Home Newsy Apple Watch Series 4 vs Series 5 – który zegarek wybrać? Warto wymieniać na nowszy model?
Apple Watch Series 4 vs Series 5 – który zegarek wybrać? Warto wymieniać na nowszy model?

Apple Watch Series 4 vs Series 5 – który zegarek wybrać? Warto wymieniać na nowszy model?

0

Apple Watch stał się jednym z najpopularniejszych smartwatchy na świecie. Polecę trochę klasykiem – Apple wyznacza kierunek – tak, nie można temu zaprzeczyć. Zegarki od Apple to tak naprawdę smartfon w mniejszej obudowie, do którego możemy dopasować pasek i założyć na nadgarstek. Jest nie tylko inteligentnym urządzeniem, ale i elementem garderoby – wtedy nie ważne jakie ma funkcje, ale ma on wyglądać – przykre, ale i prawdziwe, zresztą to samo dzieje się w przypadku iPhone’ów. Jednak nie o tym będziemy dziś rozmawiać. Na wielu forach i  stronach o tematyce Apple często pada pytanie: „Jakiego apple watcha kupić w 2019?”, oraz „zmieniać apple watch’a 4 na piątkę?” Postaram się odpowiedzieć na te pytania opowiadając Wam najważniejsze rzeczy o tych dwóch modelach. Enjoy!

Marginalne zmiany między czwórką, a piątką

Nie ma co ukrywać, że między tymi dwoma modeli nie ma większych różnic. Sam Apple Watch serii 5 jest po prostu dopakowaną „czwórką”. Z wyglądu są one takie same. Apple w przypadku zegarków podjęło fajną strategię, dzięki czemu wszystkie paski pasują na każdy model jabłkowego zegarka. Niezależnie od modelu, możemy powiększać swoją kolekcję pasków wbrew temu, czy w niedalekiej przyszłości będziemy chcieli upgreadować swój model do nowszej edycji. Wersja piąta wprowadziła do oferty nowe wersję wykończeniowe – tak jak w standardzie zegarek jest wykonany z aluminium, tak teraz możemy mieć go wykonanego z tytanu i ceramiki. Lepsze materiały podnoszą oczywiście cenę zakupu takiego modelu i to dwukrotnie. Z pewnością jest to bardziej wytrzymalsza konstrukcja i kupią ją nieliczni, właśnie ze względu na wysoką cenę.

Apple Watch’e w pierwszych wersjach pozostawiały wiele do życzenia jeśli chodzi o płynność działania. Złego słowa w tym temacie nie można powiedzieć zarówno o serii czwartej jak i piątej. Obydwa modele wyposażono w praktycznie te same podzespoły, co czyni je na równi jeśli chodzi o płynność działania, intuicyjność. Wbudowane chipy są na tyle mocne, że nie zdziwiłbym się jeśli wystąpiłyby w jakimś telefonie.

Always on display – czyli ficzer, który chciało „wielu”

Wiele osób oczekiwało na tryb „always on display”, który umożliwiłby ciągłe wyświetlanie tarczy zegara, nawet w momencie jeśli go nie używamy. Z pewnością zadowoli ona wiele osób wybierających wersję piątą. Dobrze, że nie ucierpiał na tym czas pracy na baterii, bowiem wynosi on jeden, pełny dzień użytkowania. W moim odczuciu jest to tylko dodatkowy „gadżet”, ponieważ i tak jeśli chcieliśmy podejrzeć godzinę, to wystarczyło podnieść nadgarstek i Apple Watch automatycznie się podświetlał i nie było z tym żadnego problemu.

Nowa wersja, aby zachęcić klientów do wymiany swojego poprzedniego zegarka zyskała kilka nowych funkcji, które dostępne są w formie aplikacji. Apple postawiło kartę na aplikacje związane ze zdrowiem, co moim zdaniem jest bardzo dobrym posunięciem, bowiem zegarek powinien być czymś innym niż smartfon i posiadać odmienne od niego funkcję. Dodatkowo, coś co może wielu osobom się nie przyda, ale seria piąta wyposażona została we wbudowany kompas.

Zmiana na „piątkę”? Tak, ale tylko w konkretnym przypadku

W ofercie wciąż dostępne mamy dwie wersję zegarków, czyli 40 mm i 44 mm. Moim jednak zdaniem warto dopłacić do wersji większej, ponieważ w przypadku tak niewielkich urządzeń, te kilka milimetrów poprawia czytelność. Cena w dniu dzisiejszym za Apple Watch Serii 5 wynosi 2149 zł za wersję 44 mm. W jednym z popularnych sklepów cena Apple Watcha Serii 4 kosztuje 1899 zł, czyli niewiele mniej niż nowsza wersja. Czy warto dopłacać w takim razie? Jeśli nie macie jeszcze Apple Watch, lub jest on starszy niż seria czwarta, to jak najbardziej warto to zrobić. Jednak jeśli posiadacie wersję czwartą i zastanawiacie się nad zmianą, to nie ma to sensu.

Apple Watch Series 4 vs Series 5 – który zegarek wybrać? Warto wymieniać na nowszy model?

Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!