Co robić gdy Apple Watch blokuje się bez powodu?
Twój Apple Watch blokuje się w mimo tego, że nie zdejmujesz go z ręki? Spróbuj kilku prostych trików, a być może rozwiążesz ten problem bez pomocy serwisu.
Apple Watch został zaprojektowany tak, by ze względów bezpieczeństwa blokować się po zdjęciu z ręki. Dzięki temu osoba postronna nie ma dostępu do danych w zegarku, oraz nie może użyć Apple Watcha do płacenia przy pomocy Apple Pay. Kod odblokowujący wystarczy wprowadzić raz, po założeniu zegarka i w ciągu dnia można wygodnie korzystać ze wszystkich funkcji. Jednak czasami zegarek blokuje się, gdy wciąż jest na nadgarstku i wymaga co chwilę wpisania kodu. Czy to oznacza, że się zepsuł i trzeba go odnieść do serwisu? Niekoniecznie. Nim zdecydujesz się na taki krok, wypróbuj poniższe sposoby, a być może rozwiążesz problem bez udziału fachowców.
Co robić, gdy Apple Watch blokuje się bez powodu?
Problem programowy
Na początek upewnij się, że przez przypadek nie zmieniłeś konfiguracji zegarka. Sprawdź, czy funkcje wykrywania nadgarstka i odblokowywanie zegarka są włączone.
- Uruchom aplikację Zegarek na iPhonie
- Na karcie Mój zegarek wybierz Kod
- Upewnij się, że funkcja Wykrywanie nadgarstka jest włączona – suwak powinien być przesunięty w prawo. Jeśli funkcja Wykrywanie nadgarstka jest wyłączona, zegarek będzie prosił o wpisanie kodu przed każdym użyciem.
Nieprawidłowa eksploatacja
Jak każde urządzenie, tak i Apple Watch, by dobrze funkcjonować musi być używany w przewidziany przez producenta sposób. Upewnij się, że nosisz zegarek w prawidłowo. Jeśli zegarek zapięty jest zbyt luźno, i koperta często na kilka sekund traci kontakt ze skórą, zegarek może się zablokować. Nie musisz zapinać Apple Watch bardzo ciasno, jednak dolna cześć kopert powinna przylegać do nadgarstka. Jeśli Apple Watch z łatwością przesuwa się po nadgarstku, licz się z tym, że czujniki mogą to mylnie rozpoznać jako odpięcie zegarka i uruchomia blokadę. Ponadto Apple zaleca, by Apple Watch noszony był blisko dłoni. Zapinanie go w górnej części nadgarstka także może skutkować blokadą.
Problem sprzętowy, który możesz rozwiązać sam
W dolną część koperty wbudowane są czujniki. Jeśli koperta jest brudna, czujniki mogą mieć problem z wykryciem nadgarstka i blokować zegarek. Dlatego zawsze dbaj o to, żeby Apple Watch był czysty i suchy. Wilgoć sprzyja nie tylko rozwojowi bakterii i grzybów, które mogą powodować uczulenia i podrażnienia, ale także gromadzeniu się brudu. Do mokrej powierzchni łatwiej przyklejają się kurz i drobinki startego naskórka.
Aby wyczyścić zegarek:
- Przygotuj miękką ściereczkę z mikrofibry oraz patyczek kosmetyczny. W szczególnych przypadkach, gdy zegarek od dawna nie był czyszczony może się przydać mała delikatna szczoteczka. Na przykład dentystyczna do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
- Wyłącz zegarek Apple Watch. Jeśli używasz skórzanego paska, odepnij go od zegarka Apple Watch.
- Wyczyść zegarek Apple Watch gładką ścierką. W razie potrzeby możesz zwilżyć ją lekko czystą wodą. Szczególną uwagę poświęć spodniej części koperty, w której umieszczone są czujniki. Przy okazji możesz też opłukać pokrętło Digital Crown pod delikatnym strumieniem ciepłej bieżącej wody jednak nie dłużej jak przez 10–15 sekund. Nie używaj mydła ani żadnych innych środków czyszczących.
- Dokładnie wytrzyj zegarek Apple Watch do sucha gładką, niepylącą ściereczką.