Home Newsy Atak hakerski poprzez ładowarkę USB-C
Atak hakerski poprzez ładowarkę USB-C
0

Atak hakerski poprzez ładowarkę USB-C

0

Wykradać prywatne dane użytkowników komputerów czy smartfonów można na różne sposoby. Hakerzy posługują się do tych celów siecią internetową, a w niej spreparowanymi stronami, wykorzystują także luki w systemach operacyjnych lub specjalnie przygotowane akcesoria, które łącząc się z portami sprzętu dokonują grabieży poufnych danych.

Kradzież to tylko jedno niebezpieczeństwo czyhające na użytkownika, bowiem w opisany wyżej sposób można również zainstalować w pamięci urządzenia złośliwe oprogramowanie.

Pewien haker o pseudonimie MS pokazał jak można dokonać włamania na cudzy komputer za pomocą specjalnie zmodyfikowanej ładowarki USB-C. Metoda pozwala na dostęp nie tylko do jabłkowych laptopów ale także innych firm jeśli te posiadają odpowiednie porty. Sposób jednak nie jest kierowany do laików w tematyce łamań systemów, bowiem wymaga sporego nakładu pracy w modyfikacji ładowarki oraz sporej wiedzy.

Metoda jest bardzo niebezpieczna, ponieważ usypia czujność zarówno użytkownika jak i działów korporacyjnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Nikt bowiem nie spodziewał się, a przynajmniej do dziś, że zwykła ładowarka może posłużyć jako narzędzie hakera. Problem w tym, że porty odpowiedzialne za ładowanie są jednocześnie portami komunikacyjnymi, co właśnie wykorzystał wyżej wymieniony.

Nie zdradził on jednak szczegółów swojego przedsięwzięcia, wspomniał jedynie iż należałoby się zastanawiać nad koniecznością wymuszania przez system autoryzacji w momencie, gdy inicjowany jest transfer danych przez port USB-C.

Źródło: BBC News

 

Atak hakerski poprzez ładowarkę USB-C

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *