy danych. Jest to chyba najważniejszy aspekt przy wyborze hostingu. SSD jest także lepsze pod względem prędkości zapisu oraz odczytu danych. Różnica jest także pod względem czasu uruchomiania. Tutaj SSD ma nawet 4-krotną przewagę szybkości.

Kolejną zaletą hostingu SSD jest cicha praca serwera. Co prawda nie jest to cecha, która szczególnie interesuje klienta korzystającego z takich usług, ale mniejszy hałas pozwoli się lepiej skupić na przykład serwisantom przy pracach nad serwerem. Efekt niskiego hałasu, to ponownie zasługa braku ruchomych części, które w przypadku zwykłych dysków twardych utrudniają pracę.

Oszczędność energii i pojemność

Dyski SSD wymagają o wiele mniej energii od napędów HDD. Dokładnie mowa tu o średnim poborze mocy na poziomie 2 W, podczas gdy HDD wymaga nawet 7 W. Przy dużych serwerach różnica mnoży się przez ilość używanych dysków do hostingu. Te liczby są szczególnie ważne w obecnym okresie, gdy ceny energii są bardzo wysokie. Napędy SSD nie tylko pozwalają więc zaoszczędzić energię, ale i pieniądze.

Mniejsze koszty równają się późniejszej niższej cenie. Jednak wybór hostingu SSD to także dobra opcja dla osób, którym nie jest obojętny dobrostan środowiska. Mniejsze zużycie energii jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Gdzie zakupić hosting SSD?

Dawniej ceny dysków SSD były bardzo wysokie, często nieosiągalne dla przeciętnej osoby. Analogicznie powodowało to wysokie ceny hostingu z wykorzystaniem tej technologii. Jednak obecnie coraz koszt tych rozwiązań wyraźnie spada.

Czasami różnica w cenie pomiędzy HDD i SSD jest wręcz znikoma. Dlatego opcja ta staje się coraz bardziej popularna nawet w przypadku małych sklepów czy blogów. Jedną z firm oferujących hosting SSD jest hitme.pl. To pewna firma, która ma szeroki zakres działań oraz dostępnych pakietów hostingu.

Oceń post

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *