W końcu wymyślono NAS idealny do salonu? QNAP HS-453DX Silent NAS
0

W końcu wymyślono NAS idealny do salonu? QNAP HS-453DX Silent NAS

0

Małe, kompaktowe serwery multimedialne typu NAS co raz częściej goszczą w naszych domach. Jest to niezaprzeczalnie niezbędne urządzenie w przypadku, gdy nasze komputery są wyposażone w szybkie, ale za to niezbyt pojemne dyski Flash. W końcu gdzieś trzeba trzymać te wszystkie pliki z naszymi zdjęciami, filmami, muzyką itd, nie mówiąc już o kopiach bezpieczeństwa Time Machine. Najprościej na domowym dysku sieciowym.

Niestety, serwery NAS, nawet te najmniejsze do tej pory nie zachęcały do stawiania ich w salonie, tuż obok domowego kina. Urządzenia te z racji wykorzystywania w nich dysków talerzowych, dedykowanych do pracy ciągłej, które nie grzeszą cichą pracą w połączeniu z towarzyszącym im szumem wentylatorów, potrafią zniechęcić. QNAP, który jest jednym z wiodących producentów urządzeń nas wprowadził do sprzedaży swoje najnowsze rozwiązanie, oznaczone jako HS-453 Silent NAS.

Model ten dedykowany jest do zastosowań domowych, a producent bardzo mocno podkreśla jego multimedialny charakter, choćby poprzez dodanie złącza HDMI 2.0 ze wsparciem dla obrazu 4K 60Hz, transkodowania 4K w czasie rzeczywistym i pełnego wachlarza aplikacji zapewniających komfortowe konsumowanie treści audio i wideo. Do tego, aby NAS ulokować blisko domowego kina ma nas zachęcić brak głośnego chłodzenia, które porzucono na rzecz pasywnych rozwiązań.

Na pokładzie znajdziemy czterordzeniowy, niezwykle wydajny procesor Intel Celeron J4105 taktowany zegarem 1.5 GHz, który w trybie Boost, potrafi pracować z taktowaniem do 2.5GHz. Dwie kości RAM, każda o pojemności 4 gigabajtów zagwarantuje płynną pracę i komfortową obsługę. Jednak prawdziwym rarytasem w sprzęcie raczej typowo domowym, jest możliwość podłączenia nie tylko pojemnych i szybkich 3.5 calowych dysków Sata 6Gb, ale również dwóch kosmicznie szybkich pamięci flash w standardzie M.2. Taka konfiguracja pozwala zbudować domowy storage na niezwykle przyzwoitym poziomie, w którym technologia półprzewodnikowa nośników flash będzie idealnie współgrać z dyskami talerzowymi, będąc dla nich dodatkowym wsparciem, będącym nie bez znaczenia dla prędkości transmisji danych.

Skoro już przy transmisji danych jesteśmy, to nie sposób nie wspomnieć o łączności 10GbE, którą uzyskamy za sprawą wbudowanego portu 10GBASE-T. Interfejs wspiera pięć prędkości transmisji od 100M po 1/2.5/5 i 10G. Zastosowanie szybkich nośników w ramach hybrydowej konstrukcji dysków talerzowych współpracujących z dyskami SSD na M.2 przy wykorzystaniu łączności 10GbE pozwoli na skorzystanie z niczym niezakłóconego streamingu na dowolnym urządzeniu, także podczas transmisji materiału o ultra wysokiej rozdzielczości.

Siła rozwiązania QNAP są aplikacje i usługi. Trudno wymieniać możliwości NAS od QNAP w kontekście mnogości aplikacji, które dostępne są w App Center, jednak biorąc pod uwagę multimedialnych charakter tego modelu NAS, warte odnotowania są Plex, zapewniający komfortowe przeglądanie zebranych na dysku filmów, dopasowując do nich okładki i opisy. Dla fanów muzycznych doznań idealnym rozwiązaniem będzie odtwarzacz Roon, który rozpoznaje wszystkie utwory zebrane w pamięci Nas, gromadząc je w cyfrowej bibliotece. QNAP HS-453DX Silent NAS w zależności od konfiguracji kupimy od 2.5 tysiąca złotych.

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *