Home Newsy Apple TV – co nowego w tvOS 13
Apple TV – co nowego w tvOS 13
0

Apple TV – co nowego w tvOS 13

0

Najnowsza wersja systemu dla Apple TV, tvOS 13 wprowadza kilka zmian, które z założenia powinny sprawić, że korzystanie z Apple TV będzie dawać jeszcze więcej radości. Prawie się udało. Niestety niektóre ze zmian budzą lekkie rozczarowanie, ze względu na ograniczoną funkcjonalność.

Nowy ekran główny

Nowy ekran główny w tvOS 13 ma ułatwić wyszukiwanie ciekawych rzeczy do oglądania. Aplikacje zainstalowane na Apple TV mogą teraz odtwarzać zwiastuny filmów na pełnym ekranie lub tle pierwszego rzędu ikon, a nie jak do tej pory w górnej części ekranu. Z poziomu głównego ekranu dostępna są także szczegółowe informacje o filmie. Ponadto odświeżono wygląd menu, a pierwszy rząd ikon wyświetlany jest na efektownym pasku z zaokrąglonymi krawędziami.

 

Obsługa wielu użytkowników

Jedna z najbardziej użytecznych zmian w tvOS 13. Nowe wersja systemu wprowadza obsługę wielu użytkowników. Dzięki temu każdy użytkownik może korzystać z treści, który zakupił na swoje własne Apple ID. Dzięki osobnym profilom, każdy będzie otrzymywał rekomendacje programów, zgodne ze swoim gustem. Ograniczy to też bałagan w sekcji ostatnio oglądane, która będzie prezentowała to, co oglądał dany użytkownik, a nie wszyscy członkowie rodziny. Obsługa wielu użytkowników działa także z Apple Music.

Apple Music

Jedyną nowością jest podgląd tekstu piosenki zsynchronizowanego z utworem, podobnie jak ma to miejsce w aplikacji Muzyka dla iOS 13.

Apple Arcade

Nowa usługa Apple, w ramach miesięcznego abonamentu oferuj dostęp do ponad 100 gier. Gry zostały przygotowane specjalnie dla usługi Apple Arcade. Są pozbawione są reklam i zakupów w aplikacji. Specjalnie z myślą o Apple Arcade, do tvOS 13 dodano obsługę kontrolerów PlayStation DualShock 4 i Xbox One S. Wadą Apple Arcade jest fakt, że sporo gier wymaga do poprawnej pracy kontrolera, więc użytkownicy Apple TV, którzy takowego nie posiadają, mają znacznie mniejsze możliwości zabawy.

Obraz w obrazie

Całkowicie nową funkcją tvOS 13 jest obraz w obrazie. Od teraz użytkownik będzie mógł jednocześnie oglądać film i przeglądać zawartość aplikacji Apple TV, ponieważ funkcja obraz w obrazie posiada jedno, ale bardzo istotne ograniczenie – działa wyłącznie w aplikacji Apple TV. W aplikacjach typu HBO czy Netflix nie jest dostępna i nie wiadomo, czy coś w tej kwestii zmieni się w przyszłości.

Bezprzewodowa synchronizacja audio

W systemach tvOS 13 i iOS 13 dodano nową funkcję Wireless Audio Sync, która wykorzystuje mikrofon iPhone’a do kalibracji dźwięku z systemu głośników podłączonych do Apple TV.

Wygaszacze ekranu

Apple we współpracy z BBC Natural History Unit przygotowała serię nowych wygaszaczy ekranu, ukazujących podwodne życie w oceanach.