Home Artykuły 11 rzeczy które potrafią iPhony serii 12 a inne iPhony nie
11 rzeczy które potrafią iPhony serii 12 a inne iPhony nie

11 rzeczy które potrafią iPhony serii 12 a inne iPhony nie

0

Nowe iPhone’y serii 12 dla niektórych okazały się rozczarowaniem, dla innych stały się obiektem pożądania. I trudno się dziwić tej drugiej grupie, bo iPhony serii 12 mają kilka funkcji, dzięki którym można całkiem poważnie pomyśleć o zakupie jednego z najnowszych modeli iPhone’a. Oto funkcje, których nie znajdziesz w żadnym innym iPhone poza serią 12.

Większa wodoszczelność (12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max)

Nowe model iPhone’a są bardziej wodoszczelne. Choć stopień ochrony to w dalszym ciągu IP68, Apple deklaruje, że wszystkie iPhony serii 12 przetrwają bez szwanku zanurzenie w wodzie do głębokości 6 metrów. Jest to dwa metry głębiej niż w przypadku niektórych poprzednich modeli. Niby nie dużo, ale zawsze to większa szansa na to, że nasz nowy iPhone przeżyje przypadkową kąpiel w basenie. Większa szczelność to także lepsza ochrona przed pyłem. A to już całkiem wymierna korzyć w codziennym użytkowaniu iPhone’a. Po raz pierwszy taką samą wodoszczelność otrzymały wszystkie modele z serii. Do tej pory zazwyczaj najtańszy iPhone z danej serii był najsłabiej zabezpieczony.

Uwaga: w dalszym ciągu gwarancja Apple nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Mierzenie wysokości (12 Pro, 12 Pro Max)

iPhony 12 Pro, 12 Pro Max wyposażone w są skanery Lidar. Lidar skanuje otoczenie za pomocą krótkich impulsów laserowych, tworząc mapę głębokości. Na jej postawie aplikacja Miarka może określić wysokość i szerokość jakiegoś obiektu, oraz odległość w jakiej znajduje się względem iPhone’a. Aplikacja Miarka ma dodatkowo funkcję wykrywania ludzi, która umożliwia poznanie wzrostu człowieka, bez względu na to czy stoi, czy siedzi.

Nagrywanie filmów HDR z Dolby Vision (12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max)

Nowe iPhony, co ciekawe także ten najtańszy, pozwalają na nagrywanie filmów w trybie HDR z Dolby Vision. O ile HDR, czyli wysoki zakres dynamiki, nie jest czymś niezwykłym, tak Dolby Vision już mocno wykracza poza standard. Dolby Vision to zaawansowany format masteringu, który zapewnia znacznie większą kontrolę nad gradacją kolorów każdej klatki. I to bezpośrednio z systemowej aplikacji Zdjęcia.

Obsługa sieci komórkowych 5G (12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max)

Wszystkie iPhony serii 12 obsługują sieć 5G. Póki co nie jest to popularny standard i sieć 5G dostępna jest niewielu obszarach Polski. Jednak operatorzy.

Dość ciekawie rozwiązano problem większego zużycia baterii po zalogowaniu się do sieci 5G. System iOS będzie płynnie przełączał telefon między LTE a 5G, i bardziej prądożernej sieci użyje tylko wtedy, gdy faktycznie będzie to koniecznie.

Zdjęcia w formacie Apple ProRAW (12 Pro, 12 Pro Max)

iPhony 12 Pro i 12 Pro Max pozwalają nie robienie zdjęć w bardzo zaawansowanym formacie Apple ProRAW. To format plików przygotowany przez Apple, który w dużym uproszczeniu ma wiele warstw, takich jak: ekspozycje, podświetlenia, zakres dynamiczny, mapy tomów, balans bieli itp. Nowy format plików pozwala na znacznie bardziej zaawansowaną edycję zdjęcia niż tradycyjny format RAW.

Połączenia FaceTime w wysokiej rozdzielczości (12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max)

Do tej pory iPhony pozwalały prowadzić wideorozmowy maksymalnie w rozdzielczości 720p. Wszystkie modele iPhone’ów serii 12 pozwalają na osiągnięcie rozdzielczości 1080p. Jednak połączenia FaceTime HD dostępne są wyłącznie podczas korzystania z sieci Wi-Fi lub 5G. FaceTime HD nie działa w sieciach 4G/LTE.

Zdjęcia portretowe w trybie nocnym (12 Pro i 12 Pro Max)

Tryb nocny to sposób na uzyskanie dobrze naświetlonego zdjęcia w warunkach słabego oświetlenia. Jednak do tej pory w iPhone’ach był ograniczony wyłącznie do trybu fotografowania. To się zmieniło wraz z nadejściem iPhonów 12 Pro i 12 Pro Max, wyposażonych w skaner Lidar. Dzięki Lidar nowe iPhony mogą używać trybu nocnego w trybie portretowym. Czujnik Lidar wspomaga autofokus w miejscach słabo oświetlonych, a tworzona przez niego mapa głębi pozwala lepiej ocenić odległość obiektywu od fotografowanego obiektu.

Selfie w trybie nocnym (12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max)

Kamera TrueDepth w którą są wyposażone wszystkie iPhony serii 12 działa w trybie nocnym i pozwala na zrobienie selfie w warunkach słabego oświetlenia.

Time-lapse w trybie nocnym (12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max)

Fotografia poklatkowa w trybie nocnym działa we wszystkich modelach iPhone’a serii 12. Co więcej działa z każdym obiektywem, więc można robić zdjęcia poklatkowe w trybie nocnym za pomocą szerokokątnego czy ultraszerokokątnego obiektywu oraz teleobiektywu. Liczba klatek na sekundę jest automatycznie określana przez system iOS, w zależności od długości nagrania. A prędkość filmu poklatkowego będzie się różnić w zależności od liczby klatek na sekundę.

Podłączanie magnetycznych akcesoriów (12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max)

Wszystkie modele iPhonów serii 12 jest wyposażona w MagSafe, okrągły magnes umieszczony pod tylną ścianką obudowy. MagSafe umożliwia podłączenie nowych akcesoriów zgodnych z tym standardem. Mogą to być magnetyczne ładowarki bezprzewodowe, portfele, futerały i wiele innych akcesoriów ograniczonych wyłącznie wyobraźnią ich twórców.

Większy zakres zoom dla zdjęć i filmów (12 Pro Max)

Większość modeli iPhone’a 12 zachowuje ten sam zakres zoomu optycznego i cyfrowego, jaki miał iPhone 11. Jednak z iPhone 12 Pro Max sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Ma lepszy teleobiektyw (65 mm / ƒ / 2,2) niż 12 Pro (52 mm / ƒ / 2,0) i ma większy i lepszy przetwornik obrazu, który jest o 47% większy przy pikselach 1,7 µm.
To wszystko oznacza większy zoom:

  • 5-krotny zoom optyczny (1x większy niż wcześniej)
  • nagrywanie wideo przy 7-krotnym zbliżeniu cyfrowym (1x więcej niż wcześniej)
  • nagrywanie wideo z 2,5-krotnym zoomem (0,5x więcej niż wcześniej)
  • zdjęcia z 2,5-krotnym zoomem (0,5x więcej niż wcześniej)
  • zdjęcia z 12-krotnym zoomem cyfrowym (2x więcej niż wcześniej)

11 rzeczy które potrafią iPhony serii 12 a inne iPhony nie

 

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *