W IT liczy się design. Czyli o tym, kim są UX i UI designerzy.

W IT liczy się design. Czyli o tym, kim są UX i UI designerzy.

0

W IT liczy się design. Czyli o tym, kim są UX i UI designerzy.

0

Z racji szybkiego rozwoju branży IT, zapotrzebowanie na wyższą jakość usług wzrasta. Dlatego UX i UI design obecnie jest nierozłączną częścią procesu tworzenia oprogramowań i produktów cyfrowych. Dziś praca IT to nie tylko programiści tworzący aplikację, to również osoby kreujące oprogramowanie takiej aplikacji, by była jak najbardziej „user friendly”. Wsparcie z ich strony zaczyna być na wagę złota. Zastanówmy się – skoro jest tak duże zainteresowanie zawodami UX i UI designera, to co powinniśmy wiedzieć, aby nimi się stać?

Przede wszystkim – rozróżnijmy UX od UI designera

Warto na początku rozgraniczyć: kim jest UX designer, a kim jest UI designer. W wielkim skrócie: User Experience bada jakość interakcji pomiędzy odbiorcą a stroną internetową tudzież aplikacją. Sprawia, że oprogramowanie staje się bardziej intuicyjne i przyjemniejsze w odbiorze dla przeciętnego użytkownika. UX designer musi być komunikatywny, umieć pytać i rozmawiać z klientami, programistami czy z UI designerami.

Natomiast User Interface odpowiedzialny jest za stworzenie warstwy wizualnej (np. menu, galeria, kolorystyka) w sposób ułatwiający współpracę z danym programem. Zatem rolą UI designera jest znalezienie środków, za pomocą których następuje interakcja między użytkownikiem a systemem. Dobry UI designer musi posiadać umiejętności miękkie, a konkretnie zdolność do współpracy i komunikacji między twórcą a klientem.

Humaniści w branży IT?

Praca w obszarze UX łączy obszary designu, psychologii oraz biznesu. Okazuje się, że na hasło: rekrutacja specjalistów IT może zgłosić się nie tylko absolwent studiów technicznych. Jest to ciekawa opcja zawodowa dla absolwentów psychologii, informatyki czy kognitywistyki. Z roku na rok coraz popularniejsze stają się studia podyplomowe ze specjalizacją UX Design na polskich uniwersytetach. Alternatywą jest opcja zapisania się na kursy – na dobry początek są to darmowe kursy, webinary online lub udział w konferencjach. Należy pamiętać, że zawodu nie sposób nauczyć się podczas kilkugodzinnych kursów, dlatego warto wziąć pod uwagę zapisanie się na wielotygodniowe kursy w formie warsztatów, które przygotowują nas do podjęcia pracy w zawodzie. Jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z finansową inwestycją, która oscyluje między 9 000. a 14 000 zł za cały kurs.

Rynek pracy w branży UX Design

Przeglądając oferty pracy z obszaru UX Design, znajdujemy możliwość zatrudnienia zarówno na umowę o pracę, jak i na kontrakt B2B IT. Ponadto, bardzo popularnym rozwiązaniem jest outsouring IT. Dla pracodawców taka metoda zatrudniania może być korzystna z wielu powodów, chociażby ze względu na łatwiejszy dostęp do doświadczonych pracowników, ograniczeniu kosztów wynajmu powierzchni biurowych, czy też w dostępie do świeżych, niesztampowych podejść do realizacji projektów. Jeśli chodzi o formę pracy, to w przypadku UI designera praca zdalna jest częstą praktyką wśród ofert rekruterów. Wynika to z charakterystyki pracy na tym stanowisku, gdzie większość dnia zajmuje projektowanie.

Zarobki

Chyba w każdej branży, wynagrodzenie uzależnione jest od kilku podstawowych czynników. Są to między innymi: kompetencje, doświadczenie, miasto czy rodzaj organizacji, w której jest się zatrudnionym. Stawki IT z obszaru UX Design na juniorskim stanowisku średnio wynoszą do 6 000. zł. Natomiast regularni specjaliści UX mogą liczyć na wynagrodzenie nawet do 11 000 zł. Częstym wyborem pracowników są kontrakty B2B, a to ze względu na nieco wyższe wynagrodzenie niż zatrudnienie na umowę o pracę.

tags:
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.