Home Newsy 5 poleceń Terminala, dzięki którym spersonalizujesz swój Dock
5 poleceń Terminala, dzięki którym spersonalizujesz swój Dock
0

5 poleceń Terminala, dzięki którym spersonalizujesz swój Dock

0

System macOS pozwala na daleko idącą personalizację. Modyfikować możesz praktycznie wszystkie elementy interfejsu. Nie inaczej jest z systemowym Dockiem. Część opcji konfiguracyjnych Docka znajdziesz w Preferencjach systemowych, jednak bardziej zaawansowane funkcje dostępne są wyłącznie z poziomu systemowego Terminala.

Aby spersonalizować Dock na początek musisz zalogować się na konto z prawami administratora oraz uruchomić Terminal (Z menu Finder wybierz Idź > Aplikacje > Narzędzia > Terminal lub uruchom Spotlight wciskając klawisze cmd + spacja, następnie wpisz Terminal i wciśnij enter.)

5 poleceń Terminala, dzięki którym spersonalizujesz swój Dock

1. Dodaj stosy

Launchpad jest bardzo wygodnym narzędziem do uruchamiania aplikacji, jeśli jednak stale pracujesz z kilkoma tymi samymi programami, szybciej jest je uruchamiać przez stos. Dzięki dodaniu stosu do Docka, uzyskasz wygodny dostęp nie tylko do ostatnio uruchamianych aplikacji, ale też ostatnio otwieranych dokumentów i ulubionych folderów.

Aby dodać Stos do Docka wpisz w Terminalu polecenie:

defaults write com.apple.dock persistent-others -array-add ‚{„tile-data” = {„list-type” = 1;}; „tile-type” = „recents-tile”;}’; killall Dock , następnie wciśnij enter

Po wykonaniu polecenia nowy Stos znajdziesz po prawej stronie Docku.

Aby dostosować Stos:

Kliknij w niego myszą trzymając wciśnięty klawisz ctrl. Stos może wyświetlać ostatnie: aplikacje, dokumenty, serwery oraz foldery, które oznaczyłeś jako ulubione. Możesz także zdefiniować sposób wyświetlania tych elementów. W każdej chwili możesz też usunąć Stos z Docka, po prostu kliknij na niego myszą trzymając wciśnięty klawisz ctrl i wybierz opcję Usuń z Docka. Usunięcie stosu nie powoduje usunięcia aplikacji i dokumentów.

2. Dodaj przerwy między ikonami

Dodanie przerw między ikonami w Docku pomoże optycznie uporządkować aplikacje widoczne w Docku. Przerwami możesz oddzielić np. aplikacje biurowe od systemowych.

Aby dodać przerwę wpisz w oknie Terminala polecenie:

defaults write com.apple.dock persistent-apps -array-add ‚{„tile-type”=”spacer-tile”;}’; killall Dock , następnie wciśnij enter

Każde wykonanie polecenia dodaje jedną przerwę.

Aby dostosować przerwy:

Każde wykonanie polecenia dodaje jedną przerwę. Aby przesunąć przerwę, kliknij na niej i trzymając wciśnięty przycisk myszy, przeciągnij ją w nowe miejsce, tak samo jak to robisz z ikonami programów.

Aby usunąć przerwę:

Kliknij na nią myszą trzymając wciśnięty klawisz ctrl i wybierz opcję Usuń z Docka.

3. Wyświetlaj w Docku tylko aktywne aplikacje

Jeśli lubisz minimalizm, możesz skonfigurować Dock tak, aby wyświetlał wyłącznie aktywne aplikacje oraz Kosz. Wystarczy, że w oknie Terminala wpiszesz polecenie: defaults write com.apple.dock static-only -bool TRUE; killall Dock , następnie wciśnij enter.

Aby powrócić do wyświetlanie wszystkich aplikacji:

Wpisz w oknie Terminala polecenie: defaults write com.apple.dock static-only -bool FALSE; killall Dock , następnie wciśnij enter

4. Włącz tryb jednej aplikacji

Jeśli lubisz mieć porządek na pulpicie, a nadmiar otwartych okien tylko cię rozprasza, włącz tryb „jednej aplikacji”. Kliknięcie jednej aplikacji w Docku spowoduje ukrycie pozostałych tak, że na pulpicie zawsze będzie widoczne tylko jedno okno.

Aby włączyć tryb jednej aplikacji wpisz w oknie Terminala polecenie:

defaults write com.apple.dock single-app -bool TRUE; killall Dock , następnie wciśnij enter

Aby wyłączyć tryb jednej aplikacji wpisz w oknie Terminala polecenie:

defaults write com.apple.dock single-app -bool FALSE; killall Dock , następnie wciśnij enter

5. Zamień animację ukrywania okien

Na koniec najmniej użyteczny, ale dość zabawny element personalizacji Docka – włączenie animacji „zasysania” podczas minimalizacji okien.

Wpisz w Terminal polecenie: defaults write com.apple.dock mineffect suck; killall Dock , następnie wciśnij enter, a od tego momentu, ikony programów będą „wsysały” minimalizowane okna.

Jak cofnąć wszystkie wprowadzone zmiany?

Coś poszło nie tak i nie jesteś zadowolony z wprowadzonych w Docku zmian? Nie martw się, jest na to rada. Wpisz w okno terminala polecenie: defaults delete com.apple.dock; killall Dock i wciśnij enter, a twój Dock odzyska domyślny wygląd.